סגן נשיא ארה"ב מייק פנס
צילום: אי-פי

בשל ביקור פנס: הצעת החוק לביטול ההתנתקות נדחתה

הדיון בהצעת החוק של ח"כ שולי מועלם, הנוגעת ליישוב מחדש של יישובים שפונו בשומרון, נדחה כדי להימנע ממשבר עם הגעתו לארץ של סגן הנשיא האמריקני
זאב קם
21 בינואר 2018
14:39

ועדת השרים לחקיקה דחתה היום (ראשון) את הדיון בהצעת חוק "ביטול ההתנתקות" של ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי), הנוגעת ליישובים בצפון השומרון - כך פורסם בכאן רשת ב'. בוועדה החליטו לדחות את החוק בעקבות ביקורו בישראל של סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס, במטרה להימנע ממשבר עם האמריקנים רגע לפני הגעתו לארץ.

הצעת החוק מבקשת לאפשר לאזרחים ישראלים ליישב מחדש את יישובי צפון השומרון, שפונו גם כן במהלך ההתנתקות לצד יישובי חבל עזה. ההצעה הוגשה לפני כמה חודשים, ובעבר לא עלתה להצבעה גם בשל שיקולים מדיניים ובשל לחץ של לשכת ראש הממשלה. השבוע, לאחר הפסקה ארוכה, היא הופיעה שוב על סדר יומה של ועדת השרים לחקיקה, אך ברגע האחרון הדיון בה נדחה בשבוע, על רקע ביקורו של פנס בישראל.

ב-2010, בעת ביקורו בישראל של סגן נשיא ארצות הברית דאז ג'ו ביידן פורסם כי יצאו אישורים ראשוניים לתכנית הרחבת שכונת רמת שלמה בירושלים עם יותר מ-1,500 יחידות דיור. התכנית ועיתוי פרסומה יצרו בזמנו משבר עם האמריקנים.


פנס ינחת הערב בארץ, לאחר שביקר גם במצרים ובירדן. במהלך שהותו בישראל עד יום שלישי צפוי סגן נשיא ארצות הברית להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם נשיא המדינה ראובן ריבלין, וכן לנאום במליאת הכנסת.

נתניהו אמר הבוקר בישיבת הממשלה כי "הערב יגיע לישראל ידיד גדול של מדינת ישראל, ידיד אמת, סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. אנחנו נקבל את פניו בברכה, אני מצפה מאוד לשיחותינו. אנחנו נדון במאמצי ממשל טראמפ לבלום את התוקפנות האיראנית ואת תכנית הגרעין האיראנית, וכמובן לקדם את הביטחון והשלום באזור".

בהתייחסו לכוונת חברי הכנסת מהרשימה המשותפת להחרים את נאום פנס במליאה אמר ראש הממשלה: "אני רואה זאת כחרפה שחברי כנסת מתכוונים להחרים את הביקור החשוב הזה בכנסת ואפילו מבקשים להפריע לו. אנחנו כולנו נהיה שם ונחלוק לסגן הנשיא פנס את הכבוד הגדול והראוי לו".

בעת פגישתו עם עבדאללה מלך ירדן אמר פנס כי הנשיא טראמפ ביקש ממנו לבקר בירדן כדי לדון בסוגיות רבות שחשובות לאזור ולשתי המדינות. המלך עבדאללה אמר כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא מקור פוטנציאלי לאי יציבות באזור, וכי יש לחזור לפתרון שתי המדינות כשירושלים המזרחית צריכה להיות בירת פלסטין.