מסתמן: לוחם דובדבן שירה למוות בשחר סטרוג יורשע בהריגה ויישלח לשנה וחצי בכלא

התביעה וההגנה הגיעו להסדר טיעון בהליך גישור, אך הוא טרם הוצג לבית הדין. העונש הקל יחסית - בשל כשלים בהתנהלות היחידה והתופעה של משחק בנשק שרווחה בה
משה שטיינמץ
10 ביוני 2018
18:41

החייל שפלט את הכדור ממנו נהרג לוחם דובדבן סמ"ר שחר סטרוג, סמל נ', יורשע בהריגה וירצה שנה וחצי מאסר - כך על פי הסדר טיעון שהוסכם עליו בהליך גישור בין התביעה להגנה. ההסדר טרם הוצג לבית הדין וטרם אושר על ידו. העונש הקל יחסית הוא בשל הכשלים בהתנהלות ביחידה והתופעה של משחק בנשק שרווחה בה.

ועדת החקירה לנסיבות האירוע קבעה במסקנותיה כי הגורם הישיר למותו של סטרוג היה משחק בנשק. כפי שפורסם בכאן חדשות, הוועדה מצאה כי מדובר בנורמה לקויה בדובדבן. בשנה האחרונה אירעו ביחידה ארבעה מקרים של פליטת כדור מאקדח במהלך משחק בנשק – שניים במהלך אימון, ושניים נוספים בשעות פנאי של חיילים.

במסקנות נמצא כי ב-20 במרץ סמוך לשעה 20:00, סמ"ר סטרוג ולוחם נוסף המתינו בחדר לאימון לקראת מארב ושיחקו בשליפות אקדח. החייל שמנשקו נפלט הכדור, סמל נ', היה ללא תותב שאמור היה למנוע את הירי בסטרוג. הוא נפגע מפליטה של כדור ומת מפצעיו.

בעקבות המסקנות, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ביטל את קידומו של מפקד יחידת דובדבן, סא"ל ע', למפקד חטיבה וקידומו של הקצין עוכב בשנתיים. מלבד מפקד היחידה, ננקטו צעדים נגד קצינים ומפקדים נוספים. מפקד פלוגה ביחידה, קצין בדרגת רס"ן, קיבל נזיפה חמורה, וגם הקידום שלו עוכב בשנתיים. מפקד צוות בדרגת סגן הודח מתפקידו. בנוסף, מפקד חטיבת הקומנדו של צה"ל, אל"מ אבי בלוט, קבע כי סמל הצוות שבו שירתו סטרוג וחברו יודח מהתפקיד.

עם הגשת כתב האישום נגד סמל נ' אמרו עורכי דינו מטעם הסנגוריה הצבאית, רס"ן עו"ד מירב הרשקוביץ יצחקי, סרן (מיל') עו"ד אבי חימי וסרן עו"ד אליסף מלמד כי צוות ההגנה סבור כי חומר החקירה, כמו גם דבריו העקביים של הלוחם, מלמדים בבירור שסעיף האישום הראוי בנסיבות המקרה הטראגי הוא גרימת מוות ברשלנות.