בנימין נתניהו והייקו האס
צילום: קובי גדעון, לע"מ

נתניהו למנהיגים אירופים: טראמפ צפוי לפרוש מהסכם הגרעין ב-12 במאי

בפגישה עם שרי החוץ של צרפת וגרמניה הציע ראש הממשלה למקביליו להתכונן למהלך: "לא נהיה נייטרלים כשמדובר בהתבססות האיראנית בסוריה". שר החוץ הגרמני: עשר שנות פיקוח עדיפות מכלום
גילי כהן
26 במרץ 2018
21:05

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש היום (שני) עם שרי החוץ של גרמניה וצרפת, הייקו מאס וז'אן איב לה דריאן. השיחה ביניהם עסקה בעיקר בנושא הסכם הגרעין עם איראן. נתניהו הבהיר לשניים כי ישנה סבירות גבוהה שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יפרוש מההסכם ב-12 במאי.

"היינו נייטרלים במלחמת האזרחים בסוריה - אבל אנחנו לא נייטרלים כשמדובר בהתבססות האיראנית בסוריה", אמר נתניהו ללה דריאן. בשיחתם הציע ראש הממשלה כי על מדינות אירופה להיערך לצעד האמריקני, שבו יוטלו גם סנקציות על איראן, ולכן עליהם לבחור בין כלכלת ארצות הברית לכלכלת איראן.  


המחלוקת העיקרית בין ארצות הברית למדינות אירופה נוגעת להגבלה על העשרת אורניום. בירושלים ובוושינגטון מבקשים להמשיך בהגבלות, אך באירופה מתנגדים. בשיחה עם נתניהו אמר שר החוץ הגרמני כי "עשר שנות פיקוח עדיפות מכלום". בתגובה אמר נתניהו: "ראינו מה קרה עם הפיקוח בקוריאה הצפונית". בנוסף לכך, בפגישתם אמר מאס כי מדינתו מוכנה להטיל סנקציות על תכנית הטילים הבליסטיים של איראן, צרפת כבר הביעה עמדה דומה בעבר. 

לפני כשבוע התייחס נשיא ארצות הברית להסכם הגרעין ואמר: "עוד תראו מה אעשה בנושא".  בפגישה בוושינגטון עם יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, שאיראן לא התייחסה לעולם בכלל, ולמזרח התיכון בפרט, כראוי. בנוסף לכך, טראמפ מינה בסוף השבוע האחרון את ג'ון בולטון, שנחשב מתנגד להסכם, לתפקיד היועץ לביטחון לאומי.