שמחה ולאה גולדין
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המבקר פנה לנתניהו: התייחס לטענות משפחת גולדין סביב השבתו

יוסף שפירא שיגר מכתב לראש הממשלה, לאחר שנפגש עם בני משפחת החלל המוחזק ברצועת עזה ושמע את תלונותיהם על מאמצי הממשלה להשבתו
תמר אלמוג
27 במרץ 2018
16:28

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, פנה היום (שלישי) לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וביקש לקבל את התייחסותו לטענות מצד משפחתו של החלל הדר גולדין, המוחזק בידי חמאס ברצועת עזה. בלשכתו של שפירא מסרו כי הוא נפגש לאחרונה עם בני המשפחה, שמסרו לו "מסמך מפורט" בנוגע לפעולות של ישראל להשבתו של גולדין.

בהודעה מטעם שפירא נמסר כי הוא שלח מכתב לראש הממשלה, שבו הוא מבקש לקבל בהקדם את התייחסותו של נתניהו לטענות המשפחה, לפני שיחליט כיצד לטפל בסוגייה. המכתב שהועבר לנתניהו נשלח גם לשר הביטחון, אביגדור ליברמן.

משפחתו של גולדין, שנהרג במבצע צוק איתן ב-2014 וגופתו מוחזקת מאז ברצועת עזה, מאשימה זה תקופה ארוכה כי המדינה אינה פועלת להשבתו בהתאם להתחייבויותיה, ואף מנהלת מאבק משפטי בנושא. האב, שמחה גולדין, קרא לאחרונה בתוכנית "ערב ערב" בכאן 11 למנוע את השתלבותו של ראש הממשלה בחגיגות יום העצמאות ה-70 של ישראל שייערכו בהר הרצל.

"אם הוא לא פועל להחזיר את החיילים משדה הקרב, הוא לא יכול להוביל את חגיגות 70 השנים למדינה. הציבור חייב לעזור לנו בעניין הזה", אמר גולדין. לדבריו, הפעילות למען השבת האזרחים המוחזקים ברצועה צריכה להיות נפרדת מזו למען השבת גופות החיילים. "אנחנו מתרכזים בשני החיילים שהצבא שלח אותם להגן על מדינת ישראל", ענה גולדין כשנשאל על מחויבותה של ישראל להשיב גם את אברה מנגיסטו שחצה שאת הגבול לרצועת עזה ב-2014. 

בחודש שעבר פנתה המשפחה לבג"ץ בעקבות החזרת גופת המחבל שרצח שלושה ישראלים בהר אדר, וביקשה להורות לממשלה להסביר מדוע היא לא מיישמת את החלטת הקבינט שלא להחזיר גם גופות מחבלים שביצעו פיגוע חריג בחומרתו. לטענתה, בא כוח המדינה העביר מסר שלפיו ישקלו בחיוב מתן מעין "הודעה מוקדמת" במקרים דומים - אך הפרו אותה.

 צור גולדין, אחיו של סגן הדר גולדין, אמר בראיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב' כי "הממשלה עושה כל שהיא יכולה כדי להפסיד כל סבב לחמאס. חמאס צריך להבין שהוא משלם מחיר כבד מאוד בכל יום שהם מחזיקים ששבויים ונעדרים. הדבר הזה לא קורה. המדינה הוכיחה שהיא כמעט ואינה כלום עושה בעניין".