מסמכי מעונות ראש הממשלה נחשפים
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

כשעץ פיקוס נופל בבית ראש הממשלה

האם לצבוע ולשייף את שולחן העץ בפטיו? האם לתקן כריות ישיבה שהתבלו? האם לשלם לעובד שיפתח את השמשיות לפני שהמשפחה מגיעה הביתה? וכמה הגיוני לשלם על שתילת שני עצי פיקוס? במשך כמעט שנתיים דנו בנושאים האלה כמה מהפקידים הבכירים ביותר בממשלה, במסגרת פורום שעסק במציאת כיסוי משפטי למימון הוצאות הבית הפרטי של משפחת נתניהו בקיסריה. חשיפת כאן חדשות: מסמכי מעונות ראש הממשלה
שאול אמסטרדמסקי
02 במאי 2018
20:49

ברחוב שקט וצדדי בקיסריה שוכן ביתו הפרטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומשפחתו. למידע הזה לא היה כל ערך ציבורי לולא עובדה אחת: הציבור הישראלי הוא זה שמממן את אחזקת הבית הפרטי. ומה שנשמע תמים - כמה מסעירה כבר יכולה להיות אחזקת בית - הפך להיות במהלך כהונת ראש הממשלה הנוכחי לסאגה שמעסיקה את הפקידים הבכירים ביותר בממשלה בתעשיית כיסוי משפטי רשמית. 

הרחק מעין הציבור, ובזמן שיש להם משימות חשובות מאוד למלא, שורה של פקידים בכירים מאוד בממשלה נאלצו בשנים האחרונות לדון שוב ושוב בשאלות כמו האם יש לתקן על חשבון הציבור את שביל הגישה בבית הפרטי של משפחת נתניהו, ומה צריך להיות דינן של כריות הישיבה הוותיקות שהתבלו עם השנים. הפורום שדן בשאלות האלה הוא פורום שלא מן המניין, שדבר קיומו נחשף כאן לראשונה. בדיונים השתתפו כמה מהפקידים הבכירים ביותר בממשלה: מנכ"ל המשרד אלי גרונר, ראש לשכת ראש הממשלה דוד שרן (שהוחלף בהמשך ביואב הורביץ), היועצת המשפטית של המשרד שלומית ברנע-פרגו, והחשבת הכללית באותה תקופה במשרד האוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו.

כך, למשל, בדיון בנובמבר אלפיים וחמש-עשרה, הפורום דן בבקשות: "לשתול דשא במקום דשא שנהרס", "לגזום עצי דקל", ו"לשתול עץ במקום עץ שנפל". בדיון אחר, במאי אלפיים ושש-עשרה, הפורום דן בבקשות: "לצבוע ולשייף את שולחן העץ בפטיו", "לְתקן את כריות הישיבה", "לתקן את התריסים", "לתקן את השמשיה", "לכֿרות שני עצים", "לטפל בעץ שנפל", ו"לתקן את שביל הגישה", בסכום של 50 אלף שקל. במרס אלפיים וְשש-עשרה דנים חברי הפורום בשאלה מי צריך לשלם את חשבון המים של הבריכה שבחצר - אומנם ראש הממשלה ביקש לשלם מכיסו על מי הבריכה, אבל הצינור שמוביל לבריכה משמש גם להשקיית הגינה, שעליה משלם הציבור. בסופו של דבר הפורום מחליט "לגבות ממשפחת נתניהו תשלום על כמות מים של מחצית הבריכה". באוגוסט 2015 הפורום דן בבקשה להקצות עובד ממשרד ראש הממשלה שיכין את המעון הפרטי לקראת הגעתה של המשפחה בסופי השבוע. ההכנה תכלול פתיחת שמשיות, החלפת נורות פגומות, ניקיון החצר וכו'. חברי הפורום החליטו לאשר את הבקשה. בדיון המשך חידדו כי העובד לא יכין את הבית בכל סוף שבוע, אלא רק באלה בהם המשפחה באמת מתכוונת להגיע.

כל הדיונים והתהליכים שמתוארים כאן לפניכם נשמעים גרוטסקים, אבסורדיים לעיתים, וקטנוניים להפליא. כל התהליכים האלה היו יכולים להיחסך אם משפחת ראש הממשלה היתה מחליטה לשלם בעצמה על אחזקת הבית הפרטי שלה, או לחילופין - אם מישהו היה מקבל החלטה לאסור לחלוטין על מימון המעון הפרטי של ראשי הממשלה (החלטה שנתונה בידי חברי ועדת הכספים, שאינם מעוניינים לריב עם ראש הממשלה ומשפחתו) או לפחות לקבוע תקרה למימון הבית הפרטי. אבל גם את ההחלטה הזו איש לא מצליח לקבל בינתיים.

מתוך הפרוטוקולים של הפורום. על מנכמתוך הפרוטוקולים של הפורום. על מנכ"ל המשרד לברר מתי נגרמו הליקויים בשביל הגישה

לקריאת הפרוטוקולים המלאים של הפורום לענייני תחזוקת הבית בקיסריה

תחזוקה ברבע מיליון שקל בשנה

ראשי ממשלה בישראל זכאים לגור במעון הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. הציבור מעמיד לרשותם תקציב שנתי של כמה מיליוני שקלים. אבל נוסף על כך, ועדת הכספים קבעה בשנות ה-80 כי ראשי הממשלה יהיו זכאים למימון ציבורי גם לביתם הפרטי.

עם השנים נוצר צורך לחדד את קווי המתאר של ההטבה הייחודית הזו, בין היתר משום שהבתים הפרטיים של ראשי הממשלה הפכו להיות בתי פאר, שאחזקתם עולה כסף רב. כך במקרה של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק שהתגורר במגדלי אקירוב, או במקרה של אריאל שרון שגר בחוות השקמים, וכך גם במקרה של בנימין נתניהו שמחזיק בבית פרטי בקיסריה. 

ועדת הכספים מעולם לא הגבילה את הסכום שבו הציבור יממן את אחזקת הבית הפרטי, וגם לא קבעה מה בדיוק תכלול אחזקה זו. בשנת 2015 למשל היו הוצאות תחזוקת המעון הפרטי של נתניה 298 אלף שקל; בשנת 2014 184 אלף שקל, וב-2013 - 165 אלף שקל. לוואקום הזה נכנס החשב הכללי במשרד האוצר, שחיבר נוהל להשתתפות בהוצאות ראש ממשלה מכהן. אחד הסעיפים המרכזיים בנוהל הוא מימון המעון הפרטי.

הנוהל קובע במפורש כי אחזקת המעון הפרטי תיעשה על חשבון הציבור אך ורק לטובת "שמירה על מצבו הקיים" של הבית, ולא במטרה להשביח את הנכס. למשל, החלפת הריהוט תיעשה אך ורק "לצורך אירוח מבקרים המגיעים למעונו הפרטי של ראש הממשלה בתוקף תפקידו". הנוהל אפילו קובע שרהיטים כאלה, שיירכשו על חשבון הציבור, יוחזרו למשרד ראש הממשלה בתום כהונת ראש הממשלה.

מחברי הנוהל הבינו מבעוד מועד שההגדרה "שמירה על הקיים" היא הגדרה אפורה מאוד, ולכן הוחלט כי בכל מקרה של סימני שאלה, תכונס ועדה מיוחדת במשרד ראש הממשלה שתכריע בשאלות. הוועדה הזו הורכבה משלושה אנשים: היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, חשב המשרד, וסמנכ"ל המשרד.
בינואר 2016 פרסם עיתון "כלכליסט" את הפרוטוקולים של הוועדה הזו, שחשפו כיצד עם הזמן הפכה הוועדה לחותמת גומי לסדרה של בקשות לפעולות תחזוקה נרחבות בבית הפרטי של משפחת נתניהו בקיסריה, בסכומים של עשרות אלפי שקלים.

החשבת הכללית לשעבר מיכל עבאדי-בויאנג'ו. הנוהל לא מתאים למציאות (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

איש הקשר המרכזי בין המשפחה לבין הוועדה המיוחדת היה סמנכ"ל משרד ראש הממשלה עזרא סיידוף, שהיה מקורב מאוד למשפחת נתניהו באותה תקופה. במהלך עבודת הוועדה התברר כי מבקר המדינה בוחן את הנושא, ובהמשך גם המשטרה נכנס לעובי הקורה וסיידוף הפך חשוד במה שהתגלגל להיות תיק מעונות ראש הממשלה. ברקע התהליכים האלה, ביוני 2015 הוועדה המיוחדת החליטה לפרק את עצמה ולא לדון יותר בבקשות שהגיעו ממשפחת ראש הממשלה או מלשכת ראש הממשלה לפעולות תחזוקה בבית הפרטי של המשפחה.

רק שהבקשות עצמן לא הפסיקו להגיע.

מה עושים? כיצד יודעים מה לאשר ומה לא? לשם כך הוקם הפורום החדש. בנאום הפרישה שלה מתפקיד החשבת הכללית אמרה עבאדי-בויאנג'ו: "הנוהל הזה איננו מתאים לחיי המציאות… המערך הנורמטיבי של החלטות וועדת הכספים איננו מספיק והתוצאה, שהייתה תוצאה לא טובה בעיני, היא ששני פקידי ממשלה – היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה וחשב משרד ראש הממשלה – נשארו עומדים מול ההחלטות לבד. אני לא חושבת שזה סביר ששני הפקידים האלה היו צריכים לקבל החלטות לגופו של ראש הממשלה. אני חושבת שהדבר הזה היה צריך לחזור למקור הסמכות שהיא וועדת הכספים של הכנסת והיא הייתה צריכה לתת הנחיות הרבה יותר מדויקות".

האם לרפד יש זיקה פוליטית

במשך שנתיים לפחות, הפורום הזה התכנס שוב ושוב על מנת לדון בבקשות שהמשיכו להגיע מלשכת ראש הממשלה וממשפחתו לתיקונים ועבודות בבית המשפחה בקיסריה. במאי 2017 "כאן חדשות" פנה למשרד ראש הממשלה במסגרת חוק חופש המידע בבקשה לקבל את הפרוטוקולים של הפורום המיוחד, וכן את ההתכתבויות שהיו לו עם היועץ המשפטי לממשלה, בשנים 2015 ו-2016.

במשרד ראש הממשלה משכו את הזמן וחרגו ממסגרת הזמנים שמקציב חוק חופש המידע. בקשות חוזרות של "כאן חדשות" לקבל את החומר נענו בתשובות סתומות או בנימוקים שאין מספיק כח אדם וזמן למסור את החומר, ובהמשך גם בתשובה כי יש הוראה לא למסור את החומר.

לאחר יותר משנה של גרירת רגליים, עתרנו לבית המשפטי המחוזי בירושלים, באמצעות עו"ד טל ליבליך, בדרישה לקבל את החומר. לאחר כמה בקשות של דחיית הדיון, משרד ראש הממשלה מסר באחרונה סיכומים של אחד עשר דיונים של הפורום המיוחד.

לא מדובר בפרוטוקולים עצמם, אלא בסיכומי דיון שנערכו מחדש תוך השמטת ציטוטים ישירים ושמות הדוברים, וכן השמטת כל מידע שעלול "לפגוע בביטחון המדינה, או בפרטיותו של אדם". מערכת "כאן חדשות" תבקש מבית המשפט לחייב את משרד ראש הממשלה למסור את הפרוטוקולים המלאים, אבל בינתיים אנחנו מביאים כאן את המידע שנמסר עד כה.

סיכומי הדיון הללו שופכים אור כיצד משפחת ראש הממשלה מתעקשת על ביצוע עבודות אחזקה שדורשות מנגנון כיסוי משפטי ממשלתי שלם בשביל לאשרן, עבודות שמהוות פרשנות רחבה למושג "שמירה על הקיים". עד כדי כך שהפורום עצמו - שנאלץ לדון בשאלות כמו האם לרפדיה יש זיקה פוליטית, או אם ליועץ האיטום יש ניגודי עניינים - מרגיש שיש לשנות את הנוהל הקיים ומחליט לקבוע תקרת הוצאות למימון המעון הפרטי של משפחת ראש הממשלה. ואולם, למרות שההחלטה מתקבלת, עד היום חלפו כשנתיים, והדבר טרם קרה.

אוגוסט 2015 - המנקה, והמפקח על המנקה

בחודש אוגוסט 2015, בפעם הראשונה שהתכנס הפורום המיוחד, הוא קיים דיון יוצא דופן. על השולחן לא היתה בקשה לתיקון ספציפי זה או אחר, אלא בקשות מסגרת לשינוי האופן שבו המדינה משתמשת בכספי משלם המסים בשביל לתחזק את הבית הפרטי בקיסריה.

ככל הידוע משפחת נתניהו מעבירה את מרבית זמנה במעון הרשמי של ראש הממשלה בירושלים ונמצאת בבית הפרטי בקיסריה בעיקר בסופי השבוע (אם כי לא בכולם). למרות זאת, הפורום דן בבקשה להציב עובד קבוע לצרכי תחזוקה במעון הפרטי, מעין אב בית שישהה שם כל העת. בנוסף, הפורום דן בבקשה להעסיק מנקה קבוע לבית, וכן גורם קבוע שיפקח על המנקה הקבוע. כן נדרש הפורום לשאלה האם ניתן שכל העובדים האלה יהיו במשרת אמון, כלומר שייבחרו על ידי המשפחה ולא במכרזים.

יתר על כן, הפורום דן בבקשה שמישהו מעובדי משרד ראש הממשלה יגיע לבית הפרטי בקיסריה אחת לשבועיים, "גם במקרה שבו לא התקבלה תלונה על ליקוי מבני המשפחה", בשביל לבדוק את מצב הבית ולהתריע על ליקויים באופן יזום.

ועוד משהו. הפורום דן גם בבקשה שלפני שראש הממשלה ומשפחתו מגיעים אל הבית הפרטי, יהיה עובד מטעם משרד ראש הממשלה שתפקידו יהיה להגיע אל הבית מבעוד מועד "ולבצע הכנות כגון פתיחת שמשיות, החלפת נורות פגומות, ניקיון החצר וכו'".

הפורום דן בכל הבקשות האלה. הוא דחה את הבקשות להעמיד עובד קבוע לצרכי תחזוקה בבית הפרטי ולהקצות עובד שיבדוק ליקויים אחת לשבועיים באופן יזום, אבל אישר את הבקשות למנקה קבוע ולמפקח עליו וכן את הבקשה שיהיה מישהו שיכין את הבית לקראת בואו של ראש הממשלה "אם הדבר דרוש לצרכי ביצוע תפקידו של ראש הממשלה".

נובמבר 2015 - ועדה ציבורית שלא קמה, נוהל שלא שונה

בשני דיונים שונים בנובמבר 2015 חברי הפורום דנו בצורך להקים ועדה ציבורית שתמלא את התפקיד שהם לקחו על עצמם למלא שלא מן המניין. הפורום החליט כי מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר יפעל להקמת ועדה ציבורית לטובת העניין תוך תיאום מול ראש הממשלה עצמו. ככל הידוע, שנתיים וחצי לאחר מכן, הוועדה הציבורית הזו טרם הוקמה.

באותו זמן הפורום החליט גם כי בשלה העת לשנות את נוהל מימון הוצאות הבית הפרטי של ראש הממשלה. מאחר שמשרד ראש הממשלה מסרב בשלב זה לחשוף את תוכן הדיונים וההחלטות בעניין הזה לא ידוע כיצד הפורום החליט לשנות את הנוהל ובאיזה נושאים. הדבר היחידי שברור הוא כי הנוהל טרם שונה, למרות שחלפו יותר משנתיים.

ועוד משהו. באחד הדיונים בנובמבר הפורום דן ככל הנראה בשאלה האם יש להמשיך או להפסיק את פרסום הוצאות מעונות ראש הממשלה באינטרנט, מסיבה לא ברורה. הפורום החליט כי אין לשנות את המצב הקיים. עם זאת, הפרסום האחרון לגבי הוצאות מעון ראש הממשלה היה בסוף 2016 ונגע לשנת 2015.

דצמבר עד מאי 2016 - השביל, הגינה, התריסים, הנזילה, השמשיה, ועצי הפיקוס

בסדרה של דיונים בין דצמבר למאי 2016, חברי הפורום דנו בכמה בקשות שהגיעו מצד משפחת ראש הממשלה שחושפים כיצד נראה מנגנון הכיסוי המשפטי מקרוב, ועד כמה הוא עמוק. בדיונים הללו התברר שהבית בקיסריה במצב לא טוב. "מסיור שנערך במקום עולה כי הגינה מוזנחת מאוד, וכי עצים רבים לא מטופלים ולא גזומים וחלקם מט לנפול… חלק מהתריסים תקולים… שביל הגישה הקיים מאוד מסוכן ועלול לגרום להחלקה וזאת כתוצאה מצמיחת שורשי עצי פיקוס סמוכים" ובמרתף יש נזילה שפוקדת את הבית כבר כמה שנים ולא נפתרת למרות כמה פעולות אחזקה. אה, ואחד העצים נפל בשל "חוסר בהשקיה".

מה עושים? אפשרות אחת היא שמשפחת ראש הממשלה תשלם מכיסה עבור כל הפעולות האלה. תטפל בגינה, בשביל הגישה, בתריסים וכו'. אפשרות שניה היא שהציבור יממן את כל הפעולות הללו. אחרי בחינה של האפשרויות המשפטיות, הפורום, בהנחייתה של החשבת הכללית, החליט כי יש לכרות את שני עצי הפיקוס ולשתול במקומם שתילי עצים "שווי ערך", לשתול עץ זהה במקום העץ שנפל אבל לבדוק האם הגנן היה אמור להשקות את העץ במסגרת ההסכם מולו (הסכם שהציבור מממן), ולתקן את שביל הגישה שהתרומם בגלל שורשי העצים. מה שכן, הפורום החליט כי הצעת המחיר לתיקון השביל - 50 אלף שקלים - גבוהה מדי וכי יש להביא שתי הצעות מחיר נוספות. אם המחיר יישאר כה גבוה, קבע הפורום, יש לקבל אישור ממשרד המשפטים.

את אותו מנגנון של כיסוי משפטי הפורום החליט להחיל על שתי בקשות נוספות - לתיקון התריסים ולתיקון הנזילות החוזרות ונשנות. מה שנשמע שולי - כמה כבר עולה תיקון של תריס? - הוא בעיה הרבה יותר מורכבת כשמדובר בבית מידות בקיסריה. על פי הפרוטוקולים שנחשפו ב"כלכליסט" בעבר, התריסים המתקלקלים בבית ראש הממשלה הם תריסים גדולים מאוד - שישה מטר אורכם - ועלות תיקונם והחלפתם מגיעה לעשרות אלפי שקלים. הוא גם הדין לגבי העבודות לאיטום ומניעת הנזילות מהבריכה למרתף, שחוזרות על עצמן שוב ושוב. בשל העלויות הגבוהות, הפורום החליט להעביר את ההחלטה למשרד המשפטים. "כאן חדשות" ביקש לקבל את ההתכתבויות עם משרד המשפטים, ואולם נענה בשלילה.

על הדרך, אגב, דן הפורום בבקשות "לצביעה ושיוף של שולחן עץ בפטיו" לתקן את כריות הישיבה "לאור הבלאי שנגרם להן לאורך הזמן" ולתקן את השמשיה, והחליט כי יבחן את הבקשות בהתאם לנוהל.

מאי עד דצמבר 2016 - הארוחות, הגבלת ההוצאות והעובד שמגיע אחת לשבוע

במחצית השניה של 2016 הפורום המיוחד הסתובב קצת סביב הזנב של עצמו. הבקשות לביצוע עבודות איטום לתיקון הנזילות בבית הפרטי בקיסריה נקלעו למעין מערבולת משפטית. בתחילה, אב הבית הגיש לחברי הפורום הצעת מחיר של יועץ איטום לתיקון הנזילות. אבל אז התברר שהיועץ לא התייחס בחוות הדעת לתיקוני נזילות קודמים שנערכו בבית, ובכל מקרה קיבל הנחיות מגורם לא מוסמך, ואיש לא בדק אם יש או אין לו ניגודי עניינים. בסופו של דבר, כנראה בהנחיית משרד המשפטים, הוחלט למנות עובד ייעודי שיטפל בנושא המעונות ויבחר יועץ איטום חדש והפעם באמצעות ועדת יועצים מסודרת.

במקביל, הפורום דן בבקשת משפחת ראש הממשלה להעביר ארוחות למעון הפרטי בקיסריה. אב הבית ציין בפני חברי הפורום כי "המבשל המועסק במעון הרשמי מבשל את הארוחות למשפחת ראש הממשלה במהלך שהותם במעון הרשמי. עם זאת, כשצפוי שמשפחת ראש הממשלה תשהה במעונם הפרטי (בסופי שבוע - ש"א), מתבצעת מראש רכישה של פריטי מזון מכרטיס האשראי הייעודי של המעון הפרטי. פריטי מזון אלה מובאים למעון הרשמי ששם מבושלות הארוחות אשר בהמשך ישונעו למעון הפרטי של ראש הממשלה בקיסריה".

הפורום דן בעניין הזה, ובסופו של דבר, לקביעת החשבת הכללית, הוחלט שזה בסדר. שאפשר שהמבשל הרשמי מהמעון הרשמי יבשל עבור המשפחה גם את הארוחות לסופי השבוע שבהם המשפחה מבלה בביתה הפרטי. עם זאת, הפורום החליט כי שעות העבודה של המבשל הרשמי יקוזזו מהתקציב המאושר למשפחה לארוחות במעון הפרטי. ועוד משהו. הפורום החליט שהארוחות ישונעו "במסגרת שיירת ראש הממשלה שנוסעת למקום ולא באופן מיוחד".

במהלך התקופה הזו הפורום דן מספר פעמים ברעיון לקבוע תקרה להוצאות מימון המעון הפרטי בקיסריה. על אף הדיונים האלה וההחלטה להגביל את ההוצאות, החלטה בעניין טרם התקבלה, למרות שחלפו מאז כמעט שנתיים.

תגובת משרד ראש הממשלה: "טענות קטנוניות ולא ענייניות. הרי אם לא היה צוות מקצועי שדן ומאשר את ההוצאות – הייתם טוענים להפקרות, וכשיש צוות – אתם מתלוננים על 'בזבוז'. משרד רה"מ פועל על-פי הנחיות היועצים המשפטיים, החשכ"ל והפקידים המקצועיים, וכמתחייב לפי הנהלים והחוק".

shaula@kan.org.il