אייל ברקוביץ'
צילום: רוני שוצר, פלאש 90

שיטת אייל ברקוביץ': כך כוכב העבר הפך את הפועל ראשון לציון לעסק משפחתי

תחקיר כאן חדשות: מאז שקיבל לידיו את ניהול מועדון הכדורגל, ברקוביץ' נהנה מתמיכה של העירייה במיליונים, ממנה את קרובי משפחתו לתפקידי מפתח בשכר מנופח - ומכעיס את קהל האוהדים
יפעת גליק
05 בפברואר 2018
20:40

דווקא כשהם צועדים במקום הרביעי בליגה הלאומית ורושמים הישגים נאים על המגרש, אוהדיה של קבוצת הכדורגל הפועל עירוני ראשון לציון עסוקים לאחרונה במחאה מחוץ לכר הדשא. במוקד העניינים ניצב הבעלים, כדורגלן העבר המצליח וכוכב הטלוויזיה בהווה אייל ברקוביץ', שתחקיר "חדשות הערב" המתפרסם היום (שני) מגולל כיצד השתלט לכאורה על הקבוצה בחסות העירייה – ואט אט הפך אותה לעסק עבור בני משפחה ומקורבים.

בשלוש העונות שבהן הוא משמש כבעלים, הספיק ברקוביץ' למנות את אחיו ניר, מאמן נוער חסר ניסיון, כדי לעמוד על הקווים. זאב ברקוביץ', שהתעמת עם הקהל הכתום, משמש כגזבר. אל החגיגה הזו הצטרפה גם הבת, לי ברקוביץ', שמונתה למאמנת כושר – ואלה רק חלק מהסיבות שמרתיחות את הקהל ביציעים.

מו"מ חשאי וחוזה ארוך: כך נחת כוכב העבר בראשון לציון

השידוך המבטיח בין ברקוביץ' לבין הקבוצה מעיר היין החל לקרום עור וגידים ב-2015. דווקא אחרי שכשל כמנהל המקצועי של הפועל תל אביב בליגה הראשונה, ראש העיר דב צור מכנס ברעש גדול מסיבת עיתונאים ומודיע כי השיג הסכם שלפיו שחקן העבר ירכוש את הקבוצה. ההכרזה החגיגית התקיימה חודש לפני שהחוזה בכלל הובא לאישור רשמי בישיבה של מועצת העיר, ולטענת אחד מחבריה, סורין גנות, כלל לא בטוח שהבחירה בברקוביץ' הייתה הטובה ביותר. "מדוע היה צריך לנהל משא ומתן חשאי?", תוהה סורין, "ייתכן שמישהו אחר היה מציע יותר".

בחנו את עצמכם: כמה אתם מכירים את אייל ברקוביץ'?

החוזה בין העירייה לבין ברקוביץ' מתייחס לפרק זמן ארוך של עשר שנים. במהלך הישיבה האיר חבר המועצה מאיר עקיבא: "מדוע לא לעשות הסכם לשלוש שנים? אחרי שיסתיימו, יובטח לברקוביץ' שיוכל לחדש את החוזה". ראש העיר צור ביטל אותו וקבע: "זה לא נכס. מגלגלים נטל". כך, ברוב של 16 חברי מועצה ומיעוט של שלושה מתנגדים, עברה הקבוצה לניהולו של ברקוביץ'.

כדורגלן העבר קיבל את הקבוצה בתנאים מפליגים: עיריית ראשון לציון מתחייבת להעניק לו תמיכה שנתית של יותר ממיליון שקלים בשנה, וגם תמיכה שנתית במתקני משחק ואימונים של 300 אלף שקלים בשנה. לצורך ההסכם, התמזגה עמותה של ברקוביץ' מנשר עם עמותה אחרת שהייתה בבעלות עירונית.

רביב ספיר, בעליה הפרטיים של הקבוצה לפני הגעת ברקוביץ', טוען כי מדובר בתנאים שונים בתכלית מאלה שהוא זכה להם בתקופתו. לדברי ספיר, עיריית ראשון לציון עשתה הכל כדי שיעזוב. בתכתובת בינו לבין ראש העיר דב צור, שנחשפה בתחקיר, הוא מלין כ "חטאי היחיד הוא שאני עשקן ושאינו מתקפל. מעולם לא הסכמתי למתן כיבודים, הזמנות, משרות למקורבים. דבר שהעלה זעמם של רבים, חלקם בעלי השפעה בעיר, שהיו רגילים לליטר֫ת הבשר שלהם".

עובדים ותיקים הועזבו, אחרים הובאו בשכר מנופח. ברקוביץ' (צילום: רוני שוצר, פלאש 90)

ראש העיר שנלחם ב"בזבזנות" שכנע להעביר כספים

התנהלותו הבעייתית לכאורה של ברקוביץ' כבעלים היא רק משל למה שמתרחש בקבוצת הפועל עירוני ראשון לציון מאז ומתמיד. מהתקופה בה היו"ר לשעבר דוד ביטן, לימים חבר כנסת בליכוד ויו"ר הקואליציה, החזיק בבעלות הקבוצה.

בשנות התשעים, ראש העיר דב צור, שהיה האיש שהתעקש להביא את ברקוביץ' למועדון ואף שכנע את מועצת העיר להעניק כספים, דווקא נלחם בעבר נגד מתן תקציבים מנופחים לקבוצות ספורט.

זה היה בעודו מכהן כחבר אופוזיציה נלהב. בתקופה ההיא עתר צור לבג"ץ נגד בזבוז כספי ציבור של עיריית ראשון לציון על קבוצת ספורט בעיר. בית המשפט אכן התערב בסופו של דבר, ומנע מתן ערבות במיליונים. מאוחר יותר, כשהפך בעצמו לראש עיר – שינה את עורו.

ואולם, נראה כי גם לצור ולאנשי העירייה ישנם קווים אדומים. בשבועות האחרונים דרש מהם ברקוביץ' לפתוח את הברז התקציבי ולהוסיף לעמותה עוד מכספי משלמי המיסים. לפי שעה, הוא נבלם, ואוהדי ראשון לציון יכולים רק לקוות שהתנהלותו של הבעלים תשתנה בקרוב.

עיריית ראשון לציון מסרה בתגובה לתחקיר כי "הקשר עם אייל ברקוביץ', מגדולי הכדורגלנים בישראל, נוצר על בסיס ניסיונו והמוניטין שלו. העירייה אינה מנהלת את העמותה ולא מתערבת בנושאים מקצועיים. עם זאת, אנו בוחנים כל העת את תפקודה וניהולה של אגודת הפועל ראשון לציון, כפי שנוהגים לעשות בכל ההתקשרויות שלנו, לוודא כי תעמוד בכל התחייבויותיה".

מאמן הנוער תמיר בסון, שמוזכר אף הוא בתחקיר, מסר: "אשר לגידופים שנשמעו בסרטון, לא קיללתי. זאת הייתה מחאה. אשר להרשעה, הורשעתי מזמן וגנבתי ממניעים כלכליים. אני עובד במועדון הכדורגל באהבה, כי בעירייה עבדתי שלוש שעות גג והרווחתי יותר".

אייל ברקוביץ' סירב להגיב.