הכור הגרעיני בבושהר
צילום: אי-פי

הסכם הגרעין לא יבוטל: טראמפ האריך את ההקלות בעיצומים

נשיא ארצות הברית יחתום על מסמך הדחייה שמשאיר את הסכם הגרעין על כנו. עם זאת, טראמפ הבהיר כי זו הפעם האחרונה שזה קורה
נתן גוטמן וגילי כהן
12 בינואר 2018
21:00

הנשיא טראמפ החליט הערב (שישי) להאריך את ההקלות בעיצומים נגד איראן במסגרת הסכם הגרעין. עם זאת, טראמפ הבהיר כי זו הפעם האחרונה בה הוא מאריך את ההקלות, וכי אם לא יושג הסכם המשך עד למועד החידוש הבא בעוד שלושה חודשים, תחדש ארצות הברית את הסנקציות ובכך תפרוש מהסכם הגרעין.

הממשל מבקש ממדינות אירופה להיכנס לדיונים על הסכם המשך אשר יכליל את נושא הטילים הבליסטיים בהסכם הגרעין, יאפשר פיקוח חופשי בכל האתרים, ויבטל את תפוגת תוקף ההסכם, אשר מוגבל כיום ל-15 שנים. הממשל גם מבקש מהקונגרס לפעול לשנות את החוק המפקח על ההסכם כדי שישקף מטרות אלה. אם לא יושג הסכם המשך, מאיימת ארה״ב לפרוש מהסכם הגרעין.

במקביל הודיע משרד האוצר האמריקני כי הוא מטיל עיצומים על 14 יחידים וגופים באיראן בגלל הפרות זכויות אדם ובגלל סיוע לתוכנית הטילים. בין היתר יוטלו עיצומים על סאדיק לריג׳אני, ראש מערכת אכיפת החוק ואחיו של יו״ר הפרלמנט עלי לריג׳אני, וכן על ראש הכלא בו מוחזקים אסירים פוליטיים.

אתמול קראו בריטניה, צרפת וגרמניה לטראמפ להגן על הסכם הגרעין עם איראן. שרי החוץ של שלושת המעצמות נפגשו בבריסל עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, ובתום הפגישה פנו לנשיא האמריקני בבקשה להמשיך בהקלת הסנקציות על איראן. בנוסף, שרי החוץ מאירופה נפגשו גם עם שר החוץ של איראן ג'וואד זריף.

בחודש שעבר, כינה טראמפ את הסכם הגרעין "בושה", והוסיף כי זו אחת העסקאות הגרועות עליה חתומה ארצות הברית. "לא נוכל לתת לממשל הרצחני להמשיך עם הפעילות שלו. לא נסכים לכך שתהיה לו אפשרות אחזקה של נשק גרעיני. לא שמעתם את הסוף בעניין הזה, תאמינו לי. הממשל האיראני חייב להפסיק לתמוך בטרוריסטים".

לאחרונה איים המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, שמדינתו תגיב בעוצמה לכל "צעד שגוי" של ארצות הברית בסוגיית הסכם הגרעין. "האומה האיראנית עומדת איתנה, ומול צעד שגוי של 'האומה השתלטנית', תגיע תגובה של הרפובליקה האיסלאמית", צוטט חמינאי בתקשורת המקומית.