האירועים האלימים אתמול בגבול הרצועה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

דריכות גבוהה בצה"ל לקראת יום הנכבה

כוחות הביטחון נערכים לתרחישים קיצוניים ברצועת עזה ונפרסים לאורך הגדר, לצד איסוף מידע מודיעיני. בצה"ל חוששים שהלוויות ההרוגים בעזה יחזקו את העימותים. דיווחים פלסטיניים: עלה ל-59 מניין ההרוגים אתמול. במשרד החוץ עוקבים אחר ההפגנות בטורקיה
כרמלה מנשה וגילי כהן
15 במאי 2018
07:38
עודכן ב 10:04

ישראל ערוכים גם היום (שלישי) לתרחישים קיצוניים ואלימים ברצועה, על רקע יום הנכבה וההפגנות בעזה ולאחר העימותים בגדר המערכת אתמול, בהם נהרגו 58 בני אדם. ממשרד הבריאות בעזה נמסר כי יותר מ-2,400 פלסטינים נפצעו, מתוכם 100 במצב קשה. במקביל, במשרד החוץ עוקבים אחר ההפגנות בטורקיה, כאשר אלו מתקיימות גם אל מול השגרירות הישראלית במקום. 

החשש בישראל הוא שלוויות ההרוגים מעזה יביאו לשלהוב ולעימותים נוספים. במהלך העדכונים הביטחוניים שנמסרו ביממה האחרונה הוצגה גם אפשרות שיבוצעו פיגועים - לא רק ברצועת עזה אלא גם בירושלים ובגדה, ולכך נערכים במערכת הביטחון. זוהתה גם עלייה בפעילות ברשתות החברתיות בקרב הציבור הפלסטיני.

משרד הבריאות בעזה פרסם תמונה של תינוקת בת שמונה חודשים, שדווח כי נהרגה משאיפה של גז מדמיע ממזרח לעיר עזה. כמה אתרי אינטרנט פלסטיניים דיווחו על כך ומסרו כי מניין ההרוגים אתמול עלה ל-59, אולם אין לכך אישור רשמי.

 גם הלילה נפרסו הכוחות לאורך הגדר במטרה למנוע חדירת מחבלים והטמנת מטעני חבלה. כוחות תצפיות ומטוסים ללא טייס עוקבים אחר הנעשה ואוספים מידע מודיעיני. גורם ביטחוני אמר היום כי חמאס הסיג אמש כוחות, ועל ארגון הטרור ניכר לחץ מצרי כבד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעץ ביטחונית אמש עם שר הביטחון אביגדור ליברמן והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, יחד עם ראשי מערכות הביטחון - הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ ארגמן והמפכ"ל אלשיך. בתום השיחה אמר נתניהו כי הפעולה הנחושה של הכוחות מנעה פריצה לגבולות ישראל, ונמסר כי צה"ל, השב"כ והמשטרה ערוכים לכל תרחיש.

בצה"ל מבהירים כי חמאס הוביל אתמול פעולות טרור אלימות והמוניות וניסה לפגוע בחיילים, בין השאר באמצעות פיצוץ מטעני חבלה. בתגובה תקף חיל האוויר 11 יעדים של חמאס. טנק של צה"ל ירה לעבר שתי עמדות אחרות בצפון רצועת עזה ובדרומה.

אף שנגרם נזק כבד למעבר כרם שלום בימים האחרונים ממעשי הפלסטינים, אישר אמש ליברמן את המלצת צה"ל לשוב ולפתוח היום את המעבר. העיתון אל־אהראם דיווח כי מצרים תשאיר את מעבר רפיח פתוח כדי לאפשר העברה של סיוע רפואי והומניטרי לרצועה.

השר אריה דרעי אמר לאריה גולן בכאן רשת ב' כי האחריות המלאה למתרחש ברצועת עזה היא של חמאס. לדבריו, יש ברצועה מאבק פנימי על שליטה, וחמאס משתמש באירועים לצרכיו. עוד אמר כי אם ימשיכו מנהיגי חמאס בדרכם - ישלמו עליה מחיר אישי. הוא הדגיש כי חמאס מפעיל נגדנו טרור, ואנחנו מבקשים להתגונן.

האזינו לריאיון עם דרעי:

השר יובל שטייניץ אמר הבוקר כי ההפגנות ברצועת עזה אינן הפגנות של הבעת דעה, וכי נתמלאה תקוותו של חמאס שיהיו בהן עשרות הרוגים כדי שהדבר ישמש מנוף נגד ישראל.

בראיון לאסף ליברמן וצ'יקו מנשה בכאן רשת ב', הוסיף שטייניץ כי הוא חש צער על ההרג של מי שאינם מחבלים ועל המשבר ההומניטרי ברצועה. עם זאת, ציין כי חמאס אינו מניח צינורות וכבלים להעברת מים וחשמל לתושבי עזה. הוא הציע לקחת את כספי המיסים המועברים לאבו מאזן לצורך מתן משכורות לעשרות אלפי פקידים של הרשות הפלסטינית בעזה, והעברתם נעצרה על ידו, ולתת אותם ישירות לפקידים. כמו כן, שטייניץ מציע לפתוח בקפריסין מזח שישמש נמל לעזה, והסחורה שתגיע אליו תיבדק על ידי ישראל ואחר כך תועבר לרצועה.

האזינו לריאיון עם שטייניץ:

דובר סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם (אונר"א) ברצועת עזה, עדנאן אבו חסן, אמר בתכנית כי המצב ברצועה גרוע יותר מאשר היה ערב מבצע צוק איתן ב-2014. "אין חשמל, אין מים, אין שום דבר. זה בית סוהר של שני מיליון איש. גם אם יהיו לך שני מיליון דולרים זה לא יעזור לך. חייבים לתת לעזה הזדמנות כלכלית".

האזינו לריאיון עם דובר אונר"א: