בית חולים, אילוסטרציה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

סערת החמץ: מנכ"ל הארגון הארצי של חברות האבטחה - סרבו לחפש בתיקים

בעקבות הנחיית הרבנות הראשית לבדוק הימצאות חמץ בתיקי המבקרים בבתי החולים, מודיע פיני שיף: "אין זה מתפקיד המאבטחים למנוע הכנסת חמץ". מנכ"ל תנועת ישראל חופשית: "הבעיה היא חוסר הניסיון למצוא פתרונות"
כאן הערב
27 במרץ 2018
18:22

הארגון הארצי של חברות האבטחה בישראל, קרא היום (שלישי) למאבטחים בבתי החולים לא לבדוק חמץ בכליהם של המבקרים במקום, בניגוד להוראות הרבנות הראשית לישראל. מנכ"ל הארגון, פיני שיף, הסביר כי מדובר בהוראה המבזה את תפקיד המאבטחים.

"תפקידם של המאבטחים הוא למנוע פעילות חבלנית או אלימות נגד צוותים רפואיים. אין זה מתפקידם למנוע הכנסת חמץ לבתי החולים", הסביר שיף במכתב פנימי שהפיץ לחברות האבטחה. "אני כותב זאת על מנת שלא נבזה את האבטחה, ולא נעמיד את המאבטחים בפני מצבים שיביכו את הייעוד שלשמו הם מוצבים. בדיקת חמץ אינה כלולה בהגדרת התפקיד, ואין לגעת בכך באופן קטגורי".

האזינו לראיון המלא עם אורי קידר: 

מנכ"ל תנועת ישראל חופשית, אורי קידר, טען בתכנית כאן הערב בכאן רשת ב' שהאירוע "גלש למקומות מטורפים". הוא התייחס לתשובת המדינה בעתירה שהוגשה לבג"ץ בנושא ואמר: "הבעיה היא חוסר הניסיון למצוא פתרונות. אחד הדברים המקוממים בתגובת המדינה היא שבתי חולים יכולים לוותר על הכשרות. לפי המדינה צריכים להתקיים בתי חולים לדתיים ולשאינם כאלה. צריך לעצור את ההשתוללות הזאת". 

מנהל תחום איכפת חוק הונאה בכשרות ברבנות, רפי יוחאי, הדגיש בראיון לרן בנימיני כי "המאבטחים יקבלו הנחיות מהמעסיקים והם יבצעו אותן". הוא הוסיף שמדובר בבתי חולים כשרים, שצריכים לשמור על כשרות בכל האגפים במהלך כל השנה. "אם הכלים ייטרפו בגלל החמץ נשלול את הכשרות מאותו בית חולים", הבהיר יוחאי.

האזינו לראיון עם רפי יוחאי: 

מוקדם יותר היום אמר סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, כי אין רשות לאף מנהל בית חולים לשנות את הנוהל שנהוג כבר 70 שנה, לא להכניס חמץ לבתי החולים. זאת לאחר שכמה בתי חולים הודיעו שיפרו את הנוהל של הרבנות הראשית, ולא ינחו את המאבטחים לחפש חמץ בתיקי המבקרים במרכזים הרפואיים.

בנוהל "בתי חולים" של הרבנות הראשית לישראל מפורטות ההוראות להכשרת בתי החולים לפסח. בין היתר נכתב כי "יש להורות לשומרים, הבודקים בדיקה ביטחונית, שהחל מבוקר ההכשרה עד לסוף ימי החג ולסילוק כל כלי הפסח יאסרו הכנסת מצרכי חמץ לבית החולים". בנוסף לכך ייתלו שלטים בנושא בשערי הכניסה, פתחי המחלקות והמעליות.

בעקבות הנוהל עתרו בשבוע שעבר הפורום החילוני לבג"ץ, במטרה להורות על ביטולו. בתשובת המדינה לעתירה נכתב כי "אין כל עילה לביטול הנוהל המתנה מתן תעודות כשרות לבתי החולים, במניעת הכנסת מזון לשטחי בתי החולים בימות פסח. מדובר בנוהל סביר וראוי אשר נועד להבטיח את הצורך לשמור על בתי החולים נגישים עבור אנשים אשר נוהגים מנהגי כשרות בפסח".