משרד החינוך: נושאי השואה יוחזרו לבחינת הבגרות החיצונית בהיסטוריה

בנט החליט לשנות את הרפומה של פירון, ולפיה ההערכה על לימודי השואה ניתנה בדרכים חלופיות לבחינת הבגרות, וקבע כי התלמידים ייבחנו עם חומר פתוח. השינוי צפוי לצאת לפועל בעוד כשלוש שנים, לאחר הכשרה של מורי ההיסטוריה בנושא
לירן כוג'הינוף
13 ביוני 2018
17:02

שר החינוך, נפתלי בנט, הודיע היום (רביעי) כי נושאי השואה ומלחמת העולם השנייה יוחזרו לבחינת הבגרות החיצונית, במתכונת ההיבחנות החדשה עם ספר לימוד פתוח. זאת לאחר שבארבע השנים האחרונות, בהתאם לרפורמת "למידה משמעותית" של שר החינוך לשעבר שי פירון, הוראת השואה נלמדה בדרכים מגוונות, כמו עבודות מחקר או פרויקטים, והציון על נושאי לימוד אלה ניתן בדרכי הערכה חלופיות לציוני בחינות הבגרות.

בהודעת משרד החינוך נמסר כי הכוונה היא להמשיך ולהשתמש ב"כלי הלמידה המתקדמים שהתפתחו בחטיבות העליונות בארבע השנים האחרונות כחלק מבחינות הבגרות החיצוניות, במתווה החדש של היבחנות עם ספר פתוח".


הנושאים ללמידה שיוחזרו לבחינה החיצונית יכללו, בין היתר, את הנושאים הבאים: האידיאולוגיה הנאצית, עליית הנאצים לשלטון, החיים תחת השלטון הנאצי, הפגיעה באוכלוסייה היהודית, החיים בגטו, ההתנגדות היהודית, הפתרון הסופי, צעדות המוות ומהלכי מלחמת העולם השנייה.

עוד נמסר ממשרד היחינוך כי במסגרת יישום ההחלטה תוקדש השנה הבאה להשתלמויות ולהכשרת מורי ההיסטוריה. בשנה זו יוכן עבור המורים להיסטוריה מארז מסודר, ובו הצעות ליחידות הוראה ודגמי בחינה. בשנת הלימודים תש"פ (2020) יחלו המורים ללמד בבתי הספר במתכונת החדשה, ובשנת תשפ"א (2021) לראשונה תתקיים בחינת בגרות חיצונית בנושא השואה, עם ספר לימוד פתוח.

בנט מסר כי מדובר במהלך שייטיב עם התלמידים. "החלטתי להחזיר את נושא השואה ומלחמת העולם השנייה לבחינת הבגרות החיצונית בהיסטוריה מפני שכל ילדה וילד במדינת ישראל חייבים להכיר לעומק את השואה. התלמידים ייבחנו בנושא עם חומר פתוח, מה שיעניק הזדמנות ללמידה מתוך מחקר וסקרנות, כחלק ממהלך הדגל שהתחלנו - המעבר משינון להעמקה".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר: "מערכת החינוך נערכת ליישום מודל ההיבחנות החדש, שמאפשר היבחנות עם ספר לימוד פתוח. בשנים האחרונות התנסו המורים להיסטוריה בסוג אחר של הוראת הנושא, במסגרת הערכה חלופית. המודל החדש מעלה אותנו לקומה הבאה, ומאפשר לכל תלמידה ותלמיד לבסס את הידע בחקר השואה להעמיק בו, לעסוק בשאלות מוסריות וערכיות, ולפתח חשיבה בנושא מסדר גבוה".