רה"מ נתניהו על רקע צוללות
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

פרשת הצוללות: היועמ"ש יורה בקרוב על זימון נתניהו לעדות

פרסום ראשון: ייתכן שזימון ראש הממשלה למתן עדות בתיק 3000 ייעשה אף ללא בקשה רשמית מהמשטרה. משרד המשפטים: "הדיווח על עיכוב של היועמ"ש לזימון נתניהו לעדות - כוזב"
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
30 בינואר 2018
13:14

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צפוי להורות בקרוב למשטרה לזמן את ראש הממשלה בנימין נתניהו לעדות בפרשת הצוללות (תיק 3000) - ייתכן שאף ללא בקשה מהמשטרה עצמה. כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'. בקשה בנושא טרם הועברה לנתניהו, שעדותו צפויה להוות את אחד משלביה האחרונים של החקירה.

בתוך כך, משרד המשפטים פרסם היום הודעת הכחשה לטענה כי המשטרה ביקשה לזמן את נתניהו והיועץ המשפטי מעכב זאת. "בעקבות הפרסום הבוקר בעיתון 'ידיעות אחרונות' נבקש להבהיר כי אין שחר לטענה כאילו  חוקרי המשטרה העבירו ליועץ המשפטי לממשלה בקשה לגבות את עדותו של ראש הממשלה בפרשה 3000 והוא לא נתן אישור לכך", נכתב בהבהרה.

עוד נכתב בהכחשה כי "הרינו להבהיר בזאת כי בקשה כזו לא הועברה עד כה ליועץ המשפטי לממשלה מטעם המשטרה, וגם לא  לפרקליט המדינה או לפרקליטות המלווה. בהקשר זה, הידיעה שפורסמה כוזבת  לחלוטין. לגבי יתר הפרטים שהתפרסמו - אנו מציעים להיזהר מפרסומים כאלה ואחרים על מהלך החקירה, שמטבע הדברים הם חלקיים, לעיתים גם מגמתיים,  ולא בהכרח משקפים את המציאות".

בתחילת החודש נחקר בפרשה מקורבו של נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, ביחידת להב 433 של המשטרה במשך כמה שעות. זאת לאחר הפוגה של כמה שבועות בסבב החקירות בתיק 3000. מולכו, בן 72, שימש בשנים האחרונות שליחו של ראש הממשלה לעניינים מדיניים ונחשב לאיש סודו. לפני כחודשיים הוא נחקר, ביחד עם מקורב אחר ובן דודו של ראש הממשלה, עו"ד דוד שמרון, במשך ארבעה ימים ברציפות בנוגע למעורבותו בפרשת הצוללות. בחקירותיו נשאל מולכו על פעילותו בעת שהיה בשליחות מדינית, שהייתה לה השפעה על האינטרסים של שותפו דוד שמרון.

לפני חודשיים נחשף בחדשות הערב בכאן 11 כי במוקד החקירה של שמרון ומולכו עומד חשד לפעילות בניגוד להסדר ניגוד העניינים עליו חתם מולכו בשם המשרד של שניהם. חשדות אלו היו גם הרקע לפרישתו של מולכו מתפקיד השליח המיוחד של נתניהו.