הלוויית מחבלים ברצועת עזה
צילום: עימאד נסאר, פלאש 90

בג"ץ הורה לקיים דיון נוסף בהחזרת גופות המחבלים

נשיאת בית המשפט העליון קיבלה את בקשת המדינה לדיון נוסף בהרכב מורחב. על פי הפסיקה, גופות המחבלים שבידי ישראל לא יוחזרו עד שתתקבל הכרעה בנושא
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
19 בפברואר 2018
19:22

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, הורתה הערב (שני) לקיים דיון נוסף בפסיקת בג"ץ שלפיה למדינה אין סמכות להחזיק גופות של מחבלים לצרכי מיקוח. חיות קיבלה את בקשת המדינה לערוך עוד דיון בנושא, וקבעה כי הגופות לא יוחזרו בינתיים עד לקבלת הכרעה. הדיון הנוסף יתקיים בחודש יוני בהרכב מורחב של שבעה שופטים, בראשות הנשיאה חיות.

לפי הפסיקה הראשונה של בג"ץ מחודש דצמבר שעבר, למדינה אין סמכות חוקית להחזיק בגופות מחבלים לצורכי משא ומתן. השופטים קיבלו ברוב של שניים מול אחד את העתירה שהגישו משפחות מחבלים, שגופותיהם מוחזקות בישראל, וקבעו כי "מדינת ישראל, כמדינת חוק, לא יכולה להחזיק בידיה גופות לצורכי משא ומתן, בשעה שאין חוק מופרש שמאפשר לה לעשות זאת". בג"ץ הקציב למדינה חצי שנה לעגן את הסמכות בחוק, אחרת יורה על החזרת הגופות למשפחותיהם.

לפני כחודש וחצי הגישה המדינה את הבקשה לבית המשפט העליון לקיים דיון נוסף בפסיקה. בפנייה, ביקשה המדינה גם לעכב את ביצוע פסק הדין, שהעניק לה חצי שנה כדי להסדיר בחקיקה את הסמכות.

בין השאר, טענה המדינה בנימוקיה לבקשה כי פסיקת בג"ץ "פוגעת בארגז הכלים של המדינה, המוקנית לה בדין הקיים, לצורך קיום משא ומתן להשבת אזרחים חיים וגופות חללי צה"ל". עוד נאמר כי עיכוב בהשבת הגופות עשוי לסייע בהסדר להחזרת גופותיהם של החיילים הדר גולדין ואורון שאול, כמו גם שני אזרחים ישראלים, מרצועת עזה – וכי מדובר "בדיני נפשות".

בנוסף, נטען כי הפסיקה החדשה בנושא השבת הגופות סותרת פסיקות קודמות של בית המשפט העליון, כמו זו שהורתה לעכב את החזרת גופת מחבל עד שיוברר מקום קבורתו של החייל אילן סעדון. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב אז לפסיקה של בג"ץ האוסרת להחזיק גופות מחבלים ואמר כי "מדובר בהחלטה בעייתית מאוד. אסור לתת לחמאס מתנות חינם". הוא הוסיף כי בכוונתו למצוא פתרונות "מעשיים וחוקיים" כדי להמשיך ולהפעיל לחץ על חמאס. שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע כי הנחה לפעול ללא דיחוי לחקיקתו של חוק, שיאפשר החזקה בגופות מחבלים לצורכי משא ומתן להשבתם של שבויים ונעדרים.