חייל באימון בדרום, 2016
צילום: מאור קינסבורסקי, פלאש 90

פרסום ראשון: צוער בבה"ד 1 הודח כי סירב לבצע משימה עם צוערת

על רקע מהפכת שירות הנשים בצה"ל, צוער סירב להכין מערך שיעור שדרש ממנו לשוחח עם צוערת. בוועדת ההדחה הוא הודה כי שגה
רועי שרון
24 בינואר 2018
20:26

צוער בקורס קצינים בה"ד 1 הודח היום (רביעי) לאחר שסירב לבצע משימה ביחד עם צוערת - כך פורסם היום (רביעי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. המשימה שהוטלה על הצוער הייתה להכין מערך שיעור ולצורך כך הוא היה צריך לשוחח עם הצוערת.

מדובר צה"ל נמסר כי "הצוער לא פעל כמצופה מקצין לעתיד, לאחר שלא ביצע מטלה שהוטלה עליו ולא בחן פתרונות אפשריים, וכי מדובר במשימה שנייה שהוא לא הסתדר איתה". כמו כן, בוועדת ההדחה הודה הצוער המודח כי שגה.

אירוע זה מגיע על רקע סערה שמתחוללת בשבועות האחרונים בעקבות התבטאויות של כמה רבנים בציונות הדתית בנושא שירות נשים בצה"ל. בשבוע שעבר אמר ראש ישיבת עטרת ירושלים הרב שלמה אבינר כי "עד שלא מפרידים בין גברים לנשים בצבא – אסור להתגייס לצה"ל". אבינר, הנחשב לאחד הרבנים הבולטים בשורות הציונות הדתית, כתב את הדברים בתשובה לשאלה שהעביר אליו תלמיד לקראת גיוסו ופורסמה באתר "כיפה".

דברים דומים נשמעו מפי הרב הראשי של צפת הרב שמואל אליהו שאף קרא לפטר את הרמטכ"ל גדי איזנקוט. בעקבות תמיכה שהביע הרב הספרדי הראשי הראשון לציון יצחק יוסף ברב אליהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן הורה על ביטול פגישה שתוכננה בין הרב יוסף לרב הצבאי הראשי.

היום חזר בו ליברמן מביטול הפגישה בין הרבנים, אך הבהיר כי הרב הראשי והרבנים שמואל אליהו ושלמה אבינר לא ישתתפו באירועים של צה"ל, עד אשר יחזרו בהם מדבריהם "החמורים" נגד הרמטכ"ל ונגד הצבא.

גם ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) עורר גל ביקורת נגדו, כשגינה בראיון לאריה גולן ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב' את מינויה של מפקדת הטייסת הראשונה בתולדות צה"ל. "זהו ניסיון לפגוע בהבחנות של הקדוש ברוך הוא", אמר סמוטריץ'. "יש מקצועות ותפקידים שמתאימים לגברים, ויש מקצועות שמתאימים לנשים. כך הקדוש ברוך הוא ברא את העולם, כך טוב לעולם".