''בוקר TOY'' - מילון אבן שושן של חובבי האירוויזיון

יודעים מה זה דילופת? לא רגועים מאז שהשיר של נטע נחשף? כנראה שאתם נמנים על חובבי האירוויזיון האדוקים
מערכת כאן אירוויזיון
14 במרץ 2018
18:05
עודכן ב 07 מאי 13:05

אחת מהקבוצות השוקקות ביותר בתקופה זו של השנה היא קבוצת חובבי האירוויזיון בפייסבוק, בה נערכים דיונים ערים לקראת האירוויזיון שייערך ב-12 במאי בליסבון.

אם אתם כמוני, חדשים שם, ייתכן ולא תבינו חלק מהמילים הנזרקות לחלל האוויר, פשוט כי סביב האירוויזיון התגבשה שפה ייחודית, עם לא מעט הומור עצמי. אז כדי שכולנו נבין קצת יותר טוב מה זה דילופת, ולמה חובבי האירוויזיון לא רגועים בימים שאחרי חשיפת TOY, הנה לכם מילון אבן שושן זריז לאירוויזיוניסט שיעיז. והמון תודה לחברי קבוצת החובבים בפייסבוק על הסיוע בגיבושו. 

אוקראיניזציה - כששיר מקבל העמדה מטורפת (מי אמר גלגלי אוגרים אנושיים ולא קיבל?), שמאפשרת לו להגיע רחוק גם אם הוא עצמו לא מלהיב במיוחד. על שם אוקראינה שמצטיינת בהפיכת שירים חלשים לכאלה שמתברגים לטופ 10.

אלבניזציה -  שינוי של שיר ללא היכר לעומת צורתו המקורית, איתה נבחר. על שם אלבניה שבקדם שלה אין הגבלת זמן לשירים (השנה נבחר לייצג את המדינה שיר באורך של 4:45 דקות). יחד עם קיצור השיר ל-3 דקות, משך הזמן המותר על פי כללי האירוויזיון, גם הפקת השיר עוברת שיפצור לטובת האוזן האירופאית. 

''אפקט X" - מושג הבא לתאר שיר או הופעה שמנסים לרכוב על טרנד ולשחזר הצלחה של מי שזכה או הצליח אשתקד.

בוקר טוי - הדרך של החובבים לאחל בוקר טוב בימים שלאחר חשיפת TOY, וכל הטירוף שבא בעקבותיו.

גלויות - הסרטונים הקצרים שמוצגים לפני כל שיר בתחרות. הגלויות מציגות על פי רוב את המדינה שעולה לשיר או נופים של המדינה המארחת. בקרוב ייחשפו הגלויות של ליסבון 2018.

דיזוז – באירוויזיון הקרוב אנחנו מבקשים מכל המדינות לדזז לנטע. כלומר – לתת לנו בדוז פואה.

דילופת – השנה היינו עדים למעשה דילופת, כאשר השיר של נטע דלף לרשת ערב לפני מועד הפרסום המתוכנן. אפשר להתווכח אם ההדלפה הייתה מכוונת או לא, כך או כך דילופת היא מצב בו שיר של מדינה מסויימת לאירוויזיון דולף החוצה לפני המועד שנקבע לו. אגב, זה לא קורה רק אצלנו, השנה גם אוסטרליה ובלגיה נאלצו לחשוף את שיריהן מוקדם משתכננו בגלל הדלפות.

דירוגת - חובבי האירוויזיון מאוד אוהבים לדרג כל דבר שזז, החל מהשירים הכי טובים השנה, וכלה ב"המקומות האחרונים האהובים עליכם בחצי הגמר". את הדירוג הבלתי פוסק הזה הם מכנים דירוגת.

הצבעות גושיות -  כינוי למדינות הנוטות להצביע אחת לשנייה (לרוב בשל יחסי שכנות או קירבה היסטורית/תרבותית). למשל: הגוש היוגוסלבי או מדינות בריה"מ לשעבר, כאשר בדרך כלל יש גם ''אימא'' שמקבלת את מרבית הקולות, סרביה ורוסיה, בהתאמה. בשנים האחרונות ישנה גם מגמה של הצבעות מהגרים - לדוגמה: בבלגיה, הולנד וגרמניה רבים הצביעו לטורקיה כשזו האחרונה השתתפה.

זיופת – כינוי הבא לתאר זמר או זמרת שהם, ובכן, זייפנים. 

זיקוקות - הופעה עתירת פירוטכניקה, הכוללת זיקוקים, מפלים ואורות מהבהבים, או בקיצור - גולדן בוי:

חג אירוויזיון שמח – תשכחו מפסח, זו הברכה שאיתה מברכים החובבים זה את זה בתקופה זו של השנה.

חוק השפה - בין השנים 1966-1972 ו-1977-1998 חל חוק שחייב כל מדינה לשיר בשפתה הרשמית. וכך מדינות דוברות אנגלית כגון אירלנד זכו לתהילת עולם בדמות שבע זכיות בתחרות.

סוס שחור – ביטוי שגור גם מחוץ לעולם האירוויזיון. בהקשר לאירוויזיון הוא בא לתאר שיר תמים למראה שלא שמים לב אליו, אבל יכול להצליח באופן לא צפוי. 

''עשו לו מיי פיינגולד'' – ביטוי שבמידה רבה נובע מפוסט טראומה ובא לתאר שיר שהימרו עליו בענק אך לא עלה לגמר. הביטוי מרפרר למיי פיינגולד שהגיעה לאירוויזיון 2014 בדנמרק עם ציפיות רבות, אך לא צלחה את חצי הגמר.

פלופ – שיר שמוביל בהימורים ומתרסק במבחן התוצאה. שלא נדע.

קולינג - קיצור של "ישראל קולינג" - אירוע קידומי של האירוויזיון במסגרתו מגיעים הנציגים השונים לבצע את השירים שלהם בישראל. חלק מסדרת אירועים שמתקיימים ברחבי אירופה בתקופה שלפני התחרות ומאפשרים לחובבים להכיר טוב יותר את השירים ואת המבצעים.

#רוגע – קצת מצחיק, אבל המשמעות של רוגע היא בדיוק ההיפך מרוגע. בשעה שלפני חשיפת הקליפ TOY, למשל, כולנו היינו מאוד רגועים. שזה בעצם– על קוצים ולחוצים. אם נזכה באירוויזיון, מדינה שלמה תהיה רגועה.

שיר הפסקת שירותים - כינוי לשיר משעמם, לעיתים בשפת המקור של המדינה המבצעת, שבמהלכו ניתן ללכת ולהתפנות, בלי להרגיש שפספסנו משהו חשוב. 

שיר משובד (או: שיבוד) - שיר פופ שמופק ברמה מאוד גבוהה ומהוקצעת, עד כדי חסרת נשמה. הרפרנס: שירי ה''מלודיפסטיבלן'' - הקדם השבדי שמתאפיין בשירים שכאלה.

שיר שופטים -  שיר שמוכוון יותר להצבעת השופטים אשר מרכיבים 50 אחוז מהתוצאה הסופית. לכאורה מדובר בשיר יותר איכותי, נוסטלגי או רדיו-פרנדלי שמלווה בהופעה פשוטה ונטולת גימיקים. שיר קהל, המושג הנגדי, הוא שיר המוכוון להצבעת הקהל בבית. בדרך כלל שיר קליל בעל הופעה מפוצצת וגימיקית שמושכת את העין, גם אם על חשבון איכות השיר. כאן כל האמצעים כשרים כדי לגרוף הצבעות.

PED - Post Eurovision Depression - או בעברית: דיכאון לאחר אירוויזיון. הכינוי לנפילת המתח שמגיעה אחרי התחרות. תוסיפו לזה את העובדה שגמר האירוויזיון נערך תמיד במוצאי השבת, והנה לכם שביזות יום א' קשה במיוחד לכל חובב ישראלי ביום שאחרי. 

ואם לרגע נעזוב את המושגים, הביטויים והסלנג, מעניין לדעת שהדבר הכי חזק השנה הוא בכלל אמוג'י, של תרנגולת. בהצלחה נטע, קרקרי את זה הלאה! 


חצאי הגמר ישודרו בשידור ישיר מליסבון בתאריכים 8 ו-10 במאי בכאן 11, בכאן 88 ובדיגיטל, נטע תייצג את ישראל בחצי הגמר הראשון. 

הגמר הגדול ישודר בתאריך 12 במאי, גם כן בכאן 11, בכאן 88 ובדיגיטל. 

עוד אירוויזיון כאן