מחאה נגד הטרדות מיניות באוניברסיטת תל אביב
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

התעשיינים ולשכות המסחר התנגדו – ותקן למניעת הטרדות מיניות הוקפא

איגוד מרכזי הסיוע פעל ליצירת תו תקן ייחודי כדי למנוע הטרדות במקומות העבודה, אך שני הגופים התערבו וקידומו נעצר: "מדאיג שגורמים אינטרסנטיים מנסים לסכל את היוזמה"
ורד פלמן
07 במרץ 2018
14:50

לחץ שהפעילו גורמים עסקיים, ובראשם התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר, הוביל להקפאת תו תקן חדש למניעה של הטרדות מיניות במקומות עבודה – כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'. מדובר בתו תקן שיזם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי עבירות מיניות, בשיתוף מכון התקנים, ואף אומץ כבר בעיריית רעננה. עיריית באר שבע החלה גם כן בתהליך להטמעתו.

באיגוד אומרים כי התקן אמור היה להיות ראשון מסוגו בעולם ולהוביל לסביבת עבודה בטוחה יותר מפני הטרדות מיניות. בין השאר, הוא כולל גיבוש אמנה נגד הטרדות על ידי הנהלת הארגון והעובדים, כמו גם קיום השתלמויות וקביעת דגשים נוספים. בנוסף, התקן יחייב הכשרה עבור הממונות על הטרדות מיניות, סעיף שכיום אינו קבוע בחוק הנוכחי.

האזינו לדיווח מתוך "בחצי היום"':

לאחרונה פנו התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר, המתנגדות למהלך, אל היועץ המשפטי לממשלה בניסיון לבלום את קידום התקן. המשנה הכלכלי ליועץ הודיע למשרד הכלכלה שהתקן מעורר שאלות משפטיות, ובתגובה, מכון התקנים, שהיה שותף ביצירתו, הודיע על הקפאת ההליך.

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע, אורית סוליציאנו, מסרה כי מדובר ב"קוד פורץ דרך", והביעה דאגה מכך ש"גורמים עסקיים אינטרסנטיים מנסים לסכל בכל דרך את היוזמה להפוך את מקומות העבודה לבטוחים יותר". בנוסף, ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) מתכוונת לפנות בשאילתא לשר הכלכלה כדי לברר מה המניעה להמשיך ולעבוד על התקן, במקביל להיתכנות המשפטית. 

מאיגוד לשכות המסחר נמסר בתגובה כי אין זה מתפקידו של מכון התקנים להתערב בתחום ההטרדות המיניות: "אנו בעד סביבת עבודה נקייה מהטרדות מיניות, ויש להילחם בתופעה של הטרדות מיניות בכל הכוח ובכל החריפות. יחד עם זאת, הדרך להתמודד עם הנושא אינה באמצעות התערבות של מכון התקנים בתחום זר לו שהוא תחום יחסי העבודה. לא לזה נועד מכון התקנים. מה גם, שהנושא כבר מוסדר בצורה רחבה מאוד, הן במסגרת חוק ראשי, הן בתקנות והן פסיקה ענפה".

התאחדות התעשיינים מסרה בתגובה: "נושא ההטרדה המינית כבר מוסדר באופן מלא בחוק, בתקנות ובפסיקה הענפה בתחום. לכן, אין כל הגיון בהסדרה כפולה גם במכון התקנים, בייחוד כאשר המכון לא מטפל ואינו אמור לטפל ביחסי העבודה במשק. מי שיושב בוועדות התקינה הינם מומחים טכניים, ולא מומחים ביחסי עבודה".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) מסרה כי מדובר בעבודה יפה על התקן שנפסקה בשל לחצים של אותם ארגונים, והיא לא מתכוונת להרפות מכך.