t
בית חולים שערי צדק בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בשל דגימה שנעלמה מביה"ח שערי צדק: תיק אונס צפוי להיסגר

בית החולים בירושלים לא העביר לבדיקה דגימות שנלקחו מצעירה, שעל פי החשד סוממה בסם אונס. כתוצאה מכך, לא היה ניתן לבסס כתב אישום נגד החשוד - שמסתובב חופשי. שערי צדק: "הטענה על אפשרות לשימוש בסם אונס עלתה על ידי המטופלת אחרי הזמן שניתן לשלוח בדיקה לסם זה"
דקלה אהרן שפרן
30 באפריל 2018
12:30

בית החולים "שערי צדק" בירושלים לא העביר לבדיקה דגימות שנלקחו מצעירה, שעל פי החשד סוממה בסם אונס, וכתוצאה מכך, לא היה ניתן לבסס כתב אישום נגד החשוד. כך פורסם הבוקר (שני) בתכנית "סדר יום" בכאן רשת ב'.

האירוע התרחש לפני כשנתיים, ובו הצעירה, בת 25, הצליחה להימלט מן הדירה בטרם הותקפה. היא הובהלה לבית החולים ואיבדה את הכרתה לתשע שעות. כשהתאוששה, נלקחו ממנה דגימות, אך אף שנאמר לה כי הן יועברו לבדיקה בבית חולים תל השומר, הדבר לא נעשה והדגימות אבדו.

ללא הדגימות אין ביכולתה של הצעירה להוכיח כי אכן סוממה במטרה לתקוף אותה. כך, התיק שנפתח במשטרה בעניין זה צפוי להיסגר בעוד כחודשיים, בעוד התוקף נותר חופשי.

לפי פרסום בעיתון "ידיעות אחרונות", מאות ערכות אונס שהיו אמורות לשמש את המשטרה במקרה של פתיחה בחקירה, נעלמו בבתי חולים בשנה שעברה. כתוצאה מכך, קורבנות מעשי התקיפה יתקשו לתבוע את התוקפים.

הבוקר התראיינה הצעירה, תפארת סלמון, לקרן נויבך בתכנית "סדר יום" בכאן רשת ב', והתייחסה למקרה שאירע לה ושממנו נחלצה: "בדיעבד קלטתי את כל הסימנים. מלכתחילה ההתנהלות הייתה סתם נראית לי מוזרה. כשהגעתי אליו בהתחלה, עליתי לדירה שלו לרבע שעה. הייתי אמורה להגיע למסיבת יום הולדת של חברה שלי. הוא הציע לי מים, למרות שהיה לי בקבוק מים ביד. לאחר מכן הציע לי להיכנס לשירותים, ואמרתי לו שאני בסדר". 

סלמון המשיכה וסיפרה: "קלטתי שהוא התחיל לחטט לעצמו בשולחן של המשרד, שבו היה טבק. אמרתי שאני אכנס לשירותים. כשיצאתי, ראיתי שהוא יצא מחדר אחר והוא גם החליף חולצה. עלינו לגג, הוא גילגל לי סיגריה מהטבק. בדיעבד קלטתי שהוא מעולם לא עישן. כל פעם שהוא בא לקחת שאיפה מהסיגריה, הוא המשיך לדבר. ואני עישנתי כי לא חשבתי שמשהו לא בסדר. אז איבדתי קשר למה שהוא אומר. קלטתי שאני לא יודעת כמה זמן עבר מאז שאני יושבת ומקשיבה לו. ניסיתי להקשיב למילים שלו, אבל לא היה רצף לוגי בין כל הדברים".

עוד סיפרה הצעירה כי "אמרתי שמאוחר ואני צריכה ללכת והוא המשיך לדבר והתעלם ממני. הרגשתי שמשהו במח שלי השתבש. קמתי ואמרתי שאני צריכה ללכת. פחדתי שהוא יתקוף אותי, אז הלכתי קצת קדימה, אבל לא מהר. ברגע שיצאתי מהדלת של הבית שלו, רצתי לאוטו שלי, נעלתי בפנים. ראיתי מזווית העין שהוא רץ אחריי. שמתי גז מהר והתקשרתי לאמא שלי. אמרתי לה שסיממו אותי ושאני הולכת למקום בטוח, מתקשרת לאמבולנס והולכת לשערי צדק'".

היא הלינה על היחס של צוות האמבולנס: "הם חשבו שאני סתם שיכורה או אולי משוגעת. נלחמתי להישאר בהכרה עד שהגעתי לבית החולים בגלל צוות האמבולנס. אחד החובשים התחיל לצחוק ואמר 'היא סתם משוגעת'. זה עשה לי טראומה נוריאת כי הרגשתי שאני עדיין בבית של הבחור ולא באמת ניצלתי".

מכאן עברה סלמון לספר על התנהלות בית החולים שערי צדק: "כשהגעתי לבית החולים איבדתי את ההכרה למשך תשע שעות. גם אמא שלי וגם בת דודה שלי אמרו לרופאים שאני אמרתי שסיממו אותי ושצריך לבדוק את זה. המשטרה גם הגיעה, אבל לא התערבו כי חיכו שאתעורר. למרות זאת, הם הביעו את הרצון שלהם לבדיקות מעמיקות יותר. למרות שהפעלנו את כל הקשרים שהיו לנו, זה לא קרה".

סלמון אמרה כי "באותו יום הרופא אמר שהבדיקות יישלחו לתל-השומר. הוא גם נתן לנו הפניה על כך ומספר טלפון שלהם. בואתו היום גם הלכתי להגיש תלונה במשטרה והם אמרו שנפתח תיק, אך שהם חייבים את תוצאות הבדיקה כי אין הוכחה פיזית. לאחר שבוע התקשרתי לשערי צדק והם אמרו שזה בבדיקה. אחרי שבוע-שבועיים התקשרתי שוב ומהמעבדה שם נאמר כי מעולם לא שלחו את הבדיקות".

מבית החולים "שערי צדק" נמסר בתגובה: "מדובר במטופלת שפונתה ישנונית מלווה על-ידי אמה. האם סיפרה על חשד של החדרת סם לסיגריה שניתנה לבתה. המטופלת נבדקה ונשלחו בדיקות דם ושתן לסקירת סמים. הטענה על אפשרות לשימוש בסם אונס עלתה על-ידי המטופלת אחרי הזמן שניתן לשלוח בדיקה לסם זה. הטיפול במטופלות עם חשד לתקיפה מינית כולל בדיקת רופא ובדיקות מעבדה נדרשות".

משרד הבריאות מסר בתגובה כי "הנוהל מחייב לשמור על דגימות הנלקחות מנפגעות תקיפה מינית במשך שלושה חודשים. ברוב המקרים, הדגימות נשמרות אף לפרק זמן ארוך מזה".