נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא רוסיה פוטין
צילום: אי-פי

ההתערבות בבחירות בארה"ב: כתב אישום הוגש נגד אזרחים וגופים רוסים

אזרחים וגופים רוסים מואשמים שגנבו את זהויותיהם של אזרחים אמריקנים כדי ליצור חשבונות ומודעות מזויפים ברשתות החברתיות במטרה לתמוך בקמפיין של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. לאחר הבחירות הם אף ארגנו עצרות תמיכה בו. טראמפ טען בתגובה כי ההתערבות החלה שנתיים לפני מועמדותו, ואילו רוסיה דחתה בתוקף את ההאשמות
רויטרס
17 בפברואר 2018
09:15

כתב אישום הוגש אתמול (שישי) נגד 13 אזרחים רוסים ושלושה ארגונים רוסיים באשמה שיצרו זרוע תעמולה שנועדה לחבל במערכת הבחירות בארצות הברית בשנת 2016. לפי כתב האישום, הם פעלו במטרה לתמוך בקמפיין של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ולפגוע בקמפיין של המועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון. בין השאר, הנאשמים התחזו לאזרחים אמריקנים, יצרו דפים מזויפים ברשתות החברתיות ופרסמו מודעות מזויפות. בתגובה כתב טראמפ כי הקמפיין של רוסיה נגד ארצות הברית התחיל בשנת 2014, זמן רב לפני שהודיע על התמודדותו בבחירות. רוסיה דחתה את ההאשמות נגדה וטענה כי הן מגוחכות.

בכתב האישום שהוגש בעקבות חקירת התובע המיוחד רוברט מולר נטען כי מאות בני אדם היו מעורבים בפעולה הרוסית, שעלותה נאמדת במליוני דולרים. האזרחים והגופים הרוסים השתמשו בין היתר במספרי תעודות זהות ותאריכי לידה של אזרחים אמריקנים כדי לפתוח חשבונות פייפאל ולהשיג רשיונות נהיגה מזויפים. שניים מהם נסעו למדינות בארצות הברית כדי לאסוף מידע. הם התמקדו במדינות המתנדנדות, שבהן לא הייתה צפויה הכרעה ברורה בין טראמפ לקלינטון. בנוסף, לאחר הבחירות הם ארגנו הפגנות תמיכה בטראמפ.

בתגובה כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי מסע הבחירות שלו לא עשה שום דבר רע וכי אין כל קנוניה. מנגד, דוברה של הילרי קלינטון טען כי הגשת כתבי האישום מוכיחה כי נשיא ארצות הברית לא יגן על האמריקנים מפני רוסיה. הדובר ניק מריל אמר כי מוסקבה עשתה מאמצים כבירים כדי לערער את הדמוקרטיה האמריקנית. הוא הדגיש כי רוסיה היא יריב שצוחק בפניהם של האמריקנים והוא יפעל שוב.יושב ראש בית הנבחרים, פול ראיין, אמר כי כתבי האישום מוכיחים שרוסים היו מעורבים באופן שיטתי וזדוני במתקפה על המערכת הפוליטית בארצות הברית.


בעקבות הגשת כתבי האישום, הודיעה פייסבוק כי היא מכפילה את היקף צוותי הבטיחות שלה ל-2,000 עובדים, וכי היא פועלת עם ה-FBI לבלום התערבות בידי רוסיה וגורמים אחרים. גם חברת טוויטר, שגם בה השתמשו הנאשמים, מסרה כי אי אפשר להשלים עם שום פעילות מן הסוג הזה ובכוונתה לפעול למניעתה.