אבו מאזן בפגישה עם א-סיסי
צילום: אי-פי

בכיר פלסטיני לכאן 11: אבו מאזן מסכים לתיווך אמריקני - רק במו"מ בינלאומי

הגורם אמר לכאן חדשות כי יו"ר הרשות אותת על התגמשות מצד הפלסטינים בשיחה עם נשיא מצרים סיסי. לדבריו, אבו מאזן דרש שוושינגטון תלווה את התהליך לצד מצרים וירדן
גל ברגר
21 בינואר 2018
20:54

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר בשבוע שעבר לנשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי כי ארצות הברית תוכל לחזור לתווך בין ישראל לפלסטינים גם בלי לבטל את ההכרה בירושלים כבירת ישראל. כך אמר הערב (ראשון) גורם פלסטיני בכיר לכאן חדשות.

על פי המקור, אבו מאזן הציב שני תנאים לכך. הראשון – הסכמה של ארצות הברית לוותר על מונופול התיווך ולהיות חלק ממסגרת בינלאומית, שתיתן חסות למשא ומתן לצד מצרים וירדן. תנאי נוסף הוא שההכרה האמריקנית האחרונה לא תהיה חלק ממקורות הסמכות של המשא ומתן.

ביום רביעי שעבר אמר יו"ר הרשות הפלסטינית, בנאום בכינוס של מוסד אל-אזהר בבירת מצרים, כי ירושלים היא המפתח לשלום או למלחמה, וכי על נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לבחור. זאת, ימים ספורים לאחר הנאום התקיף שלו נגד טראמפ, שהצהיר באחרונה על העברת השגרירות האמריקנית לבירת ישראל, וברקע הדיווח הבוקר כי האחרון ינסה בקרוב לכפות את "עסקת המאה" על הפלסטינים – ללא משא ומתן עמם על פרטי התכנית.

"ירושלים היא עיר פלסטינית, ערבית, מוסלמית ונוצרית, היא בירת הנצח של פלסטין ובלעדיה לא יהיה שלום באזור ובעולם – כל עוד לא תשוחרר בגבולות שאנו תובעים אותם מהכיבוש", אמר אבו מאזן. הוא המשיך ואמר כי "היא השער לשלום, שיהיה רק כאשר תהיה בירת פלסטין, ואם לא תהיה כזו – היא השער למלחמה, לאי יציבות ולהיעדר ביטחון. טראמפ צריך לבחור".

בשבוע שעבר דווח בעיתון "אל-חיאת", בהתבסס על בכירים פלסטינים, כי אבו מאזן מעריך וחושש שהממשל האמריקני ינסה בקרוב לכפות את "עסקת המאה" על הפלסטינים. לדבריהם, בכירים אירופים דיווחו להנהגה הפלסטינית כי נשיא ארצות הברית וצוותו, ינסו לכפות פתרון בשטח, תוך שהם מנצלים את העיסוק של העולם הערבי בענייניו. "האמריקנים אומרים בפגישות הסגורות כי התכנית שלהם אינה נתונה למשא ומתן, אלא לביצוע", צוטטו הגורמים.

עוד הוסיפו הבכירים, המקורבים ליו"ר הרשות הפלסטינית, כי מקביליהם באירופה שוחחו עם אבו מאזן על התכנית שגיבשו האמריקנים. במרכזה: הקמת מדינה פלסטינית ברצועת עזה ובמחצית משטחי יהודה ושומרון, והשארת השליטה הישראלית ביתר השטחים ביהודה ושומרון, בבקעת הירדן ובמזרח ירושלים וסביבתה."אנו יודעים מה הם מכינים לנו, אך הכוח שלנו הוא בעט שחותם על הסכמים", אמרו הגורמים הפלסטינים. "אבו מאזן לא יחתום על שום דבר והם לא יצליחו להעביר את תכניתם".