שגריר ישראל בפולין ביד ושם
חשבון הטוויטר שגרירות פולין

שגרירות פולין: "בישראל נדרש חינוך על השואה"

בשגרירות ענו לח"כ יאיר לפיד שתקף את החוק האוסר על האשמת המדינה בפשעי השואה, וכינו אותו "חסר בושה". משרד החוץ: " ישראל מתנגדת להצעת החוק. אין שום מקום לחנך את משפחות ניצולי השואה, שחיות כל יום את זכרון יקיריהם שנספו בתופת"
גילי כהן
27 בינואר 2018
18:58

שגרירות פולין בישראל הגיבה לביקורת בישראל על החוק שאושר אתמול (שישי) בפרלמנט הפולני, האוסר להאשים את פולין בפשעי השואה. השגרירות ענתה בטוויטר לח"כ יאיר לפיד (יש עתיד), שגינה בציוץ את החוק, וקראה לו "חסר בושה". לפי הצעת החוק, שזקוקה כעת לאישור הנשיא והסנאט, רמיזה לכך שמדינת פולין או העם הפולני אחראים לפשעים שבוצעו במלחמת העולם השנייה, או בכך שהיו מחנות השמדה פולנים, היא עבירה שדינה שלוש שנות מאסר. תוכן החוק אינו סותר את העובדות ההיסטוריות, אך הוא הוגש כחלק מהמאמץ מצד מפלגת השלטון במדינה לטשטש את חלקה של פולין במה שהתרחש על אדמתה בזמן מלחמת העולם השנייה.

לפיד תקף את החוק המנסה להכחיש, לדבריו, את מעורבות אזרחים פולנים רבים בשואה. "מאות אלפי יהודים נרצחו על אדמתה מבלי לפגוש קצין גרמני אחד". בתגובה ענתה לו השגרירות הפולנית: "טענותייך חסרות הבסיס מראות עד כמה חינוך על השואה נדרש, אפילו כאן בישראל". לפיד השיב: "אני בנו של ניצול שואה, סבתא שלי נרצחה בפולין על ידי גרמנים ופולנים. אני לא זקוק לחינוך על השואה מכם. השגרירות צריכה להתנצל בהקדם". אלא שלכך השיבה השגרירות: "איך זה קשור לעובדה שמחנות המוות היו גרמנים נאצים, לא פולנים? חסר בושה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב להצעת החוק וטען: "החוק מופרך, אני מתנגד לו בתוקף. אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה. הוריתי לשגרירת ישראל בפולין להיפגש עוד הערב עם ראש ממשלת פולין, ולהביע בפניו את עמדתי הנחרצת נגד החוק", ואילו משרד החוץ מסר: "ישראל מתנגדת להצעת החוק ומבקשת מממשלת פולין לתקנה, לפני המשך קידום החקיקה. שום חוק לא יכול לשנות את האמת ההיסטורית ואין שום מקום לחנך את משפחות ניצולי השואה, שחיות כל יום את זיכרון יקיריהם שנספו בתופת". הנשיא ראובן ריבלין הגיב בתקיפות: "גם בקרב העם הפולני היו שנתנו יד לפשעים הנאציים. ביום השואה הבינלאומי עוד יותר מבכל יום אחר, תעמוד מול עניינו מחויבותינו לזכרון אחינו ואחיותינו שנרצחו - מעל כל השיקולים".

כמו כן, החוק זכה לגינוי מצד רבים במערכת הפוליטית. תחילה היו אלה חברי הכנסת מהאופוזיציה שתקפו בחריפות את החוק ואף קראו להשיב את השגרירה ולהפסיק את המשלחות לפולין: "‏החלטת הפרלמנט הפולני תעודד מכחישי שואה בכל העולם להמשיך ולהפיץ את שקריהם", אמר יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי, ואילו ח"כ איימן עודה כתב בחשבון הטוויטר שלו: "ההחלטה של ממשלת פולין מבישה ומסוכנת. הכחשת שואה היא הכשרה של הרגעים האפלים ביותר בהיסטוריה. רק הכרה עמוקה בעוולות העבר היא ערבון לקדושת החיים בעתיד". בהמשך הצטרפו גינויים מצד שרי הממשלה. שר החינוך הנחה את מערכת החינוך להקצות שעתיים בשבוע הקרוב לעיסוק בלימוד השואה, בדגש על מעורבות עמי אירופה בזוועות ושיתוף הפעולה שלהם ברצח יהודים.