צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כפי שנחשף בכאן חדשות: יועמ"ש הכנסת יקבל פנסיה מוגדלת במיליוני שקלים

בצל הביקורת, מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את התיקון שיצמיד את תשלומי הפנסיה של היועץ לאלה של שופטים פורשים. 50 ח"כים תמכו ו-34 הצביעו נגד. סיעת כולנו הסירה את התנגדותה לחוק בעקבות איום של יו"ר הקואליציה לטרפד יוזמות שלה
זאב קם
11 ביוני 2018
22:38

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שני) בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק הכנסת, הקובע כי תשלומי הפנסיה של היועץ המשפטי של הכנסת יגדלו ויוצמדו לאלו של שופטים הפורשים מתפקידם - כפי שחשף פרשן כאן חדשות מרדכי גילת  בכאן רשת ב' לפני כשבועיים.

על פי הצעת החוק, השינוי יחול גם על היועץ המשפטי הנוכחי של הכנסת, עו"ד איל ינון, וזאת בצל הביקורת החריפה על כך שמדובר בחוק עם משמעויות פרסונליות. הצעת החוק אושרה סופית ברוב של 50 תומכים מול 34 מתנגדים. סיעת כולנו הסירה את התנגדותה, לאחר שיו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם (הליכוד) איים לטרפד את יוזמות המפלגה בכנסת.

לפני כשבועיים ניסו חברי הכנסת להשלים חקיקת בזק, שתאפשר להעניק ליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד ינון, הטבות כספיות בשווי של שישה מיליון שקלים עם יציאתו לגמלה מוקדמת. את קידום התיקון לחוק בוועדת הכנסת חשף פרשן כאן חדשות מרדכי גילת בכאן רשת ב'.

לקראת פרישתו המוקדמת של ינון מהכנסת, בשבועות האחרונים החלו תהליכים לתיקון חוק הכנסת כך שיתאפשר ליו"ר, יולי אדלשטיין – ידידו של ינון – לקבוע לא רק את שכרו של היועץ המשפטי, אלא גם את גמלתו. כך, יושוו תנאיו לאלה של היועץ המשפטי לממשלה ושל שופט בבית המשפט העליון.

משמעות התיקון, שכלל לא הייתה ברורה במלואה לרוב הח"כים שהצביעו על התיקון, היא תוספת של שישה מיליון שקלים במצטבר. הח"כים בוועדת הכנסת קידמו את המהלך אף על פי שהיועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, הזהיר אותם מפני ההחלטה.

דובר הכנסת אמר בתגובה לפרסום כי "ההחלטה לשנות את תנאי הגמלה של היועץ ינון, שהינו כבן 50, נבעה מהרצון של היו"ר אדלשטיין ושל יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ מיקי זוהר, לתקן עוול היסטורי. עם זה, היועץ ינון פנה אתמול לשניים וביקש שהתיקון לחוק - אם יקדמו אותו - לא יחול עליו, כדי למנוע לזות שפתיים". הדובר הוסיף כי צר לו שהאוצר בחר להתנגד לתיקון ולהשמיץ את היועץ ינון.

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ זוהר (הליכוד), אמר בריאיון בתוכנית של תמר אלמוג ומרדכי גילת בכאן רשת ב' כי הנתונים שהוצגו אינם משקפים את המציאות. הוא האשים את יועמ"ש האוצר, אסי מסינג, כי הוא "נקמן שמנסה להתנקם באופן אישי ביועמ"ש הכנסת, ופועל ממניעים אישיים כדי לפגוע בו".

"הכנסת היא עצמאית וחובתה להישאר כזו", אמר ח"כ זוהר. "היא לא יכולה תלויה ביועץ המשפטי של משרד האוצר או ביועץ המשפטי לממשלה. אסור שאף גוף יוכל להשפיע על החלטותיה". לדבריו, "יו"ר הכנסת קובע את שכרם של כל עובדי הכנסת, מהפשוטים ועד הבכירים ביותר, לכן אך טבעי זה שיקבע גם את גמלתו של היועץ המשפטי של הכנסת. אנחנו מחוייבים לעובדים שלנו ולעתידם".