צילום: רוי אלימה, פלאש 90

בעוד שלוש שנים: בחינות הבגרות בהיסטוריה ייערכו עם חומר פתוח

שלוש שנים לאחר שיצאה לדרך התכנית הנסיונית בהיסטוריה, במסגרתה למדו ב-50 בתי ספר לבגרות בהיסטוריה עם חומר פתוח, במשרד החינוך הודיעו כי התכנית תיושם בכל הארץ. בנט: "זקוקים לנוער חוקר ומעמיק, ולא רק משנן"
לירן כוג'הינוף
04 ביוני 2018
06:02

משרד החינוך הודיע הבוקר (שני) כי בעוד שלוש שנים בחינת הבגרות בהיסטוריה תיערך עם חומר פתוח. קודם לכן יוכשרו אלפי מורים ללמד בשיטה החדשה.  

שלוש שנים לאחר שיצאה לדרך התכנית הנסיונית בהיסטוריה, במסגרתה למדו ב-50 בתי ספר לבגרות בהיסטוריה עם חומר פתוח, במשרד החינוך טוענים כי התוכנית הצליחה והיא תיושם בכל הארץ. צוות מקצועי במזכירות הפדגוגית במשרד החינוך הונחה לבדוק עם המתכנת החדשה של חומר לימוד פתוח יכולה להתאים לעוד מקצעות עיונים.

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר על התכנית החדשה כי "במאה ה-21 האדם נדרש ליצירתיות ולעומק כתנאי חיוני להצלחה. אנו זקוקים לנוער חוקר ומעמיק, ולא רק משנן. הלימוד יהיה הרבה יותר מאתגר, אך זה הוא שינוי הכרחי. לכן, אנחנו יוצאים היום לדרך עם אחד ממהלכי הדגל של השנים הקרובות במערכת החינוך - המעבר משינון להעמקה".

בנט הוסיף כי "בשלב הראשון, נצא לדרך עם בחינת הבגרות בהיסטוריה ובמקביל נבחן את ההתאמה לכל שאר מקצועות הלימוד. אני רוצה שתלמידי ישראל יסיימו את הלימודים כשהם מצוידים בכלים וידע ולא רק בציונים. חומר פתוח במבחן יגדיל לאין-ערוך את אתגר הלמידה וישדרג את איכות התלמיד".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, בירך גם הוא על השינוי: "מערכת החינוך צועדת קדימה, ללמידה שמעודדת חשיבה מסדר גבוה; למידה שמעוררת סקרנות ומפתחת בקרב התלמידים יכולת לנתח טקסטים ולעסוק בדילמות מוסריות. בעידן שבו המידע כולו זמין בלחיצת כפתור, אנו רוצים לפתח בקרב התלמידים את היכולת להעמיק חשיבה, לבסס נימוקים ולנסח באופן סדור את עמדתם. נעשה זאת באופן מדורג, באמצעות צוותים מקצועיים שילוו את המהלך ויטמיעו אותו בכל רחבי הארץ".