נתניהו ונשיא הונדורס הרננדס
צילום: קובי גדעון, לע"מ

הונדורס: הקונגרס תמך בבקשה להעברת השגרירות לירושלים

הקונגרס אישר ברוב גדול הצעת החלטה הדורשת מהממשלה להעביר את השגרירות. בכך היא מצטרפת לארצות הברית וגואטמלה שהודיעו כי בכוונתם לבצע מהלך דומה
גילי כהן
13 באפריל 2018
11:08

הקונגרס בהונדורס תמך היום (שישי)בהצעת החלטה הדורשת מהממשלה להעביר את שגרירות המדינה לירושלים. ההצעה אושרה ברוב גדול, ותקדם העברת השגרירות, הנמצאת כעת בראשון לציון, לבירה. בכך מצטרפת הונדורס לארצות הברית וגואטמלה שהודיעו לאחרונה על כוונתן לבצע מהלך כזה. 

בתגובה להחלטה נמסר ממשרד החוץ: "מדינת ישראל מברכת את הקונגרס של הונדורס על החלטת התמיכה בהעברת השגרירות לירושלים, אשר התקבלה ברוב עצום. ראש הממשלה נתניהו ונשיא הונדורס צפויים לשוחח בקרוב".

ההחלטה התקבלה כשברקע עומד ביטול הגעתו של נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדס, לטקס הדלקת המשואות לציון חגיגות יום העצמאות ה-70. ממשרד החוץ נמסר כי הם מצטערים על אי הגעתו ומברכים על הידידות בין המדינות.

במערכת הפוליטית בישראל נמתחה ביקורת על הזמנתו של הרננדס. יו"ר מרצ תמר זנדברג פנתה בנושא לשרה רגב, לאחר פרסום השתתפותו של הרננדס בטקס, והסבירה כי זוהי "החלטה שערורייתית הנותנת לגיטימציה לנשיא שאחראי להפרות חמורות של זכויות אדם במדינתו, רק על מנת לתרץ את השתתפותו של נתניהו".

בראשית חודש דצמבר הודיעו בוושינגטון כי העבירו הנחייה לצוותי משרד החוץ האמריקני להתחיל בהליכים להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים. ההודעה באה במסגרת הצהרתו על הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל. "אנו מכירים היום במובן מאליו - ירושלים היא בירת ישראל. זו הכרה במציאות, משהו שמוכרחים לעשות", הצהיר טראמפ בהודעה שמסר בבית הלבן. 

בהמשך הורה נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, להיערך להעביר את שגרירות המדינה לירושלים.. הנשיא ציין כי שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בין היתר על מעבר השגרירות לבירה.בעבר הייתה ממוקמת שגרירות גואטמלה בירושלים, למשך כמה עשורים, עד שעברה לתל אביב ב-1980. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון צייץ בטוויטר כי מדובר בהחלטה חשובה של גואטמלה, ושהמדינה היא ידידת אמת.