רה"מ נתניהו ונשיא הונדורס מוראלס
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

שגריר ישראל בהונדורס: "היא שוקלת להעביר את שגרירותה לירושלים"

מתי כהן המכהן כשגריר גם בגואטמלה, אמר לכאן רשת ב' כי אין עדיין החלטה רשמית בנושא, אך הנציגות הדיפלומטית נמצאת בקשר עם הנשיא, הפרלמנט ושרת החוץ
בחצי היום
15 במאי 2018
13:28

לאחר חנוכת שגרירות ארצות הברית בירושלים, ויממה לפני העברת שגרירות גואטמלה לבירה, אמר היום (שלישי) שגריר ישראל בגואטמלה ובהונדורס, מתי כהן, כי גם הונדורס שוקלת להעביר את שגרירותה לירושלים. לדבריו, עדיין אין החלטה רשמית. אך הנציגות הדיפלומטית נמצאת בקשר עם הנשיא, הפרלמנט ושרת החוץ".

בריאיון לאסתי פרז בתכנית בחצי היום בכאן רשת ב', אמר כהן כי גואטמלה הייתה המדינה השנייה בעולם שהכירה במדינת ישראל, ולאורך כל השנים היחסים בין המדינות התאפיינו בידידות ובשיתוף פעולה.

בתוך כך, נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס נחת בישראל לקראת חנוכת השגרירות בירושלים מחר. שרת החוץ של מדינתו כבר שוהה בישראל.

בחודש דצמבר הורה נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, להיערך להעברת שגרירות המדינה לירושלים. הנשיא ציין כי שוחח אמש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בין היתר על מעבר השגרירות לבירה.


בעבר הייתה ממוקמת שגרירות גואטמלה בירושלים, למשך כמה עשורים, עד שעברה לתל אביב ב-1980. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון צייץ בטוויטר כי מדובר בהחלטה חשובה של גואטמלה, ושהמדינה היא ידידת אמת. גואטמלה היא אחת מתשע המדינות שהצביעו נגד החלטת האו"ם ביום חמישי האחרון - כלומר, נגד היוזמה הפלסטינית ובעד ארה"ב וישראל. בשבוע שעבר הכריז נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי "נפסיק את הסיוע הכלכלי למדינות שיצביעו נגד ההכרה בירושלים".