דוברת המשטרה, ניצב משנה מירב לפידות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרשת רוני ריטמן והראיון עם דוברת המשטרה: מה נכון ומה לא?

קלמן-ליברמן חזרו לראיון עם נצ"מ מירב לפידות, שבו העלתה טענות נגד מח"ש סביב ההתנהלות בפרשת הניצב שנטען כי הטריד מינית. אמש היא כבר התנצלה, אבל בדקנו את הדברים באמצעות העדויות ופסיקות בג"ץ
מערכת כאן
29 בינואר 2018
11:30

בראיון ששודר אתמול בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב', נשמעו טענות רבות מצד דוברת המשטרה, ניצב-משנה מירב לפידות, סביב פרשת ההטרדות המיניות של ניצב רוני ריטמן, המפקד הפורש של יחידת להב 433. השיחה עם לפידות נערכה בעקבות פרסום בכאן חדשות על אזהרה שהשמיע בכיר במח"ש באוזני צ', המתלוננת נגד ריטמן, שלפיה באגף החקירות במשטרה ביקשו לנקום בה על תלונתה. האם לפידות צדקה בטענותיה? מערכת התכנית בדקה את הדברים. 

לפידות טענה כי ריטמן לא תקף את צ' מינית. "יש רק קצינה אחת שראתה את ריטמן מושך ביד של המתלוננת", אמרה דוברת המשטרה. בבדיקה של העדויות בתיק עולה כי השוטרת ורד נשאלת במח"ש אם רוני משך את המתלוננת אליו, וקירב את פיו אליה. היא השיבה: "כן. אני זוכרת שהמתלוננת לא נענתה לו. היא הדפה אותו. רוני התקרב אליה והיא לא נתנה. היה משהו שקרוב מאוד לאינטימי". ליאת, הקצינה שהייתה עם ורד ברכב אמרה: "כנהגת הרכב, התעסקתי בדברים אחרים, אבל אני זוכרת שוורד אמרה לי את זה כדי שגם אני אראה. אני זוכרת סיטואציה מאוד מביכה. כמובן שמבחינה מינית זו קרבה שלא הייתה מתאימה לנסיבות". בנוסף לוורד ולליאת היה גם מפקד לשעבר של המתלוננת, ששמע איך ריטמן מדבר אליה והעיד על כך. היו עוד שלוש עדות שורד סיפרה להן מה ראתה, וגם הן העידו על כך במח"ש.

אסף ליברמן וקלמן ליבסקינד הזכירו לדוברת המשטרה שגם המפכ"ל יוחנן דנינו העיד בזמן אמת שהמתלוננת צ' סיפרה לו על האירועים מיד אחרי שקרו. לפידות טענה כי צ' לא סיפרה למפכ"ל מיד על האירועים, אלא רק "אחר כך". שופטי בג"ץ כתבו כי "בעדותו אישר דנינו את האמור וציין כי הדוברת סיפרה לו בזמן אמת שריטמן הטריד אותה על רקע מיני ובאופן כללי".

עוד נטען באוזני לפידות כי ריטמן הכחיש את התקרית הזו, שהתרחשה בחניון המסעדה מיד אחרי אירוע חברתי של המשטרה. הדוברת לא זכרה שריטמן הכחיש לגמרי את האירוע: "למיטב זכרוני, מה שנאמר שם זה שהוא לא זוכר שקרה כזה אירוע". בג"ץ כתב בפסיקתו כי "בתשובתו חזר ריטמן על הכחשתו את האירועים וטען כי מדובר בעלילה".

דוברת המשטרה טענה בתכנית כי צ' התלוננה נגד ניצב ריטמן רק אחרי שהבינה שהיא מסובכת אצל קצין בודק (קבו"ד), שהחל בחקירת כשלים שהיא לכאורה הייתה מעורבת בהם. "תחילת הקבו"ד לפני התלונה של ההטרדה. אם כבר היא הלכה להתלונן על ניצב ריטמן אחרי שהיא הבינה שהיא מסובכת עד מעל הראש". העובדות הן שהקצינה צ' לא הלכה להתלונן. אנשי מח"ש הם שפנו אליה. לפי בג"ץ: "להבדיל מהרושם שעשוי היה להתקבל, העותרת לא יזמה את הגשת התלונה בדבר הטרדות מניות שחוותה מצד ריטמן במח"ש, והעיתוי למסירת עדותה לא נבחר על ידה. יש לדחות את הטענות בהן משתמע כי העותרת בחרה את עיתוי התלונה נגד ריטמן על רקע בדיקת הקבו"ד".

בשיחה עם לפידות עלתה שאלת המידע שמחזיקה המשטרה על גורמים שונים - מידע שטוענים כי היא "משחררת" ביום פקודה כדי, למשל, לפגוע במועמדים למפכ"לות. אתמול בתכנית הוזכר כי ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי, ביקש לקבל חומר על גל הירש כששמו עלה כמועמד למפכ"ל. "אין לי מושג. לא יודעת. זאת התשובה כי אף אחד מעולם לא הוכיח את זה", אמרה לפידות.

העיתונאי שחר גינוסר חשף ב"ידיעות אחרונות" התכתבות בין לשכת יצחקי לבין גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין. השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הודיע על מינוי גל הירש ב-25 באוגוסט. ב-26, כתבה הקצינה, שעובדת עם ניר, מסרון ללשכתו של ניצב יצחקי שבו נאמר: "ראש אגף המודיעין הופתע מאוד לשמוע כי הבוקר פנית לקצינה, וביקשת ממנה לערוך בדיקות על אודות המפכ"ל המיועד. בנושא כל כך רגיש יש חשיבות לעבודה מסודרת ולפניה בכתב באמצעות לשכות. נמתין לפניה בכתב בטרם ביצוע הבדיקות". במענה למסרון, משיבה העוזרת הבכירה של יצחקי, קצינה בדרגת סגן ניצב, כי היוזמה לאיסוף החומרים על הירש נעשתה "בהנחיה ישירה של יצחקי".

הראיון עם לפידות ששודר אתמול:

לפידות דיברה נגד הפרקטיקה של שליחת מכתבים אנונימיים שגורמים לחקירות להיפתח. "כשהמפכ"ל נכנס לתפקידו, עוד כשהיה בחפיפה, במסגרת שיחות ההכנה וההיכרות שלו, עלו אנשים שבקולם דיברו איתו ועם פניהם, לא אנונימים, ואמרו לו 'תקשיב יש בלאגן בחטיבת המודיעין בגלל ראש החטיבה גיא ניר והעוזרת שלו צ'. צריך לבדוק את הנושא הזה'. המפכ"ל, מכיוון שחטיבת המודיעין זה אחד המקומות הכי חשובים ורגישים, פנה לבדיקה במחלקה לחקירות שוטרים אם הם מכירים כזה דבר. הם ענו כי הם מכירים, ואז הסתבר כי חצי שנה קודם, פרקליט המדינה הורה למח"ש להעביר את החומרים למשטרה כדי לפתוח בקבו"ד ומשום מה עד אז זה לא נעשה. מח"ש לא טרחו להעביר את החומרים, כי מח"ש מחליטים מה מתאים להם לבדוק ומה לא".

בפסק הדין נכתב כי בשלהי 2014 ובתחילת 2015 התקבלו שלוש תלונות אנונימיות בדבר התנהלות ראש חטיבת המודיעין והעוזרת שלו, היא העותרת. התלונות הועברו למח"ש שסברה כי אין מקום לפתוח בחקירה בעניינן. לאחר כחצי שנה החליט המפכ"ל למנות קצין בודק בעניין החקירות האנונימיות.

אתמול בבוקר תקפה בחריפות דוברת המשטרה את מח"ש והאשימה את אנשי המחלקה בקיום קשר בלתי ראוי עם עדים. לפידות הגיבה בתכנית לפרסום ההקלטה אמש בכאן 11, שבה נשמע בכיר במחלקה משוחח עם צ', המתלוננת נגד ניצב רוני ריטמן, ואומר לה כי במשטרה העבירו חומרים מכפישים נגדה. "אנחנו רואים חוקר אחרי חוקר שיוצר קשר בלתי ראוי עם עדים", האשימה לפידות. "חוקר נוקט עמדה בפרשה עוד לפני שהתחיל לחקור. איך אפשר לסמוך עליהם?", תהתה.

בערב פנתה לפידות למפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, והתנצלה. דוברת המשטרה הבהירה כי היא חוזרת בה מן הדברים.