הפגזה במזרח ע'וטה
צילום: אי-פי

סוריה: הפסקת האש במזרח רוטה הופרה - ארבעה נהרגו בהפגזות אסד

הפסקת האש בפרברי דמשק, שתוכננה להימשך חמש שעות, נקטעה בתוך זמן קצר. בריטניה שוקלת פעולה צבאית אם יתברר כי כוחות אסד השתמשו בנשק כימי
רועי קייס
27 בפברואר 2018
15:02

הפסקת האש ההומניטרית שיזמה רוסיה במזרח רוטה שבסוריה, הופרה היום (שלישי) זמן קצר לאחר שנכנסה לתוקף. על פי הדיווחים, ארבעה אזרחים, ובהם ילד, נהרגו בהפצצות של כוחות אסד באזור. באל-ג'זירה דווח כי מטוסים של צבא סוריה הפציצו מוקדים אזרחיים בפרבר של דמשק, שבו נהרגו בשבועיים האחרונים מאות בני אדם. 

הפסקת האש נכנסה לתוקפה בשעה 9:00 והחזיקה מעמד זמן קצר בלבד. לאחר מכן החלו להגיע דיווחים ולפיהם כוחות המשטר הפגיזו בארטילריה את אזור העיר חרסתא. ערוץ אל-חדת' של רשת אל-ערביה דיווח מפי גורמי אופוזיציה כי כוחות המשטר השליכו חביות נפץ על אזור מזרח רוטה. מנגד, בטלוויזיה הסורית האשימו את פלגי המורדים במקום כי הם תוקפים את האזרחים שמנסים לצאת מאחד מהמעברים. באו"ם אמרו כי הימשכות הקרבות הפכו לבלתי אפשרית את משימת חילוץ הנפגעים או העברת הסיוע.

את הפסקת האש יזמה רוסיה, לאחר שבוע שבמהלכו, על פי הדיווחים, נהרגו מאות בני אדם בפרברי דמשק בהפצצות של כוחות אסד ושל רוסיה עצמה. מטרתה הייתה בעיקר לאפשר לאזרחים לצאת מאזורי הקרבות ולהצטייד במזון ותרופות.

במוסקבה הביעו היום צער על המצב באזור והטילו את האשמה להחמרת המצב על המורדים הממשיכים לדברי רוסיה להחזיק באזרחים בני ערובה. "מבצע הפינוי ברוטה בסוריה תלוי בהתנהגותם של המורדים" נכתב בהודעת הקרמלין. עוד צוין, כי רוסיה פועלת על פי החלטות האו"ם בעניין סוריה.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ומקבילו הצרפתי, ז'אן איב לה דריאן, נועדו היום במוסקבה ואמרו כי חשוב לאפשר לשיירות הומניטריות להיכנס למזרח רוטה בסוריה. במסיבת עיתונאים משותפת, ציינו השניים כי שלוש קבוצות של מורדים הראו שבכוונתם לשמור על הפסקת האש באזור. לדבריהם חמש שעות של הפסקת אש הוא צעד בכיוון הנכון, אך דרוש יותר זמן. עוד הוסיפו שרי החוץ כי יש להתקין מערכות מעקב כדי לבדוק את העמדות של כל הצדדים המעורבים במזרח רוטה בסוריה.

שר החוץ של בריטניה, בוריס ג'ונסון, כי ארצו תשקול להצטרף לארצות הברית בהפצצת מטרות סוריות אם יתברר כי כוחות אסד השתמשו בנשק כימי נגד אזרחים. ג'ונסון הביע תקווה כי בריטניה ומדינות מערביות נוספות לא יעמדו מנגד נוכח שימוש בנשק כימי. "אם אנו יודעים שהאירוע התרחש, ונוכל להוכיח זאת ואם תהיה הצעה לפעולה שבה בריטניה תוכל להועיל, יש צורך לשקול זאת", אמר ג'ונסון. הארגון הבינלאומי למניעת הפצת נשק כימי הודיע היום כי יחל לחקור את הטענות על שימוש בגז כלור באחת מתקיפות כוחות אסד באזור בתחילת השבוע.