משפחת נתניהו
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

תיק בזק: שרה נתניהו סירבה לעימות עם עד המדינה פילבר, אלוביץ' עומת עם חפץ

ראש הממשלה לאחר חקירתו: "בטוח שלא יהיה כלום, אחגוג את החג בלי מרור". אם יוגש כתב אישום על שיבוש, ההגנה תטען - מחיקת הודעות אינה שיבוש מאחר שלא נפתחה אז חקירה
רועי ינובסקי וגילי כהן
26 במרץ 2018
19:01
עודכן ב 20:43

אשת ראש הממשלה שרה נתניהו סירבה הבוקר (שני) להתעמת עם עדי המדינה שהגיעו לצורך כך למשרדי להב 433 בלוד, בטענה שעליה להתייעץ עם עורכי דינה טרם העימות. דין סירוב לעימות כדין שמירה על זכות השתיקה, וכלל לא בטוח שהמשטרה תקיים עימות בעתיד.

במסגרת חקירת תיק 4000 נחקרה אשת ראש הממשלה כשש שעות, ובנה יאיר נחקר לראשונה תחת אזהרה. כמו כן, קיימה המשטרה הבוקר עימותים לחלק מהחשודים, ביניהם עומת בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', עם עד המדינה ניר חפץ.

סעיפי החשד המשפטיים נגד יאיר נתניהו הם סיוע ושותפות בשוחד, בנוסף לחשדות בשיבוש הליכי חקירה. מדובר בצעד משפטי מורכב ונדיר, שנועד לאפשר חקירה בנושא גם של מי שאינו עובד ציבור. מדובר בחדשות דומים לאלו המיוחסים לאמו, שרה נתניהו. אך החקירה נגדו התמקדה בחשד לשיבוש. 

אם יוגש כתב אישום על שיבוש הליכי חקירה, החשודים צפויים לטעון להגנתם כי בסוף שנת 2016, בזמן מחיקת ההודעות, לא היה ידוע שיש חקירה כלשהי. החקירה נפתחה יותר מחצי שנה אחר כך ולכן אין מדובר בשיבוש הליכי חקירה, ומחיקת הודעות אינה מהווה עבירה כל עוד המוחק לא סבור שנעשתה עבירה פלילית.


נתניהו התייחס לחקירתו הנוספת הבוקר, לראשונה מאז נחתם הסכם עד המדינה עם מקורבו ניר חפץ. "היה לי עוד מפגש היום, בנושא אחר. גם הוא קשור לביטחון אבל סוג אחר של ביטחון: הביטחון המוחלט שלי, אחרי המפגש הזה כמו המפגשים האחרים, שלא יהיה כלום - כי לא היה כלום", כתב בחשבון הפייסבוק שלו. 

במהלך היום נפגש נתניהו עם שר החוץ הגרמני הייקו מאס, ושר החוץ הצרפתי ז'אן איב לה דריאן, המבקרים בישראל במקביל. "היו הרבה נושאים שהעלינו אבל הנושא המרכזי הוא הביטחון, וכמובן הביטחון מול איראן ותוכנית הגרעין. הם רצו לשמוע את דעתנו ומתחשבים בדעתנו".

"אני רוצה לאחל לכולכם חג פסח כשר ושמח. תהנו עם המשפחות שלכם. אני אהנה עם המשפחה שלי", חתם ראש הממשלה. "אני אחגוג את החג הזה בשמחה גדולה, בביטחון גדול, עם הרבה חרוסת ואפס מרור״.

הבוקר נחקרו שמונה מהמעורבים בתיק 4000, בראשם נתניהו, רעייתו שרה ובנם יאיר, שנחקר לראשונה תחת אזהרה בפרשה. חקירת ראש הממשלה ארכה כארבע שעות במעונו שבירושלים, וחקירתם של בנו ורעייתו במשרדי יחידת להב 433 שבלוד הסתיימה לאחר כשש שעות.

בפגישתו היום עם שר החוץ הגרמני, ביקש נתניהו להפסיק את המימון לארגונים בצלם ושוברים שתיקה. מאס הגיע לישראל לאחר שקודמו בתפקיד, זיגמר גבריאל, נפגש עם ארגון שוברים שתיקה ועקב כך ביטל ראש הממשלה את פגישתו.

בפתח הפגישה אמר שר החוץ הגרמני כי ישנם חילוקי דעות בין ישראל לגרמניה, אך הן מדינות ידידות בעלות אינטרסים משותפים. לפי גורם שנכח בפגישה, עיקר הדיונים עסקו ברצון הישראלי לתיקון הסכם הגרעין, ולסנקציות בתכנית הטילים האיראנית - דבר שמדינות אירופה הסכימו לו, אך אינו מהווה חלק מהסכם הגרעין. בפגישה נכחה גם סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי.