הרב שמואל אליהו
צילום: פלאש 90

הרב אליהו נגד ליברמן: "הצבא שייך לאבא שלך?"

לאחר שקרא לפיטורי הרמטכ"ל בעקבות תמיכתו בפקודת השירות המשותף, תקף הרב אליהו את שר הביטחון. הוא רמז שצעירים דתיים עלולים להימנע מגיוס: "חבל שנמתח יכול להיקרע". 100 רבנים פרסמו מכתב תמיכה בו
אוריה אלקיים ורועי שרון
31 בינואר 2018
19:15

הרב הראשי של צפת, שמואל אליהו, הביע הערב (רביעי) התנגדות נוספת לשירות נשים בתפקידים קרביים ואמר כי מדובר ב"רכבת דוהרת". אליהו אף תקף את מה שהוא רואה ככוונת שר הביטחון, אביגדור ליברמן, "לסתום פיות".

רבה של צפת, שקרא לפני שבועיים לרמטכ"ל, גדי איזנקוט, להתפטר בעקבות תמיכתו בפקודת השירות המשותף, אמר את הדברים בפאנל בכנס העולמי למשפט עברי. "הצבא שייך לאבא של ליברמן?", שאל הרב, "מה זה החוצפה הזאת? אתה תסתום לנו את הפה? אנחנו נעמוד מול הרכבת הדוהרת".

אליהו המשיך במתקפה נגד צמרת צה"ל ומשרד הביטחון, ואמר כי "כרגע האידיאל בצה"ל הוא שתי דמויות-על מגדריות ושיוויון מלא בין המינים. אין הבדל - זה היעד. אשה תלבש כלי גבר. לטשטש את הגבולות".


לדבריו, הוא לא מעוניין לקרוא לחיילים דתיים לא להתגייס לצבא משום ש"אם צה"ל יחלש ב-30% של הציונות הדתית - זה מחיר שאף אחד לא מוכן לקחת על ראשו". הרב איים כי המצב לא יכול להימשך כמות שהוא: "כמה ניתן למתוח את החבל? הרמטכ"ל צריך להבין שחבל שנמתח ונמתח בסוף ייקרע".

"יש פה מלחמה, ובמלחמה הזאת צריך לנצח", הוסיף אליהו. "צריך לדעת שהתלמידים בידיים שלנו – לא שלהם. גם הבנות מהאולפנות שלנו. רק בישראל וצפון קוריאה יש חובת גיוס נשים, וראש אכ"א אמר שזה לא ענין צבאי אלא ערכי. אז צריך להילחם בסתימת הפיות". 

שר החקלאות אורי אריאל התבטא גם הוא בנושא במהלך הכנס ואמר: "מי שקבע שבנות דתיות לא צריכות להתגייס הוא ראש הממשלה בן גוריון בתמיכת כולם, וזה צריך להישמר. בת מגיעה לגיל 18 ומחליטה ללכת לצבא, למה שלא יהיה לה מרחב שמתאים לה?".

"מי המציא את ההוראה שבנים ובנות צריכות להיות ביחד בטנק? מה קרה, הסורים על הגדרות? למה צריך תמיד לדחוק אותנו למתחים", תהה השר. "בנות השירות הלאומי תורמות לחוסן הלאומי לא פחות מאלה שמתגייסות לצה"ל".

כמו כן, מאה רבני ערים, מועצות אזוריות, וקהילות שלחו היום מכתב לשר הביטחון, בו הביעו תמיכה ברבנים שתקפו את תמיכת צמרת צה"ל בפקודת השירות המשותף ללוחמים משני המינים. במכתב נאמר כי "אנו עומדים כולנו כאיש אחד אחרי הרבנים שאמרו את דעתם. יש לרבנים חובת דיבור ופסיקת הלכה שהיא נשמת אפה של היהדות".

עוד כתבו: "האחריות שלנו היא לא רק על בני ישיבות ההסדר. היא על כל החיילים ועל כל החיילות". בין החותמים: הרב אליקים לבנון, רב היישוב אלון מורה, והרב יהושע שפירא ראש ישיבת ההסדר ברמת גן. 

בשבוע שעבר הפיצה לשכתו של הרב אליהו מכתב תמיכה בו מצד 1,806 "בנים ובנות מהציונות הדתית התמוכים בכבוד התורה" - יותר מ-500 מתוכם מועמדים לשירות צבאי. זאת, על רקע העימות בינו לבין ליברמן סביב סוגיית השירות המעורב של נשים וגברים בצה"ל, ועל רקע קריאתו לפיטורי הרמטכ"ל.

"אנו, בני ובנות הציונות הדתית, ובתוכם תלמידי ישיבות גבוהות והסדר, מוחים בתוקף על הפגיעה בכבוד הרב ביומיים האחרונים", נכתב בעצומה. "אנו מבקשים לחזק את ידי הרב מול ההתקפות מצד אנשי תקשורת ופוליטיקאים שונים, שמנסים לקבוע על דעת עצמם מה מותר לרב להגיד ומה אסור, וכן פוגעים ברב באמירות חמורות".

עוד נכתב בעצומה כי "צה"ל חשוב לנו. אנו רואים בו חלק חשוב ומרכזי מגאולת עם ישראל והשיבה לארץ הקודש. זאת הסיבה שבני הציונות הדתית נמצאים תמיד במקומות הגבוהים ברשימת המתגייסים לצה"ל, ואת חייליהם ניתן למצוא בסיירות הכי מובחרות בצבא. אבל גם ההלכה, רוח התורה והרוחניות חשובה לנו לא פחות מכך, ואפילו יותר".

לפני שבועיים אמר אליהו בראיון בגלי צה"ל כי "הצבא נכנס לאג'נדה פמיניסטית מטורפת. לא יודע מה נכנס לאיזנקוט בראש". הוא הוסיף כי "שרי הממשלה וראש הממשלה צריכים להגיד לאיזנקוט 'תחזיר את המפתחות ולך הביתה'. אחרי הדוח של הירידה במוטיבציה, היית צריך לארוז. יותר מדי דברים עשית כדי להוריד את המוטיבציה, במיוחד המלחמה בחיילים הדתיים. אני קורא לראש הממשלה להגיד לאיזנקוט: לך הביתה".