פרויקט סדר במגירות החיים אחרי הפיטורים

עושים סדר במגירות: המדריך לחיים אחרי הפיטורים

האם מגיעים לי פיצויים? איך מקבלים אותם? ומה בדיוק עושים בלשכת התעסוקה? "כאן כלכלי" מציגים: המדריך המלא למפוטר ולמתפטר
דנה פרנק
01 באפריל 2018
14:31
עודכן ב 03 אפריל 11:33

היי, ברוכה הבאה ליום הראשון של שארית חייך. קודם כל, בואי נוודא שהפיטורים שלך היו תקינים: כלומר, שעברת שימוע מסודר ושלא פוטרת בהריון, או בגלל שהפסדת עבודה כי עשית מילואים, או בגלל שאת פעילה בהתארגנות עובדים. אם לא פוטרת אלא התפטרת - גללי למטה להמשך.

מה זה "שימוע מסודר"?
שימוע פיטורים תקין נראה ככה: המעסיק שולח לך מכתב שבו הוא מודיע על הרצון לפטר אותך ומסביר למה הוא רוצה לעשות את זה. המכתב צריך לכלול גם הזמנה לפגישה, שאליה את יכולה להביא כל נציג שנראה לך לפגישת הפיטורים, כולל נציג של ארגון העובדים שלך או עורך דין. השימוע עצמו צריך להתקיים כמה ימים לאחר מכן, ובו יש לאפשר לך להשמיע בפני המעסיק טיעונים נגד פיטורייך. אחרי השימוע, את אמורה לקבל מכתב סיום העסקה. מיום קבלת המכתב הזה מגיעה לך תקופת התראה לפני העזיבה שלך: אם עבדת יותר משנה, זו תקופה בת חודש. אם עבדת פחות משנה, תקבלי על חצי השנה הראשונה יום על חודש, ומהחודש השביעי - יומיים על חודש.

אם משהו מהדברים האלה לא קרה, שווה להתייעץ עם עו"ד לדיני עבודה או נציג ארגון העובדים ולבדוק האם יש אפשרות לתבוע.

כן כן, הכל תקין. מה עכשיו?
תוך שלושים יום מקבלת מכתב סיום העסקה, על המעסיק לשלוח לך מסמך שנקרא "גמר חשבון". בגמר החשבון צריכים להיות הדברים הבאים:

פדיון ימי חופשה
אם יש לך ימי חופשה שלא ניצלת - את אמורה לקבל עליהם תשלום כימי עבודה במשכורת האחרונה אחרי שפוטרת. אם נשארו לך עשרה ימים ואת מרוויחה 450 שקלים ליום עבודה, תקבלי 4,500 שקלים.

תשלום ימי הבראה, או חלקם היחסי
דמי הבראה, שריד לעידן החמוד שבו אנשים קיבלו החזר מהמעסיק על ביקור בבית הבראה, אמורים להיות משולמים פעם בשנה. נכון ל-2017 תשלום ליום הבראה במגזר הפרטי הוא 378 ש"ח ובמגזר הציבורי - 424 ש"ח. אם עבדת שנה אחת, מגיע לך תשלום על 5 ימים, בשנה השניה והשלישית - 6 ימים ובין השנה הרביעית לעשירית - 7 ימים. אם עבדת חלק מהשנה, תקבלי את הסכום היחסי. עברי על זה, ואם משהו חסר - את יכולה לתבוע אותו אישית דרך בית הדין לעבודה או דרך אחד מארגוני העובדים. 

פיצויי פיטורים
בשלב הזה, את צריכה לשלוף את החוזה שלך ולבדוק האם חתמת על סעיף 14. אם את חתומה, תקבלי 8% מכל משכורת שלך. זה קצת פחות ממשכורת אחת לכל שנה. אם לא חתמת, מגיעים לך פיצויים בגובה המשכורת האחרונה שהרווחת כפול מספר השנים שעבדת שם. את הסכום המלא את אמורה לראות בגמר החשבון עליו כבר דיברנו. אחרי שווידאת שהפיצויים שם, את יכולה לשכוח מהם לגמרי. שכחת? יופי, תודה. 

רגע רגע, מה? חשבתי לקחת את הפיצויים ולנסוע להודו
המלצתנו והמלצת משרד האוצר: ממש לא, אל תעשי את זה. אל תמשכי פיצויים, לא משנה מה. שכחי מהכסף הזה אין אותו לא היה אותו ולא יהיה. למה? כי הכסף הזה הופקד ישירות לקרן הפנסיה שלך. אם תקחי אותו משם תצטרכי לשלם עליו המון מס. ואפילו אם את מחליטה לספוג את המס, הכסף יאבד את כל הריבית שהוא יכול לצבור עד היום שבו תצאי לפנסיה. זה מלא. אז, לא. מה שכן, אפשר לחתום בלשכה.

איך חותמים?

כדי לקבל דמי אבטלה צריך להתייצב בלשכה כמה שיותר קרוב למועד עזיבת העבודה שלך. רק אחרי שהתייצבת, נרשמת בלשכת התעסוקה ואז הגשת בקשה לדמי אבטלה מהביטוח הלאומי - רק אז התהליך יתחיל לזוז מצד הביטוח הלאומי, ורק כשהם יסיימו לעבד את הבקשה תקבלי דמי אבטלה על החודש. בחודש הבא את אמורה לקבל את דמי האבטלה שלך בסביבות ה-17 בחודש.
אגב, יש אפשרות להירשם דרך אתר לשכת התעסוקה. אם נרשמת את יכולה להזמין תור ללשכה - עד שבועיים מהיום שבו נרשמת לאתר - ודמי האבטלה יחושבו לך מהיום שבו נרשמת לאתר. שימי לב שגם במצב הזה תצטרכי למלא טפסים לקבלת דמי אבטלה מביטוח לאומי לאחר ההתייצבות בלשכה.

מה צריך להביא ללשכה?
קודם כל אישור מהמעסיק על הפיטורים - למשל, מכתב פיטורים עם חתימה וחותמת של המעסיק. בנוסף, את צריכה להביא אישור על השכר שלך באחת משתי דרכים: או אישור מהמעסיק על תקופת העסקה ועל השכר או תלושי שכר של 12 חודשי עבודה מתוך 18 החודשים האחרונים לפני הפיטורים. יש פה איזה טריק: את לא חייבת את כל השנה האחרונה ברצף, זה בסדר להביא גם רק את חצי השנה לפני העזיבה בדגש על חודש העבודה האחרון וחצי שנה נוספת מתוך השנה וחצי האחרונות. קצת מבלבל, לא נורא.
בכל מקרה, מומלץ לטפל בהשגת המסמכים לפני שאת יוצאת מהמשרד בפעם האחרונה. קפצי לכוח אדם, סגרי מה שצריך.

בכמה כסף מדובר? ולמשך כמה זמן?
אם הרווחת שמונת אלפים שקל בחודש בחצי השנה האחרונה, תקבלי קצת יותר מחמשת אלפים שקלים על כל חודש של אבטלה. הפירוט המלא נמצא באתר הביטוח הלאומי.
תקופת הזכאות לדמי אבטלה בגיל שלך ובמספר הילדים שלך. הנה מחשבון של הביטוח הלאומי שיאפשר לך להבין כמה זמן מגיע לך בדיוק: המינימום הוא 50 יום, המקסימות הוא 175 ימים.

ובכלל מוצאים שם עבודה בלשכה הזאת?
לפי נתוני לשכת התעסוקה, בשנת 2017 פקדו את הלשכות בכלל הארץ 406,064 מבקשי עבודה. מתוכם, הלשכה השמה לעבודה 52,809 בני אדם. בערך 13%. "לשכת התעסוקה מאוד נחלשה בשנים האחרונות", אומר עו"ד אמיר בשה, המתמחה בדיני עבודה. "הרבה מעסיקים לא משתמשים בה יותר כגורם מתווך אלא פשוט מפרסמים מודעות. פעם גם היית מדברת עם פקיד, היום זה פשוט לתת טביעת אצבע. הלשכה הפכה לגוף שהוא נטו גורם מתווך לביטוח לאומי. זה מצער כי לספק עבודה לאזרחים היא מחויבות חשובה של המדינה, היא מתנערת מזה והאזרח הולך לחפש במודעות, באתרים שהוא משלם עליהם כסף, כמו אולג'ובס או אפילו בחברות כוח אדם לסוגיהן. לדעתי יש יד נעלמה שמייבשת את הלשכה, מה שנקרא הפרטה זוחלת".

מה שכן, אם שירות התעסוקה מוצא עבורך עבודה את חייבת ללכת לראיון. אם את מסרבת ללכת לראיון, יכול להיות שלא תקבלי דמי אבטלה. העבודות אמורות להיות בהתאם לכישורים שלך. כלומר, אם היית סמנכ"לית כספים או מהנדסת, לא ישלחו אותך לעבודת ניקיון או עבודה פיזית. את יכולה לדחות את העבודה אחרי הראיון, אבל מסיבה הגיונית - כמו, למשל, זה לא ברמת הכישורים שלך. המעסיק מצדו לא חייב לקבל אותך לעבודה.

חשבתי לעבוד בחצי משרה בינתיים. אני אמשיך לקבל דמי אבטלה?
אם את עובדת, גם במשרה חלקית, את לא זכאית לדמי אבטלה.

המדריך למתפטר

התפטרתי. מה עכשיו?
קודם כל, בואי נבדוק למה. יש טעמים מסוימים להתפטרות שמזכים אותך בתנאים שמקבלת מי שפוטרה, וזה נקרא להתפטר בדין מפוטר. זה יכול הרעה משמעותית בתנאי העבודה, כמו שינוי מהיום להיום במקום העבודה - מעבירים אותך מתל אביב לירושלים, למשל, או הורדה בשכר, או שינוי משמעותי בתפקיד. התפטרות בדין מפוטר היא גם במצב שבו עוזבים עבודה מטעמי בריאות. כדי שזה יתפוס, צריך להתריע בפני המעסיק שחלה הרעה בתנאייך, ולתת לו אפשרות וזמן לשנות את המצב. אם הוא לא משנה כלום, ורק אחרי הדיאלוג הזה, אפשר להתפטר בדין מפוטר ולקבל פיצויי פיטורים.

לא לא, התפטרתי סתם כי נמאס.
קודם כל, תבדוק האם חתמת על סעיף 14. אם חתמת עליו, מגיעים לך פיצויים. כן, אפילו שאתה עזבת - מגיעים לך פיצויים בגובה 6% מכל משכורת שהרווחת - ולפעמים אפילו יותר, תלוי במעסיק ובהסכמים ביניכם. אם לא חתמת, רשמית - לא מגיעים לך פיצויים. אבל עדיין יכול להיות שתקבל אותם, כיוון שרוב המעסיקים מפקידים אותם מדי חודש לקרן הפנסיה שלך, ואם הם רוצים למשוך אותם בחזרה הם צריכים לבקש. ככה שרוב הסיכויים שתקבל פיצויי של בין 6 ל-8 אחוזים מכל משכורת שיופקדו בקרן הפנסיה שלך.

אשכרה, מגניב. אפשר לקחת את הכסף ו -
לא. הכסף שהופרש לך לפיצויים נמצא עכשיו כחלק מקרן הפנסיה שלך וקודם כל, ממש טוב לו שם, אז תניח לו. אבל חוץ מזה, אם תוציא אותו תצטרך גם לשלם עליו המון מס וגם תאבד את כל הריבית שהכסף יכל לצבור עד הפרישה שלך. זה המון. לכן המלצת משרד האוצר היא לשכוח שהכסף הזה שם בכלל.

אוקיי. רגע, מגיע לי עוד משהו?
כן. בתוך 30 יום מהעזיבה, עם השכר האחרון, המעסיק אמור לשלוח לך מסמך שנקרא "גמר חשבון". במסמך אמורים להופיע הפיצויים וגם תשלום על שני דברים אחרים שמגיעים לך - דמי הבראה וימי חופשה שלא ניצלת.

נחמד! כמה זה?
פדיון ימי חופשה - ימי החופשה שלא ניצלת יגולמו במשכורת האחרונה.

תשלום ימי הבראה, או חלקם היחסי - דמי הבראה, שריד לעידן החמוד שבו אנשים קיבלו החזר מהמעסיק על ביקור בבית הבראה, אמורים להיות משולמים פעם בשנה. נכון ל-2017 תשלום ליום הבראה במגזר הפרטי הוא 378 ש"ח ובמגזר הציבורי - 424 ש"ח. אם עבדת שנה אחת, מגיע לך תשלום על 5 ימים, בשנה השניה והשלישית - 6 ימים ובין השנה הרביעית לעשירית - 7 ימים. אם עבדת חלק מהשנה, תקבלי את הסכום היחסי, גם - מגולם במשכורת האחרונה.

הייתי אמור לעשות עוד משהו?
רק לתת חודש הודעה מוקדמת. אחרי ההודעה, המעסיק יכול לוותר על הנוכחות שלך או להתעקש שתגיע למשרד, אבל מקץ החודש הזה הכל נגמר. אנחנו ממליצים אגב להודיע על העזיבה גם בעל פה וגם בכתב, כדי שתהיה הוכחה שנתת חודש.

והאם מגיעים לי דמי אבטלה?
אם התפטרת תוכל לקבל דמי אבטלה רק אחרי תקופת צינון של שלושה חודשים. אם במהלך הזמן הזה לא מצאת עבודה, אתה זכאי לדמי אבטלה. בכל מקרה, כדי לקבל את דמי האבטלה אחרי שלושה חודשים צריך לגשת ללשכת העבודה מיד לאחר שסיימת לעבוד.

צריך להביא משהו ללשכה?
אם "התפטרת בדין מפוטר" - תביא את כל האישורים הנדרשים. למשל, אם עזבת מטעמי בריאות תביא אישור רופא. בכל מקרה, צריך גם אישור על השכר באחת משתי דרכים: או אישור מהמעסיק על תקופת העסקה ועל השכר או תלושי שכר של 12 חודשי עבודה מתוך 18 החודשים האחרונים לפני הפיטורים, כולל חצי השנה שלפני העזיבה ובמיוחד החודש האחרון.  מומלץ לטפל בהשגת המסמכים לפני שאתה יוצא מהמשרד בפעם האחרונה. קפוץ לכוח אדם, סגור מה שצריך. ברגע שתעזוב זה ירגיש כמו תיק.

פרויקט מיוחד לפסח: כאן כלכלי עושים אתכם סדר במגירות
המדריך המלא לביטוח סיעודי
המדריך המלא לביטוח חיים
המדריך המלא לביטוח בריאות פרטי
המדריך המלא לחסכון לילדים
המדריך למתפטר ולמפוטר