שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף
צילום ארכיון: אי-פי

שר החוץ האיראני: "דרישות טראמפ לשינוי הסכם הגרעין לא מקובלות"

זריף התייחס לאיום שהשמיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לפיו אם לא יתוקן הסכם הגרעין עד ה-12 במאי, הוא ישהה את ההקלה בסנקציות עליה. מקבילו הרוסי לברוב אמר כי המתקפה המערבית לפני שבועיים בשטח סוריה "החמירה את המצב במדינה"
רויטרס
28 באפריל 2018
17:37

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף התייחס היום (שבת) לאיום שהשמיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לפיו אם לא יתוקן הסכם הגרעין עד ה-12 במאי, הוא ישהה את ההקלה בסנקציות עליה. במסיבת עיתונאים יחד עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ושר החוץ הטורקי מבלוט צ'באושולו אמר זריף: "דרישותיו של טראמפ לשנות את הסכם הגרעין אינן מקובלות".

באשר למלחמה בסוריה אמר שר החוץ האיראני כי פלישה חיצונית לעבר סוריה רק תגביר את ההסלמה במדינה. מקבילו הרוסי לברוב אמר כי המתקפה המערבית לפני שבועיים בשטח סוריה "החמירה את המצב במדינה" וכן, "פגמה במאמצים להביא לפתרון מדיני". קודם לכן אמר לברוב כי "הכרחי לסייע לעם והמשטר הסורים להיפטר מהנוכחות הטרוריסטית במדינה". לעומתו אמר זריף: "אף שמדינתנו מתנגדת לשימוש בנשק כימי, אין הם חושבים שראוי לקחת את החוק לידיים ולסבך עוד יותר את הנעשה בסוריה".

לברוב ציין כי שלוש המדינות הסכימו שיש להמשיך בתהליך השלום הסורי, חרף המתקפה המערבית המשולשת שאירעה לפני שבועיים. שר החוץ הטורקי צ'באושולו אמר שרק "פתרון פוליטי מקובל על טורקיה לנעשה בסוריה, וכי כל פתרון צבאי הוא לא חוקי ובלתי יציב".

השבוע ביקר נשיא צרפת עמנואל מקרון בארצות הברית וביקש לשכנע את הנשיא טראמפ שלא לסגת מהסכם הגרעין. בנאום בקונגרס אמר מקרון: "אסור שאי פעם יהיה להם נשק גרעיני, אך אסור שמדיניות זו תוביל אותנו למלחמה במזרח התיכון". הוא הוסיף: "עלינו לכבד ריבונות של מדינות שונות, גם זו של איראן, בואו לא נחזור על טעויות עבר וניצור חומות בצד השני. צרפת לא תעזוב את הסכם הגרעין". דיפלומט מערבי אמר בשיחה עם כאן חדשות דברים התומכים בעמדתו של מקרון. לדבריו, צרפת, בריטניה וגרמניה יצאו בימים הקרובים במאמץ דיפלומטי רחב היקף כדי לשכנע את טראמפ שלא לסגת מהסכם הגרעין.