גלעד ארדן, בנימין נתניהו ורוני אלשיך
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ארדן לפעילי ליכוד: "חקירות נתניהו שמות אותי בסיטואציה המורכבת ביותר"

בהקלטות מתוך כנס פעילים סגור, שנחשפו בכאן רשת ב', נשמע השר לביטחון הפנים מדבר בגלוי על חקירות ראש הממשלה: "מתפלל שנתניהו ינהיג עוד שנים רבות, אך המשטרה עצמאית להחליט את ההחלטות שלה". בהמשך הסביר כי אם היה יכול היה פותח בחקירה נגד סיעות מרצ ויש עתיד
זאב קם
24 באפריל 2018
07:45

"אני נמצא בסיטואציה הכי מורכבת מכל חברי הכנסת ומכל שרי הליכוד", כך אמר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בהתייחס לחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס פעילים סגור בנתניה לפני חג הפסח. ההקלטות פורסמו היום (שלישי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב'. "כשר לביטחון פנים, אני יודע לגבי חקירות ראש הממשלה בדיוק מה שכל אחד מכם יודע. לא יותר ולא פחות. זה לא עובר דרך שום גורם פוליטי. לא מיידעים שום גורם פוליטי".

לקראת סוף האירוע אמר ארדן כי הוא רוצה להתייחס לתחום החקירות, "התחום הרגיש ביותר". הוא הסביר לפעילים כי "מצד אחד, אני מלווה את ראש הממשלה מאז שהייתי יועץ שלו בשנת 96'. אני מגן עליו ותומך בדרכו, במנהיגות שלו ובהובלה שלו. ואני מקווה ומתפלל שהוא ינהיג אותנו עוד שנים רבות". במהלך דבריו נשמעו קריאות של פעילים נגדו ומנגד נשמעו פעילים אחרים יוצאים להגנתו.

ארדן הוסיף כי מצד שני הוא מגבה את המשטרה וכי היא עצמאית בתחום החקירות. "הדברים לא כל כך פשוטים כמו שאתם מציגים אותם. אתם חייבים להבין דבר אחד - במדינה דמוקרטית, בדיוק כמו שהפרקליטות ובית המשפט עצמאיים להחליט את ההחלטות שלהם, כך, נאהב את זה או לא, בתחום של חקירות, משטרת ישראל עצמאית להחליט את ההחלטות שלה".

ארדן ניסה להסביר לנוכחים בכינוס עד כמה אין לו השפעה או נגיעה לחקירות שמנהלת המשטרה נגד ראש הממשלה. "אני כשר לביטחון פנים, יודע לגבי חקירות ראש הממשלה או חקירות נבחרי ציבור, בדיוק מה שכל אחד מכם יודע. לא יותר ולא פחות. אי אפשר לפתוח בחקירה נגד חבר כנסת, אי אפשר לחתום על הסכם עד מדינה, אי אפשר לעשות שום צעד בחקירה של נבחר ציבור בלי שהיועץ המשפטי לממשלה בחן את זה, ומאשר את הצעד הזה שהמשטרה נקטה, זה לא עובר דרך שום גורם פוליטי, לא מיידעים שום גורם פוליטי".

בהמשך פנה ארדן לפעילים והסביר מה היה קורה לו המצב היה אפשרי היה מורה על פתיחה בחקירה נגד סיעות מרצ ויש עתיד: "תחשבו, דרך אגב, שמחר, אם היה שלטון שמאל חס וחלילה, ותאר לך שמה שהצעת לי היה קורה - ושר פוליטי יכול להורות למשטרה את מי לעצור ואת מי לא לעצור. על מה לפתוח בחקירה ועל מה לא. אני מבטיח לך שהייתי מורה לפתוח בחקירה מיד נגד כל חברי מרצ, נגד יאיר לפיד והתנועה שלו וכו'. אבל מה לעשות שאנחנו חיים במדינה דמוקרטית?" 

 

החקירות בתיק בזק צפויות להתחדש בימים הקרובים והמשטרה מעוניינת לחקור את ראש הממשלה ואת רעייתו שרה נתניהו. צוות ההגנה של נתניהו בתיק בוחן שימוש בניתוחים סטטיסטיים, המראים כי הסיקור שלו באתר וואלה לא היה מוטה בתקופה הנחקרת.

חקירתו הקודמת של ראש הממשלה נערכה וארכה כארבע שעות במעונו שבירושלים. החקירה הייתה חלק מיום חקירות מרוכז של שמונה מהמעורבים בתיק, בהם גם שרה נתניהו ובנם יאיר, שנחקר לראשונה תחת אזהרה בפרשה.

בחודש שעבר פרסם הפרשן מרדכי גילת בחדשות השבוע בכאן 11 כי עד המדינה ניר חפץ מסר למשטרה הקלטות נוספות שהיו ברשותו, ואלה צפויות להוביל לזימונם של מעורבים נוספים לחקירה בתיקים נגד נתניהו. בינתיים, ההחלטה של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אם להגיש כתב אישום נגד נתניהו בתיקים 1000 ו-2000, מתעכבת בשל החקירה המתנהלת בתיק בזק.