ירי טיל איראני
צילום: אי-פי

גנרל סורי בדימוס: איראן מבצעת ניסויים בטילים כימיים בסוריה

זוהיר אל-סאקת, שעומד כיום בראש המרכז לאיתור ומעקב אחר השימוש בנשק כימי, אמר לכאן חדשות כי האיראנים ממשיכים להיות הספק המרכזי של נשק כימי למשטר הסורי
גדעון קוץ
06 במרץ 2018
22:35

הגנרל הסורי בדימוס זוהיר אל-סאקת, שעומד כיום בראש המרכז לאיתור ומעקב אחר השימוש בנשק כימי הממוקם באזור בריסל, אמר הערב (שלישי) לכאן חדשות כי איראן בונה ועורכת ניסויים בטילים לטווח קצר עד בינוני עם ראשי חץ כימיים בשטח סוריה.

עוד אמר אל-סאקת כי "איראן ממשיכה להיות ספק מרכזי של נשק כימי למשטר הסורי, בצד פיתוח עצמאי של כלי נשק כימיים בשטח סוריה. חלק גדול ממלאי הנשק הכימי שמוסתר מוועדת הפיקוח הבינלאומית הועבר גם לידי החיזבאללה.

"בשלושה מרכזים שונים בסוריה מפתחים מדענים, טכנאים ואנשי צבא איראנים טילים בעלי ראשי חץ כימיים לטווח של 5 עד 35 קילומטר, שנועדו לשמש לפעולות צבא בתוך שטח סוריה אך גם לפעולות מעבר לגבול". לדברי הגנרל אל-סאקת, צבא סוריה והמיליציות התומכות בו מבצעים התקפות יומיומיות על האוכלוסיה, שבהן נעשה שימוש בגז כלור.

דבריו של הגנרל הסורי בדימוס מגיעים לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו דיבר הערב בנאומו בוועידת איפא"ק על ההתבססות האיראנית בסוריה. "איראן מרחיבה את האימפריה שלה למדינות שכנות ועכשיו הם בונים בסיסים בסוריה. רוצים לבנות גשר בין טרטוס לטהרן והם רוצים להביא את הצי שלהם קרוב יותר לישראל כדי לתקוף אותנו. אני לא אתן לזה לקרות. לא ניתן לאיראן לפתח נשק גרעיני - לא עכשיו, לא בעוד עשר שנים ולא אף פעם", אמר נתניהו.

אל סאקת התייחס גם לשיתוף הפעולה בין המשטר הסורי עם צפון קוריאה. הוא אישר כי הקוריאניםמספקים לסוריה נשק כימי וסיוע בהתקנתו ובהפעלתו נגד אזרחים. אל-סאקת סיפר כי בעת תפקידו כקצין בכיר במערך הלוחמה הסורי, הוא ליווה עוד ב-2012 קצינים קוריאנים שבאו לייעץ בנושא הנשק הכימי ליחידות השונות. הגנרל בדימוס ציין כי גם רוסיה אחראית להכנסת נשק כימי לסוריה, וממשיכה לעשות זאת.