הנאשמים ברצח דוד בר קפרא בבית המשפט
צילום: פלאש 90

פלסטיני שהואשם ברצח חקלאי בשפלה – הורשע בהריגה

עלאא דאר עאצי מבית ליקיא הואשם ברציחתו של דוד בר קפרא במושב פדיה ביוני 2015, אך בית המשפט המחוזי בלוד הסתפק בהרשעתו בהריגה בלבד. בפרקליטות הגיבו: "עלו קשיים ראייתיים, אך קיימות די ראיות לרצח". בנו של בר קפרא: "חששנו שזה מה שיקרה, מדובר בשני מחבלים"
שלי טפיירו
16 באפריל 2018
10:19

בית המשפט המחוזי בלוד הרשיע היום (שני) את עלאא דאר עאצי, פלסטיני בן 23 מבית ליקיא שבאזור רמאללה, בהריגת החקלאי דוד בר קפרא במושב פדיה שבשפלה ביוני 2015. זאת, אף על פי שהפרקליטות ייחסה לעאצי עבירה של רצח בכתב האישום שהגישה נגדו ונגד בן דודו, מוג'הד עאצי. בן הדוד הואשם אף הוא ברצח וההליך המשפטי נגדו עדיין מתנהל בימים אלה.

הכרעת הדין בתיק מותו של בר קפרא נמסרה היום בדלתיים סגורות. בהמשך, צפוי בית המשפט להתיר לפרסם את הנימוקים להחלטה. בפרקליטות מחוז מרכז מסרו בתגובה כי הם סבורים שהיו די ראיות להרשיע את עאצי ברצח: "כנגד הנאשם הוגש כתב אישום, שלפיו בעת ביצוע שוד יחד עם קרוב משפחתו, הכו השניים יחד את דוד בר קפרא ז"ל, עד שנפטר כתוצאה מהאלימות הקשה שהפעילו כלפיו. כתב האישום התבסס, בין השאר, על עדות השותף וכן על עדותם של שני עדי ראייה שהיו נוכחים בחלק מן האירוע".

עוד אמרו בפרקליטות: "במהלך ניהול ההליך עלו קשיים ראייתיים להוכחת מעורבותו של הנאשם בביצוע חלק מן העבירות. ואולם, הפרקליטות סברה כי קיימות די ראיות להרשעת הנאשם בעבירת הרצח. בית המשפט קבע היום אחרת ואנו נלמד את הכרעתו לעומקה".

מכתב האישום שהוגש נגד עאצי ביולי 2015, כחודש לאחר האירוע, עלה כי מדובר היה באירוע על רקע פלילי ולא לאומני. השניים, שוהים בלתי חוקיים בישראל, התנפלו על בר קפרא בכרם שבבעלותו במושב פדיה ודרשו ממנו כסף בעקבות עסקה שביצע. משסירב, הם הכו אותו למוות באגרופים, בעיטות ומכות, ואחד מהם אף שפך עליו חומר הדברה שהיה במקום. הם הותירו אותו שם ונמלטו.

בנו של החקלאי: "אלה מחבלים שראו יהודי ורצחו אותו"

אליה בר קפרא, בנו של ההרוג, הגיב אף הוא להחלטה: "היום, לאחר כמעט שלוש שנים מורטות עצבים, בית המשפט הרשיע רק בהריגה את אחד מרוצחיו של אבא. לאורך כל הדרך חששנו, והבענו את החשש הזה בפומבי, שזה מה שהולך להיות. מרגע שהאירוע הוגדר כאירוע פלילי ולא לאומני, כפי שהיה צריך להות מוגדר, חששנו שבית המשפט יקל בעונשו של המחבל, או שאותו רוצח יהנה מהסדר טיעון מקל. אני קורא לפרקליטות להודיע כבר היום שהיא לא מוכנה לשום הסדר טיעון על העונש ושהיא דורשת את העונש המקסימלי הקבוע בחוק.

"באשר לרוצח השני שדינו טרם הוכרע, אני מבקש לומר לבית המשפט שיתחשב בכל הנסיבות, וירשיע אותו ברצח  כפי שצריך להיות וישלח אותו למאסר עולם. כל מי שקורא את הנסיבות יכול לגלות שהמשטרה קבעה שמדובר בשוד שהסתבך, זו טענה מגוחכת וחסרת שחר. שני רוצחים שבאים לרצוח ולוודא הריגה, לרבות שימוש במכות רבות מאוד, ושימוש ברעל, אלו לא שני רוצחים – אלא שני מחבלים. שניים שמוכרים למשטרה ולשירות הביטחון ככאלו שמפגעים, שזורקים אבנים על חיילי צה"ל – הם שני מחבלים. שניים שלאורך כל החקירה והמשפט קראו לאבא 'היהודי', הם מחבלים שצריכים להישלח לכלא לשנים ארוכות. הם באו במטרה אחת – ראו יהודי, ורצחו יהודי, וכאן זה נגמר".