שר הביטחון אביגדור ליברמן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ליברמן: "עמדת מערכת הביטחון היא שאין משבר הומניטרי בעזה"

שר הביטחון אמר כי יש לטפל במשבר בעזה, אולם הרצועה אינה בפני קריסה. על ההסלמה בדרום: "אין לנו שום כוונה לצאת למהלך צבאי בעזה"
מיכאל שמש
05 בפברואר 2018
14:56
עודכן ב 15:46

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום (שני) כי רצועת עזה אינה עומדת בפני אסון. לדבריו, מערכת הביטחון תמימת דעים בנושא. לדבריו, "יש התדרדרות ברמת השירותים, ברמת התשתיות הבסיסיות, אבל אין משבר הומניטרי".

"המצב בעזה הוא אכן קשה, יש שם מצב כלכלי מאוד לא פשוט שחייבים לטפל בו", אמר בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו. "אבל אין שום משבר הומניטרי. אני אומר על דעת מערכת הביטחון כולה: אין משבר הומניטרי, יש מצב קשה וצריך לקחת את זה בחשבון. גם באותה ועידת התרומות שהייתה בבריסל רק לפני שבוע, אף אחד לא דיבר על המשבר ההומניטרי ואני מדגיש, זה על דעת כל מערכת הביטחון כולל מתפ"ש, שב"כ, כולם".

שר הביטחון הוסיף עוד כי "המשבר נוצר בגלל מלחמות בין פתח לחמאס, ביו חמאס לרשות הפלסטינית". לדבריו, "חמאס לא רוצה לקחת יותר אחריות על רצועת עזה, פתח לא לוקח, הרשות הפלסטינית לא לוקחת אחריות על רצועת עזה בגלל שחמאס לא מסכים להעביר את גביית המסים לידי הרשות. אנחנו לא צד למשבר הזה, מי שמציע שאנחנו נקח כסף ממשלם המסים הישראלי ונזרים את זה לרצועת עזה- זו טעות. מה שקורה בפועל שחמאס מנסה למנף את המשבר הכלכלי, ולא רק הכלכלי אלא גם הפוליטי, החברתי, חמאס מנסה למנף את המצב הקשה ברצועה והוא בטוח שישראל תהיה זאת שתמצמץ ראשונה". 

ליברמן דיבר על ההסלמה הנוכחית בדרום ואמר כי "אין לנו שום כוונה לצאת למהלך צבאי בעזה". הוא הוסיף, כי הוא שמח "שהנהגת חמאס נמצאת בפאניקה וזה גם קצת אומר על 'אומץ לבם'".

השר התייחס גם לחוק המרכולים וחוק הגיוס ואמר כי יתמוך רק בהצעת חוק שמגבש משרד הביטחון. "עמדת ישראל ביתנו היא שגיוס בני הישיבות זה נושא יותר מידי חשוב מכדי להפוך אותו לנושא אלקטורלי. האנשים הללו מנותקים מהפוליטיקה. ברגע שהחוק יהיה מוכן אנחנו נתמוך בו", אמר ליברמן.

ד"ר חליל נחאל, מנהל מחלקת טיפול נמרץ לשעבר בבית החולים שיפא בעזה, טען מוקדם יותר היום כי לחמאס אין קשר למשבר ברצועה. "כשחמאס היה בממשלה, הם עשו דברים טובים לאנשים", אמר נחאל בראיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'. הוא האשים את מצרים ואת יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן במשבר, אך מעל כולם הפנה אצבע מאשימה לישראל: "שמעתי שאנשים מתכננים לעשות הפגנה גדולה על הגדר עם ישראל. אנחנו לא יכולים להיכנס למצרים, יש לנו רק כיוון אחד. כולם חושבים שהקושי יגרום לאנשים לעשות משהו נגד חמאס. אנשים לא כועסים על חמאס".

ישראל הודיעה בשבוע שעבר כי היא תאפשר להכניס גנרטורים לעזה על מנת להקל על המשבר. ההצעה שהציגה ישראל בכנס המדינות התורמות לפלסטינים, שנערך בבריסל, כוללת מיזמים נוספים, והיא כפופה לעמידה בתנאים ביטחוניים שהמדינה מציבה.