המהומות בגבול הרצועה
צילום: סלימאן חאדר, פלאש 90

הרמטכ"ל: לאחרונה עמדנו בפני ניסיונות חטיפה וחדירה ליישובים בגבול הרצועה

בטקס החלפת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אמר איזנקוט כי צה"ל פעל בהפרות סדר המוניות לאורך השבועות האחרונים. עוד הוסיף הרמטכ"ל כי תושבי עזה מתמודדים עם מצוקות אזרחיות בעוד שחמאס מפנה משאבים למטרות חסרות תוחלת
משה שטיינמץ וכרמל דנגור
01 במאי 2018
18:02

הרמטכ"ל גדי איזנקוט אמר היום (שלישי) כי בשבועות האחרונים צה"ל נדרש לעמוד בפני הפרות סדר המוניות, שכללו ניסיונות חטיפה וחדירה ליישובים בעוטף עזה. עוד הוסיף איזנקוט כי "תושבי עזה מתמודדים עם מצוקות אזרחיות ואנו עדים לחמאס המפנה משאבים למטרות חסרות תוחלת. המשאבים יכלו להיות מופנים לטובת תושבי עזה".

בטקס החלפת מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), אמר המתפ"ש היוצא, אלוף יואב (פולי) מרדכי, כי "חיי הפלסטינים שזורים עמוק בקשר עם ישראל. התלות עצומה, יש שיגדירו אותה כתאומים סיאמיים. זו אינה אמורה פוליטית, אלא מציאות שחייבים להכיר בה".

‏אלוף כמיל אבו רוקון, המתפ"ש הנכנס, אמר כי "אם נפנה מבט דרומה נראה כי רצועת עזה מהווה אתגר ממשי ומיידי. אנו מבינים את המשמעות של הידרדרות הומניטרית ברצועה. לא נאפשר את ערעור היציבות באזור, נגן על הגבול ועל אזרחי ישראל".

שלשום הרגו כוחות צה"ל שלושה מחבלים פלסטינים שניסו לחדור מרצועת עזה לישראל, בשני אירועים שונים. אדם נוסף נעצר.

במקרה הראשון, כוח צבאי ירה למוות בפלסטיני ועצר את חברו. לפי הצבא, השניים זוהו מנסים לחדור לשטח הארץ ולפגוע בגדר המערכת בדרום הרצועה. "כוח צה"ל ביצע ירי לעברם. חשוד אחד נהרג וחשוד נוסף נתפס ונלקח לתחקור כוחות הביטחון", נמסר. לאחר מכן הודיע הצבא כי "שני מחבלים חצו את גדר המערכת בדרום רצועת עזה, השליכו מטענים לעבר כוח צה"ל אשר הגיב בירי לעבר המחבלים. שני המחבלים נהרגו". באירוע נוסף הערב בגבול עזה, שני פלסטינים חמושים בסכינים נעצרו כשניסו לחצות את הגדר.

בתחילת השבוע פרסם צה"ל תיעוד מההפגנות האחרונות ליד גדר המערכת, שבהן נעשה שימוש במה שהגדיר כ"שיטות הפעלת טרור בחסות הפגנה אזרחית". בסרטון ניתן לראות, בין השאר, עמדות שקי חול, ערמות צמיגים שהוצתו ומפגינים מפרקים קטע בגדר הביטחונית. עוד נראה בתיעוד שימוש בעפיפונים הנושאים בקבוקי תבערה, חוליה קדמית מבין הפלסטינים המתקרבים אל הגדר ועוד.


בשבועות האחרונים נערכות מדי שבוע התפרעויות על הגדר בגבול הרצועה. ביום שישי האחרון ניסו מאות מתפרעים לפרוץ מעזה לשטח ישראל, ולשרוף את גדר המערכת סמוך למעבר קרני. המתפרעים השליכו מטענים, רימוני-יד ובקבוקי תבערה ויידו אבנים. כוחות צה"ל בלמו את הניסיון. משרד הבריאות בעזה דיווח כי שלושה פלסטינים נהרגו מאש צה"ל, וכי 350 נפצעו. מאוחר יותר תקף חיל האוויר שש מטרות טרור ברצועת עזה ששייכות לכוח הימי של חמאס.