גמלאים בירושלים, אילוסטרציה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הקיצוץ בקצבאות של כרבע מיליון גמלאים נדחה בשנה

הממונה על שוק ההון באוצר הורתה לקרנות הפנסיה הוותיקות לדחות את המהלך עד יוני 2019, בשל המשא ומתן האינטנסיבי על העלאת גיל הפרישה לנשים. מדובר בקיצוץ של כאלף שקל בממוצע לפנסיונר בשנה, שנועד לכסות על הגירעון שאליו נקלעו הקרנות
ליאל קייזר
18 ביוני 2018
08:07

קצבאות הפנסיה של 250 אלף גמלאים לא יקוצצו בשנה הקרובה, למרות איומי קרנות הפנסיה הוותיקות. לפני חג הפסח האחרון הקרנות הודיעו שבכוונתן לבצע את המהלך בעקבות גירעון שאליו נקלעו, ולקצץ בפנסיה החודשית בהיקף של אלף שקל בממוצע לפנסיונר בשנה.

בעקבות האיום, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, שלחה בימים האחרונים מכתב להנהלת הקרנות בנוגע לדחייה. היא הודיעה כי היא דורשת מהקרנות להמתין ולא לקצץ בקצבאות לפני יוני 2019. לדבריה, בימים אלה מתנהל משא ומתן אינטנסיבי להעלאת גיל הפרישה לנשים, מהלך שעשוי לייתר את הצורך בקיצוץ.

הקיצוץ בקרנות הפנסיה הוותיקות נובע מהעובדה שהכנסת דחתה את העלאת גיל הפרישה לנשים מגיל 62 לגיל 64. הקרנות בנויות על ההנחה שגיל הפרישה לנשים יעלה, ומשזה לא קרה, נוצר בהן גירעון של 200 מיליון שקל. מאחר שהתקנון מחייב אותן שלא להיות בגירעון, המשמעות היא צורך בקיצוץ.

אם המדינה תחליט להזרים כסף נוסף לקרנות, שהולאמו ב-2003 על ידי המדינה שמזרימה אליהן מאז עשרות מיליארדים שקלים, הקיצוץ יתייתר. בקרנות המדוברות ישנם 236 אלף גמלאים ועוד 130 אלף חוסכים לפנסיה שהצטרפו אליהן לפני 1995, אז הופסקה ההצטרפות אליהן. הן מנהלות יחד יותר מ-200 מיליארד שקל מכספי החוסכים והפנסיונרים.