ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה)
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ח"כ אייכלר: "יהדות ארה"ב מושמדת בגלל עבודות בשבת, זו שואה שקטה"

במהלך דיון בכנסת בחוק המרכולים, תקף הח"כ מיהדות התורה את הקהילה היהודית בארצות הברית: "חילול השבת שלהם משמיד את היהדות, לא יישאר מהם זכר"
גיא מולדבסקי
28 בדצמבר 2017
13:26

"צריך לזכור שיהדות ארצות הברית התבוללה ומתבוללת, ולא יישאר ממנה זכר רק כי לא שמרו שבת. השואה השקטה בארצות הברית זו ההתבוללות של היהודים שם" – את הדברים הללו אמר היום (חמישי) ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה במהלך דיון בוועדת הפנים של הכנסת בחוק המרכולים.

האזינו לח"כ אייכלר בקלמן-ליברמן: "שיעשו קניות בראשון, כמו האמריקנים"

במהלך הדיון, התעמת אייכלר עם ח"כ תמר זנדברג (מרצ) וח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני), שהתרעמו על דבריו. "את נורמלית ואני לא?", הוא השיב לח"כ זנדברג. "זו השמדה של היהדות בארצות הברית. הם עובדים בשבת כי לא הייתה אפשרות להתפרנס שם בלי לעבוד בשבת. כך הושמדו שישה מיליון יהודים, כמו שאמר חיים הרצוג. זו השמדה של היהדות".

לדברי הח"כ מיהדות התורה, "היחידים שישמרו את היהדות בארצות הברית הם שומרי השבת, בניהם ובני בניהם. הם יהיו יהדות ארצות הברית. כל יהדות ארצות הברית מחללת שבת, לא יישאר ממנה זכר".

מנגד, ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) מתח ביקורת חריפה נגד החוק: "זה רחוק מאוד ממסורת ישראל. אין בין חוק המרכולים לבין היהדות דבר וחצי דבר, כולו ניסיון לכפות אורח חיים מסוים על קבוצה אחרת. הסטטוס-קוו הוא לא השאלה באיזה רחוב פתוח ובאיזה רחוב סגור". לדבריו, "ההסתייגות היחידה הנכונה לגבי החוק הזה היא פשוט לבטל אותו".

ח"כ לאה פדידה קראה "להחריג מהחוק המתגבש שירותים חיוניים כמו בתי מרקחת, תחנות דלק ושירותים חיוניים אחרים לאזרח. חייבים להתחשב במרקם האוכלוסיה, בדמוגרפיה של העיר. אנחנו מבקשים לאפשר לשלטון המקומי לקבל החלטות בהתחשב באוכלוסיה המקומית ולאפשר לפתוח אחוז מסויים של עסקים חיוניים לאזרח".

ח"כ זנדברג אמרה בדיון: "אני מציעה לכם פשרה היסטורית - לסגור קניונים גדולים מחוץ לערים ומרכזי בילוי גדולים. במקום זה, יש לאפשר פתיחת מרכולים קטנים בתוך הערים".

הדיון בחוק, שאושר בקריאה ראשונה לפני כשבועיים ומאפשר לשר הפנים לפסול חוק עזר עירוני המתיר פתיחת מרכולים בשבת, נמשך כשלוש שעות, אך הוועדה טרם קיימה הצבעה בנושא. הדיונים בהסתייגויות לחוק והכנתו לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית יימשכו בשבוע הבא. למרות דרישתו ח"כ משה גפני (דגל התורה) ונציגים אחרים במפלגות החרדיות, החוק לא יחול רטרואקטיבית על תל אביב.

"המדינה תאבד את צביון השבת"

אחרי הסערה שחוללו דבריו בוועדת הפנים, אמר ח"כ אייכלר בראיון לתכנית כאן הערב בכאן רשת ב' כי "המדינה החילונית הולכת לאבד את צביון השבת שלה. הדתיים יסתדרו, כי הם שומרים שבת. אבל מה שקרה בארצות הברית יקרה גם פה - הנוער והדור השני לא יידעו מה זה שבת".

לדבריו,"נושא המרכולים נכפה עלינו בגלל פסיקת בג"ץ. כבר היום יש פה 200 אלף משרות שאתה חייב לעבוד בשבת. זה יביא אסון תרבות על משפחות, הסטטוס-קוו הבסיסי ביותר הוא לא לחייב יהודי לעבוד בשבת. רוב תושביה הלא חרדים של ישראל לא מעוניינים לעבוד בשבת, זו עבדות".