יוסף חיים בן דוד בבית המשפט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נדחה הערעור של שלושת רוצחי מוחמד אבו חדיר: "מעשיהם – פיגוע אסטרטגי"

בית המשפט העליון דחה את הערעור של יוסף חיים בן דוד ושני קטינים נוספים, שהורשעו ברצח הנער הפלסטיני ב-2014: "הגיחו ממנהרה חשוכה של גזענות"
אמוץ שפירא
08 בפברואר 2018
09:26

בית המשפט העליון דחה היום (חמישי) את הערעור שהגישו יוסף חיים בן דוד ושני קטינים נוספים, שהורשעו ברצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר ביולי 2014. בן דוד נידון למאסר עולם ול-20 שנות מאסר נוספות, ואילו שני הקטינים - אחיינו של יוסף - נידונו למאסר עולם ול-21 שנות מאסר.

בפסק הדין נימק של בית המשפט נכתב: "בלילה שבין 1 ל-2 ביולי 2014 הגיחו ממנהרה חשוכה של גזענות, בערות, בורות ושנאה, שלוש דמויות... את מעשיהם של השלושה באותו לילה, במהלכו רצחו את הנער מוחמד אבו חדיר, ניתן לתאר כ'פיגוע אסטרטגי' שהצית תבערה בשטחים בכלל ובירושלים המזרחית בפרט".

משפחתו של אבו חדיר בבית המשפט העליון, היום

בנוסף, נדחתה טענתו של יוסף לאי שפיות לאחר שבית המשפט קבע כי הוא היה בשליטה מלאה בליל הרצח, ולכן אין מקום להקל בעונשו. לפי בית המשפט, הוא ואחייניו "פעלו כגוף אחד". בפסק הדין צוין כי האחיינים הביעו חרטה על הרצח, אך "אכזריות המעשה, בצירוף המניע האידיאולוגי והגזעני שבבסיסו, מובילים למסקנה כי אין מקום להתערב בעונש שהושת עליהם".

בסיכום פסק הדין כתב השופט יצחק עמית כי "המעשים שביצעו המערערים, הפכו זה מכבר ל'פרשת אבו חדיר', וחרגו מד' אמותיו של תיק פלילי רגיל. הרצח מצריך חשבון נפש נוקב בחברה הישראלית בנוגע להתמודדות עם תופעות הגזענות וגרורותיהן, בדק בית מן המסד ועד הטפחות".

עו"ד איתמר גלפיש מהמחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה אמר לאחר פסק הדין: "הפרקליטות סבורה שבית המשפט העליון הגיע לתוצאה הצודקת והראויה במקרה קשה זה, ומקווים שיהיה בכך מעט מן הנחמה למשפחת אבו חדיר. בית המשפט אימץ את עמדת הפרקליטות וקבע כי הנאשם יוסף דוד רחוק מהסייג של אי שפיות וכי הוא אחראי לרצח, וכן קבע כי שני הקטינים לקחו חלק מרכזי ברצח ועל כן יש לסווגם כרוצחים".

יוסף חיים בן דוד, שהורשע ברצח מוחמד אבו חדיר, נידון על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים במאי 2016 למאסר עולם ולעוד 20 שנות מאסר. בנוסף אליו נידונו שני קטינים נוספים שאחד מהם נידון למאסר עולם והאחר ל 21 שנות מאסר. השופטים דחו את הטענה לענישה מופחתת נגדם, ולאחר מכן ערערו השלושה לבית המשפט העליון.

מוחמד אבו חדיר נרצח ביולי 2014, כשהשלושה חטפו אותו בשכונת שועפט בירושלים הכו אותו והציתו אותו ביער ירושלים. בבית המשפט הודו הרוצחים במעשה ושיחזרו אותו. בנוסף לטענתם הם ביצעו את הרצח כנקמה על חטיפת ורציחת שלושת הנערים בגוש עציון.

בחודש יולי האחרון דחה בג"ץ את עתירת משפחת אבו חדיר להריסת בתי הרוצחים. שופטי העליון קבעו כי יש מקום לדחות את העתירה בעיקר בשל השיהוי בהגשתה. לפי פסיקתם יש חשיבות לעיתוי הבקשה מכיוון שהמטרה בהריסת הבתים היא הרתעה ולא ענישה. בנוסף לכך, השופטים הדגישו כי אין מניעה להשתמש בצעד, החריג ממילא, גם כלפי טרוריסטים יהודים.