מתאוש מורביצקי
צילום: אי-פי

ראש ממשלת פולין: "אושוויץ-בירקנאו איננו שם פולני"

מתאוש מורביצקי הגיב לסערת החוק האוסר לייחס לעם הפולני אחריות לפשעים בתקופת השואה: "יהודים ופולנים צריכים להגן על זכר הנרצחים בידי הנאצים". ח"כ לפיד: "החוק הזה הוא הכחשת שואה"
כאן חדשות, גילי כהן
28 בינואר 2018
08:53

בתגובה לסערה שפרצה בעקבות החוק הפולני האוסר לייחס לפולין אחריות לפשעים בתקופת השואה, שב וחזר אמש (שבת) ראש ממשלת פולין, מתאוש מורביצקי, על עמדת הממשלה הפולנית, לפיה פולין איננה אחראית לפשעים נגד יהודים.

"שמו של מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו אינו פולני", כתב מורביצקי בחשבון הטוויטר שלו אמש.
"אושוויץ הוא השיעור המר ביותר, המלמד כיצד אידיאולוגיות מרושעות יכולות להוביל לגיהנום עלי-אדמות", כתב מורביצקי. "יהודים, פולנים וכל הקורבנות צריכים להיות מגיני הזיכרון של כל אלה שנרצחו על ידי הגרמנים הנאצים. 'אושוויץ-בירקנאו' הוא לא שם גרמני, ו'העבודה משחררת' הוא לא ביטוי פולני".סגן שגריר פולין בישראל זומן היום לשיחת הבהרה במשרד החוץ. אתמול הגיבה השגרירות בישראל לביקורת על החוק שאושר בפרלמנט הפולני. בין השאר השיבה בטוויטר לציוץ של יאיר לפיד שתקף את החוק, קראה לחבר הכנסת "חסר בושה", ואמרה כי נדרש "חינוך לשואה בישראל".

לפי הצעת החוק, שזקוקה כעת לאישור הנשיא והסנאט, כל רמיזה לכך שמדינת פולין או העם הפולני אחראים לפשעים שבוצעו במלחמת העולם השנייה, או בכך שהיו מחנות השמדה פולנים, היא עבירה שדינה שלוש שנות מאסר. תוכן החוק אינו סותר את העובדות ההיסטוריות, אך הוא הוגש כחלק מהמאמץ מצד מפלגת השלטון במדינה לטשטש את חלקה של פולין במה שהתרחש על אדמתה בזמן מלחמת העולם השנייה.

בראיון לאריה גולן בכאן רשת ב אמר לפיד כי בעיניו החוק הפולני הוא הכחשת שואה. "אלפי פולנים היו חלק ממכונת ההשמדה הנאצית, ויש אינסוף מקרים מתועדים של טבח שפולנים ביצעו. זה לא היה קורה בלי הסיוע שלהם", אמר לפיד.

חבר הכנסת הוסיף ואמר כי "אם הם מעבירים חוק הם מוזמנים לתבוע אותי, אני אשמח להשמיע את העדויות בבית משפט. יש כל כך הרבה משפחות בישראל שיכולות להגיד, אם זה נכון, אז איפה סבא ודודה שלי שנספו". הוא הצהיר כי "זה חלק מניסיון מתגלגל למחוק את זכר השואה. זה לא יילך להם ואנחנו לא ניתן להם כי זו ההיסטוריה שלנו".

לפיד תקף את החוק המנסה להכחיש, לדבריו, את מעורבות אזרחים פולנים רבים בשואה. "מאות אלפי יהודים נרצחו על אדמתה מבלי לפגוש קצין גרמני אחד". בתגובה ענתה לו השגרירות הפולנית: "טענותייך חסרות הבסיס מראות עד כמה חינוך על השואה נדרש, אפילו כאן בישראל". לפיד השיב: "אני בנו של ניצול שואה, סבתא שלי נרצחה בפולין על ידי גרמנים ופולנים. אני לא זקוק לחינוך על השואה מכם. השגרירות צריכה להתנצל בהקדם". אלא שלכך השיבה השגרירות: "איך זה קשור לעובדה שמחנות המוות היו גרמנים נאצים, לא פולנים? חסר בושה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב להצעת החוק וטען: "החוק מופרך, אני מתנגד לו בתוקף. אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה. הוריתי לשגרירת ישראל בפולין להיפגש עוד הערב עם ראש ממשלת פולין, ולהביע בפניו את עמדתי הנחרצת נגד החוק", ואילו משרד החוץ מסר: "ישראל מתנגדת להצעת החוק ומבקשת מממשלת פולין לתקנה, לפני המשך קידום החקיקה. שום חוק לא יכול לשנות את האמת ההיסטורית ואין שום מקום לחנך את משפחות ניצולי השואה, שחיות כל יום את זיכרון יקיריהם שנספו בתופת". הנשיא ראובן ריבלין הגיב בתקיפות: "גם בקרב העם הפולני היו שנתנו יד לפשעים הנאציים. ביום השואה הבינלאומי עוד יותר מבכל יום אחר, תעמוד מול עניינו מחויבותינו לזכרון אחינו ואחיותינו שנרצחו - מעל כל השיקולים".