שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במועמדים לוועדה שתדון בחוק לעקיפת בג"ץ: אליקים רובינשטיין ודניאל פרידמן

שמותיהם של שופט בית המשפט העליון לשעבר ושר המשפטים לשעבר עלו בישיבת ראשי הקואליציה, ולטענת גורמים שנכחו בה מעידים על הקושי לגבש את החוק: "אין לזה היתכנות אמיתית"
זאב קם
17 באפריל 2018
10:23

יממה לאחר שראשי מפלגות הקואליציה דנו בחוק לעקיפת בג"ץ, הבוקר (שלישי) פורסמו בכאן רשת ב' שמותיהם של שני מועמדים לעמוד בראש הוועדה שתגבש אותו – השופט בדימוס אליקים רובינשטיין ושר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן. גורמים שנכחו בישיבת ראשי הקואליציה טענו כי המהלך לחקיקת פסקת ההתגברות אינו מתקדם בשלב זה.

המועמד הראשון, השופט בדימוס אליקים רובינשטיין, פרש לאחרונה מבית המשפט העליון. רובינשטיין נחשב למגן מעמדו של בית המשפט, והוא תומך בהמשך התנהלותו הנוכחית מול הכנסת. מנגד, שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן נחשב למבקר חריף של בית המשפט העליון ולעיקרון של פסילת חוקי הכנסת. הגורמים טענו כי עצם העובדה שהועלו מועמדים המנוגדים כל כך בעמדותיהם מבהירה עד כמה מהלך החקיקה לא מבשיל כרגע לכדי מהלך רציני.

סימן נוסף לקושי סביב המהלך הוא העובדה שלא נקבע תאריך יעד לגיבוש החוק, ומישיבת ראשי הקואליציה יצאה רק אמירה כללית בנוגע לרצון לחוקק אותו במהלך מושב הקיץ של הכנסת. "כשזו האמירה וכשהכיוון כל כך לא ברור, ושום תאריך יעד או מתווה ראשוני לא מונח על השולחן, אין היתכנות אמיתית לקידום המהלך", הסבירו גורמים בכירים בפורום ראשי המפלגות.

אתמול דווח בכאן רשת ב' כי שרת המשפטים, איילת שקד, הודיעה שלא תעמוד בראש הוועדה שתדון במתווה לפסקת ההתגברות. לאחר פגישה שנערכה בתחילת השבוע בין ראש הממשלה נתניהו ויו"ר כולנו, משה כחלון, נראה היה כי יוקם צוות בראשות שקד, וכי יהיו בו נציגים מטעם מפלגות הקואליציה השונות וגם מטעם מערכת המשפט. ואולם, שקד טענה מאז כי כלל לא ידעה שיש כוונה להציב אותה בראש הוועדה, וכי איש לא עירב אותה בכך או שאל אותה בנושא. לדבריה, היא לא תעמוד בראש ועדה כזו – מה שמעמיד בסימן שאלה גדול את מידת הרצינות של ההסכמה בקואליציה ואת יישום הפתרון שהושג.

בכירים נוספים בסיעת הבית היהודי טענו כי אין סיכוי להגיע להסכמה על מתווה לחוק לעקיפת בג"ץ. לדברי הבכירים, הפערים בין הבית היהודי לבין העמדה שמציגה סיעת כולנו בראשות משה כחלון אינם ניתנים לגישור: "אין סיכוי שנגיע למתווה מוסכם סביב פסקת ההתגברות. זו פשוט עבודה בעיניים. לא תהיה פסקת התגברות מורחבת, וגם בליכוד יודעים זאת".