עומר אל-עבד בבית המשפט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ארבעה מאסרי עולם למחבל שביצע את הפיגוע בחלמיש

המחבל שרצח את משפחת סולומון יישלח לכלא וישלם פיצוי של כשני מיליון שקלים. השופט גלבוע לכאן חדשות: "מן הראוי היה להטיל עליו עונש מוות"
ענבל תמיר
15 בפברואר 2018
10:42

בית הדין הצבאי במחנה עופר גזר היום (חמישי) ארבעה מאסרי עולם על עומר אל-עבד, שביצע את הפיגוע בחלמיש. אלעבד הורשע ברצח לאחר שדקר למוות את בני משפחת סולומון בחודש יולי האחרון. בנוסף הוא ישלם פיצויים על סך שני מיליון שקלים ורבע. אחד השופטים ביקש להטיל על המחבל עונש מוות.

נשיא בית הדין הצבאי, סא"ל מנחם ליברמן, כתב בגזר הדין כי "מסכת הדמים שגוללה בפנינו היא מן המזוויעות בשנים האחרונות בישראל". לדבריו, "משנכנס ליישוב חלמיש הבחין הנאשם בבית משפחת סלומון והחליט לבצע את זממו המתועב. החגיגה הפכה בן רגע לזירה מזעזעת. באבחות סכין אכזריות מאין כמותן גרם הנאשם בכוונה למותם של המנוחים יוסף חיה ואלעד סלומון. עוד עלה ביד הנאשם לדקור את טובה סלומון שנמלטה".

סא"ל ליברמן כתב כי "האירוע המזוויע היה והינו פצע מדמם שלא יגליד לעולם ונחרט בנפשם של משפחת סלומון הנותרים. מלים אין די בהן כדי לתאר את הזוועה. במעשיו הנלוזים רצח הנאשם שלושה בני אדם וגדע שלושה עולמות שונים. הנאשם ישב במשפתו זחוח. מסר בחקירתו כי הוא שמח על מעשיו ומרגיש אושר".

עוד כתב נשיא בית הדין כי "בהינתן אכזריותו, אין מנוס לבחון האם די בעונש של ארבעה מאסרי עולם או שמא עלינו להטיל על הנאשם את העונש המירבי הקבוע על מעשיו, קרי עונש המוות. החלטתי שאין זה המקרה לחרוג, ולגזור על הנאשם ארבעה מאסרי עולם".


לעומתו, השופט סא"ל דב גלבוע, קרא לגזור עונש מוות על המחבל: "מדובר בנסיבות חריגות במיוחד. מעשיו הנפשעים של הנאשם כוונו לפגוע בערך החיים ובוצעו ביום הקדוש. היה זה רק כפסע ששבעה בני משפחת סלומון היו נטבחים. מעשי הטבח של הנאשם הינם מעשים מתועבים, שפלים, אכזריים, מזעזעים, זדוניים ומפלצתיים. העבירות בהן הורשע הנן החמורות ביותר שמצויות בספרי החוקים של מדינת ישראל".

סא"ל גלבוע כתב כי "השאלה אם יש די בעונש שתוצאתו שהנאשם לא יראה עוד אור יום, או שהנאשם צריך להשיב את נשמתו לאל כבר עכשיו. צפיתי לאורך כל המשפט בפניו של הנאשם שמילא פניו בחיוך כל העת. סוף דבר: לאחר שבחנתי את הנושא מכל היבטיו אני קובע כי דינו של הנאשם עונש אחד בלבד. מצטט מהצו: ״הגורם בכוונה למותו של אחר דינו מוות״.

בשיחה עם כתב "ערב ערב" בכאן 11 אמר סא"ל גלבוע כי "כל מה שהיה לי להגיד לגבי העונש אמרתי שמן הראוי היה להטיל עליו עונש מוות, וזה כתוב בפסק הדין. כל המילים שצריכות להיאמר נרשמו שם"

שופט נוסף, סא"ל צבי היילבורן, כתב כי "לאור האכזריות החריגה, אני מצרף דעתי גם בקשר לקריאה שלא להורות על שחרורו של הנאשם בכל עסקה. זאת מתוך מטרה להגן על שלומו וביטחונו של הציבור".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיב על החלטת גזר הדין בחשבונות הפייסבוק והטוויטר שלו וכתב כי "שום מספר של מאסרי עולם לא יספיק כדי להעניש את חיית האדם הזאת שהחיוך עוד מרוח על פרצופה. ליבי דואב עם משפחת סלומון".

הפיגוע בחלמיש התרחש ביולי האחרון. המחבל לקח מחנותו של אביו סכין לחיתוך בשר, ולפני שיצא לבצע את הפיגוע גילח את כל שערות גופו על מנת להיטהר. הוא חדר אל חלמיש לאחר שקרא בקוראן כל אחר הצהריים על הר הסמוך לכניסה להתנחלות.

לאחר שחדר לחלמיש בערב שבת, בחר המחבל לבצע את הפיגוע דווקא בבית משפחת סולומון משום שמהבית בקעו קולות צחוק, בעוד הבית השכן היה חשוך, שקט ושומם. המחבל נכנס לבית, דקר למוות את יוסף סלומון, בן 70, ואת ילדיו חיה, בת 46, ואלעד, בן 36. הוא ניסה לרצוח את טובה סלומון, אשתו של יוסף, וכן את חמשת ילדיהם של אלעד ומיכל סלומון, שנאבקה במחבל וגוננה על ילדיה.