צילום: עבד ראחים קאטיב, פלאש 90

מאמץ מצרי למנוע הסלמה: הטבות לחמאס תמורת רגיעה עם ישראל

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס נקרא לשיחות בקהיר במטרה למנוע התדרדרות ביטחונית. בצבא מזהים כוונות מצד הארגון לחטוף חיילים, לשרוף כלים הנדסיים, ולפגוע בתשתיות ביטחוניות על הגדר
גל ברגר ודנה בן שמעון
13 במאי 2018
18:59
עודכן ב 20:38

מצרים מנסה למנוע הסלמה. ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה, נקרא היום (ראשון) לפגישה בהולה עם ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל. המצרים אף שלחו להנייה מסוק צביא מיוחד, במטרה לרכך את עמדתו ולכבד אותו.

אתר החדשות הפלסטיני "מען" ציטט פרשנים שאמרו כי המודיעין המצרי העביר מסר מישראל לחמאס. לפי המסר, ישראל מזהירה את הארגון מתוצאות הסלמה לאורך הגבול ודורשת לרסן את ההתפתחויות בשטח כדי שלא ייצאו משליטה.

הנייה נקרא לשיחות בהולות בקהיר


ערוץ הטלוויזיה של חמאס דיווח כי מצרים החליטה להשאיר את מסוף רפיח פתוח במשך יומיים נוספים מעבר למה שתוכנן. המסוף נפתח בשבת למשך ארבעה ימים, אך על פי הדיווח בערוץ "אל-אקצה", הוא יישאר פתוח עד יום חמישי.

גורמים המקורבים לחמאס טעונים כי הארגון מעוניין להסיר את "המצור על עזה" אחת ולתמיד, וכי ידון עם נציגי הארגונים השונים בעזה בתוצאות השיחות עם המודיעין המצרי בקהיר. המקורות מסרו לאתר האינטרנט של העיתון הפלסטיני "אל-קודס", כי הפגישה עם ראש המודיעין המצרי נמשכה כשלוש שעות במטה המודיעין המצרי בקהיר. מקורות מצרים צוטטו באתר אומרים כי הפגישות הסתיימו ללא תוצאות.

תיעוד: התפרעויות פלסטינים במתחם הר הבית


בכיר בחמאס בלבנון אוסאמה חמדאן אומר כי "חמאס מברך על כל הצעה שתובא לפניו ותגשים את רצונו של העם הפלסטיני", שאם לא כן – "הארגון לא יהסס לדחות אותה". הוא אמר את הדברים באשר למסרים והצעות שהוצגו לארגון בסוגיית ההפגנות על גדר המערכת עם ישראל. "אנו לא מעוניינים בשפיכות דמים. המטרה שלנו היא לשחרר את אדמתנו, להשיב את זכויותינו ושעמנו יחיה בחופש ובכבוד. נברך על הצעות המשרתות את הסוגיה שלנו, אך אם ההצעות הן רק המשך הנצחת הסבל – הן לא תהיינה מקובלות".

בכיר חמאס נוסף, מחמוד א-זהאר, אמר בראיון לרשת "אל-מיאדין" בתשובה לשאלה אם מופעלים עליהם לחצים ממצרים להפסקת אש ארוכת טווח עם ישראל, כי "ישראל מנסה ללחוץ ולהגיע להפסקת אש כבר עשרות שנים, אך בחמאס לא יוכלו להכיר בעיקרון הזה של הפסקת אש כלל וכלל - אלא בג'יהאד בכל רגע".  הוא הוסיף כי "בעזה ימשיכו בהפגנות עד לשחרור פלסטין".

בצה"ל מעלים כוננות לקראת המשך השבוע


צה"ל הזהיר היום מפני כוונות של חמאס לנסות לחטוף חיילים בחסות הפרות הסדר סמוך לגדר. עוד טוענים בצבא כי בארגון החלו בימים האחרונים בפירוק עמדות השליטה שלו במוקדי הפרות הסדר בגבול עזה, מתוך כוונה להסיר רסנים על מנת להעצים את הפרות הסדר האלימות הצפויות מחר ומחרתיים.

בנוסף, בצה"ל נערכים לשריפת כלים הנדסיים הפועלים להקמת המכשול התת קרקעי, ולפגיעה בתשתיות ביטחוניות על הגדר. מטוסים צבאיים הטילו כרוזים על הרצועה ובהם מזהירים שלא להתקרב לגדר, לנסות לפגוע בה או לבצע פעולות טרור. בצה"ל מאיימים כי התגובה לפגיעה בתשתיות ביטחוניות תהיה פגיעה בתשתיות חמאס בעומק הרצועה.

מפקד פיקוד דרום, האלוף אייל זמיר, אמר היום בתדרוך למפקדים כי "סיכלנו אתמול בלילה מנהרה נוספת במסגרת סיכול רצף המנהרות שלנו. מנהרה קרובה מאוד למעבר ארז ולחלק מהיישובים שלנו שקרובים לגדר. יש הישגים משמעותיים בנושא הזה. המנהרה הזו מסמנת לנו התפחות בטכנולוגיות שלנו". 

צפו בדברי האלוף זמיר


האלוף זמיר הוסיף כי "חמאס ממשיך להשקיע הון תועפות במאמץ כושל, במקום לדאוג לאזרחים שסובלים ממצוקה קשה. מי שאחראי למצוקה הזו זה חמאס. צה"ל קורא לאזרחי הרצועה - אל תתקרבו לגדר המערכת, אל תשתפו פעולה עם ארגון הטרור חמאס".

אתמול השמידו מטוסי קרב של חיל האוויר מנהרת טרור של חמאס באזור מעבר ארז. המנהרה אותרה בשלבי חפירה, מטרים ספורים משטח ישראל, ולפי הודעת צה"ל יועדה להגיע בסמוך ליישוב ישראלי ולמעבר ארז. זו המנהרה התשיעית שצה"ל הרס מאז מבצע צוק איתן.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר לאחר פרסום השמדת המנהרה כי חמאס משקר בנוגע לכוונותיו. "חמאס מפזר סיסמאות על רצונו ב'הודנה' ארוכת טווח, אבל בפועל ממשיך לחפור מנהרות טרור לשטח מדינת ישראל", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "אנחנו לא קונים את הבלוף הזה. נמשיך, כמו הערב, לפגוע בתשתיות הטרור. הנוסחה היחידה שבאה בחשבון היא פירוז תמורת שיקום".