יו"ר הרשות אבו מאזן
צילום: פלאש 90

בכיר פלסטיני לכאן חדשות: אבו מאזן מתכוון להפסיק את המימון לעזה

יו"ר הרשות יטיל סנקציות על הרצועה בימים הקרובים, בעקבות נאומו ברמאללה אתמול. על רקע התנגדות חמאס להעביר את האחריות בעזה לרשות
גל ברגר וגילי כהן
20 במרץ 2018
17:20
עודכן ב 20:48

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן יטיל סנקציות בימים הקרובים נגד שלטון חמאס ברצועת עזה, ויתנתק מהרצועה בכל הקשור להעברת תקציבים – כך אומרים היום (שלישי) מקורות פלסטינים לכאן חדשות. זאת בהמשך לנאומו אתמול ברמאללה, אז אמר כי החליט להעניש את הארגון באמצעים כספיים ומשפטיים בשל התנגדותו להעביר את האחריות ברצועה לרשות הפלסטינית.


בכוונת אבו מאזן להקפיא חשבון בנקים לאישים וחברות ברצועה ולהטיל מסים על סוחרים. בנוסף הוא מתכנן להוריד משכורות לפקידים ברצועה ולקצץ במימון החשמל. מה שהקפיץ את אבו מאזן בנאומו אתמול היה הכינוס שיזם השליח ג'ייסון גרינבלאט בוושינגטון, שמטרתו היה לדון בפתרונות לרצועת עזה, בהשתתפות נציגים ערביים. בתוך כך, המצרים מנסים לארגן פגישה פיוס עם חמאס בימים הקרובים. 

בכיר אש"ף אחמד מג'דלאני אמר היום כי לחמאס ישנה עדיין הזדמנות לשנות את פני הדברים, ובלבד שיחשוף את המתכננים והמבצעים של ניסיון ההתנקשות בראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה בחאן יונס בשבוע שעבר. כמו כן, הוא התנה זאת ביישום הסכם הפיוס הפנים פלסטיני בפעימה אחת. הממשלה הפלסטינית שהתכנסה היום ברמאללה הפצירה בחמאס למסור לידיה את רצועת עזה בפעימה אחת, והבטיחה לשאת במקרה כזה במלוא האחריות כלפי הרצועה.

אבו מאזן האשים אתמול את חמאס בניסיון ההתנקשות בחמדאללה. במהלך כינוס של חברי ההנהגה הפלסטינית שנערך ברמאללה, דיבר אבו מאזן על הפיוס הפלסטיני ואמר: "עשינו הכל כדי לקדם את זה, אבל הגענו לצערי לאפס תוצאות. מי שטוען אחרת הוא שקרן וצבוע". לדבריו, "חמאס לא רוצים פיוס. בשעתו אמרו לנו בחמאס שכל מה שמתחת לקרקע - שלהם וכל מה שמעל הקרקע הוא באחריות הממשלה הפלסטינית. איפה הביטחון?", תהה.

יו"ר הרשות קילל במהלך הכנס את שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, וכינה אותו "בן כלב", בעקבות התבטאות של פרידמן המצדיקה את הבנייה הישראלית בהתנחלויות. "יותר מבכיר אמריקני אחד, ובראשם שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן, אמרו שההתנחלויות חוקיות. פרידמן אמר שהם בונים באדמתם. בן כלב, בונים באדמתם?", פנה יו"ר הרשות לנוכחים בכנס.

בכיר פלסטיני: "הצעדים יהיו חמורים יותר מבעבר"

בכיר פלסטיני אמר לאתר אינטרנט במפרץ הפרסי כי צעדי הענישה של אבו מאזן נגד חמאס ברצועת עזה יינקטו לכל המאוחר בתחילת החודש הבא. לדבריו, הם יהיו חמורים יותר מכפי שהיה עד כה - באופן שעשוי לשתק את המציאות היומיומית ברצועה.

הגורם אמר כי הצעדים המתוכננים הם הטלת מסים על סוחרי רצועת עזה ועל סחורות הנכנסות לרצועה, קיצוץ בחשמל, קיצוץ במשכורות הפקידים עד לכדי 50%, הפסקת מתן הלוואות מהבנקים והקפאת העברות בנקאיות, הפסקת קצבאות ל-80 אלף משפחות נזקקות, הקפאת העברות רפואיות מעזה והעברת תרופות וציוד רפואי לרצועה וסגירת חשבונות בנק של אישים ומוסדות ברצועה.

עם זאת, בחמאס דחו את דברי אבו מאזן. איסמעיל רדוואן, בכיר בארגון, אמר כי נראה שאבו מאזן ירה ירייה אחרונה בפיוס הפנים פלסטיני וקרא למצרים להתערב לאלתר.


סגניץ שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה היום בראיון לכאן הערב בכאן רשת ב' כי הפיצול הפלסטיני מעכב את המשא ומתן המדיני. "המקור לכל הבעיות של רצועת עזה זה הפיצול של הרשות הפלסטינית, שמפקירה את התושבים של עזה", אמרה בראיון לתמר אלמוג. 

"ישראל מ-2005 איננה אחראית על המתרחש ברצועה. ישראל מאפשרת לסחורות לזרום לאורך כל התקופה. יש כאן מציאות שמי שאחראי לה אלה הפלסטינים עצמם. כל מה שאבו מאזן עושה הוא לגנות ולקלל את הממשל האמריקני. ישראל לא אשמה במצב בעזה", הוסיפה.

האיחוד האירופי גייס 450 מיליון דולר לפרויקט מים ענק בעזה

בתוך כך, הודיעה ועידת המדינות התורמות לפלסטינים בבריסל כי הצליחה לגייס מימון של כ-450 מיליון אירו לטובת פרויקט מים רחב היקף לתושבי רצועת עזה. בהודעה שפורסמה על ידי האיחוד האירופי נמסר כי מדובר בפרויקט התשתיות הגדול ביותר בעזה, שיספק לפחות 55 מיליון מ"ק של מים בטוחים לשתייה מדי שנה עבור עזה, וזאת במסגרת "חלק מהמאמצים של האיחוד לעזור בהקמת המדינה הפלסטינית".

הנגישות למים נקיים ברצועת עזה נחשבת לבין הנמוכות בעולם. לפי נתוני מתאם פעולות הממשלה בשטחים, 90% ממי השתייה בעזה לא ראויים לשתייה. המתקן עצמו יופעל גם באמצעות אנרגיה סולרית, ועלותו הכוללת נאמדת בכ-560 מיליון אירו. גיוס הכספים עליהם הודיעו היום בוועידה מהווה כ-80% אחוזים מעלות הפרויקט כולו.

ראש הממשלה הפלסטיני, רמי חמדאללה, צוטט בהודעה לעיתונות: "הכינוס מביא איתו מסר של תקווה לתושבי עזה, שהקהילה הבינלאומית לא מזניחה את סבלם אלא פועלת כדי לתכנן את הערבויות לטיפול במצב המים הקשה בעזה. הפרויקט יעזור גם ליציבות הפוליטית באזור, מכיוון שמחסור במים יכול להביא להשלכות רבות ולהצית מתחים נוספים".