ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט
צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

אולמרט: "מאחל לנתניהו לסיים את כהונתו מהר, ובדרך נאותה"

ראש הממשלה לשעבר דיבר לראשונה מאז שוחרר מהכלא. על שליט: "מדינה לא יוצאת למלחמה רק בכדי לשחרר אדם אחד". על מלחמת לבנון השנייה: "11 שנים וחצי של שקט בצפון"
יואב קרקובסקי
07 בפברואר 2018
19:19

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט דיבר היום (רביעי) לראשונה מאז שוחרר מהכלא. הוא אמר כי הוא מאחל לראש הממשלה, בנימין נתניהו, "לסיים את כהונתו כמה שיותר מהר, ובדרך נאותה". על יחסיו עם נתניהו אמר כי "עד 2009 היה לי ולראש הממשלה קשר טוב. מאז לא היה קשר בכלל. מדי פעם אני שומע דברים על בני משפחתו". את הדברים אמר אולמרט בטקס לציון ארבע שנים למותו של אריאל שרון.


מעבר ליחסיו עם נתניהו התייחס אולמרט גם לעסקת גלעד שליט. "אחרי הבחירות הערכנו שחמאס יסכים לעסקה, אבל אז אהוד ברק ביקר באוהל המחאה מול בית ראש הממשלה ובארגון הקשיחו עמדות", הסביר ראש הממשלה מדוע לא ביצע עסקה לשחרור שליט. "מדינה לא יוצאת למלחמה רק בכדי לשחרר אדם אחד", הוסיף. על העסקה שלבסוף נחתמה בכהונתו של נתניהו אמר: "נסגרה במחירים הרבה יותר גבוהים מאלה שסירבתי להם כראש ממשלה.

"לגבי עופרת יצוקה זהו נושא כואב וטראגי. עשינו כל מה שאפשר לעשות בהנחה שנייצר מנופים שיביאו לשחרורו של שליט, אבל את הנקודה הספציפית שבה הוא הוחזק לא הייתה לנו לכל אורך בשנים שבהן כיהנתי כראש הממשלה".

על מלחמת לבנון השנייה אמר ראש הממשלה לשעבר כי תוצאותיה השיגו "11 שנים וחצי של שקט בגבול הצפון. הרצון של חיזבאללה להשתמש בחימוש שלהם עדיין לא קיים והיום קל יותר להאריך את התוצאות של המלחמה".

אולמרט שוחרר מהכלא בחודש יולי האחרון לאחר שריצה 16 חודשי מאסר. ראש הממשלה לשעבר החל לרצות את עונשו בפברואר 2016. הוא נידון ל-19 חודשי מאסר לאחר שהורשע בקבלת שוחד ושיבוש הליכי משפט בתיק הולילנד, ושמונה חודשים נוספים בגין עבירות מרמה והפרת אמונים ובקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בפרשת "מעטפות הכסף".

בסוף חודש ינואר האחרון פרקליט המדינה שי ניצן סגר את התיק בעניינו של אולמרט, בפרשת המסמכים הסודיים. ההחלטה התקבלה לאחר שבצמרת משרד המשפטים קבעו כי אין מקום להמשיך לחקור את הנושא.