הפגנה נגד עינויי הנחקרים בפרשת דומא
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרשת דומא: ביהמ"ש פסל את הודאות הנחקרים שהושגו בכוח

בית המשפט המחוזי בלוד החליט כי כלל ההודאות שנגבו מהנאשם העיקרי באירוע, עמירם בן-אוליאל, בהן לא נעשה שימוש בכוח פיזי - נמצאו קבילות, מלבד אחת. הודאותיו של הקטין, המואשם בתכנון המעשה, שניתנו לפני חקירות הצורך, נמצאו כשירות. ארדן לכאן חדשות: המערכות חייבות ללמוד ולהפיק לקחים
כרמל דנגור ואורלי אלקלעי
19 ביוני 2018
15:31
עודכן ב 18:33

בית המשפט המחוזי בלוד פסל היום (שלישי) את כל הודאות הנחקרים שנגבו מצד אנשי שירות הביטחון הכללי בפרשת דומא, שהושגו באמצעים של כח פיזי ("חקירות צורך"). עוד החליט בית המשפט כי כלל ההודאות בהן לא נעשה שימוש בכח פיזי, שנגבו מעמירם בן-אוליאל - הנאשם המרכזי בפרשה - נמצאו קבילות, מלבד אחת.

הודאותיו של הקטין, המואשם בתכנון המעשה, שנגבו בכח פיזי נפסלו. אולם, כל ההודאות שניתנו לפני חקירות הצורך, נמצאו קבילות.

אביו של הקטין אמר לאחר ההחלטה כי "אנו שמחים כי הצדק יוצא לאור, ובית המשפט פסק כי בניינו אינו קשור כלל לסיפור של ארוע דומא. ההחלטה מאשרת את מה שטענו לכל אורך הדרך - בנינו עבר עינויים קשים במהלך החקירות. מלבד הקביעה שניטל רצונו החופשי של הבן, העינויים גרמו לו תופעות פוסט טראומתיות שמהם סובל עד היום".

האב המשיך ואמר כי "אנו איתנים בדרישתנו להקמת ועדת חקירה בלתי תלויה באופן מיידי אשר תחקור את העינויים ואת האישור המשפטי שניתן להם. אנו דורשים לשחרר את בנינו לאלתר ממעצרו הקשה, ומהבידוד המוחלט שבו הוא נמצא כיום. מדובר בתנאי כליאה הקשים במדינת ישראל".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס לפסק הדין ואמר ל"כאן חדשות" כי "מערכות חייבות ללמוד ולהפיק לקחים. אינני יודע אם זה ישליך על הכרעת הדין, אך ודאי שהמערכות החוקרות צריכות לבדוק את עצמן".

עו"ד של בן-אוליאל: "ההודאות סותרות ראיות שנמצאו בזירה"

בפרקליטות בירכו על החלטת בית המשפט לקבל את רוב ההודאות של בן-אוליאל ואמרו כי זה אישור לכך שהחקירה נועדה לסכל המשך פעילות טרור. בנוגע להחלטה לפסול את כל ההודאות בחקירות שבהן השתמשו בלחץ גופני על הנאשמים אמרו בפרקליטות כי ממילא לא התכוונו להסתמך עליהן.

פרקליטו של בן-אוליאל, עורך הדין יצחק בם, מתח ביקורת על החלטת בית המשפט לקבל את ההודאות ואמר בתכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב' כי הנאשם הודה במעשים בגלל הפחד מעינויים. "ההודאות קבילות, אבל סותרות ראיות אחרות שנמצאו בזירה", אמר בם.

חוסיין דוואבשה, שבתו, חתנו ונכדו נרצחו באסון, בירך על ההחלטה ואמר כי הנאשמים הודו במעשה גם בלי איום גופני. דוואבשה התייחס למצבו של הנכד אחמד, שניצל מן השריפה, ואמר כי "מצבו הנפשי לא בסדר – הוא קם בלילה ושואל איפה אמא ואבא".

נגד בן-אוליאל והנאשם הקטין הוגשו כתבי אישום בינואר 2016. בן-אוליאל הואשם בעבירות של רצח והקטין בתכנון המעשה. 

האירוע בדומא התרחש ב-31 ביולי 2015, במהלכו נזרקו בקבוקי תבערה על שני בתי מגורים בעיירה הפלסטינית דומא. כתוצאה מן השריפה שפרצה, נספו בני הזוג סעד וריהאם דוואבשה, ובנם הפעוט בן השנה וחצי עלי סעד דוואבשה. בן המשפחה הנוסף, אחמד דוואבשה בן הארבע, נפצע קשה.

בכתב האישום נגד בן-אוליאל והקטין נטען כי הם תכננו את הפיגוע בדומא כנקמה על רצח מלאכי רוזנפלד בפיגוע ירי בידי חוליית חמאס בסמוך לצומת קידה, ליד דומא, ביוני 2015. כמו כן האשים השב"כ כי הנחקרים היו חלק מהתארגנות שנקראה "קבוצת המרד" - התארגנות שעל פי הפרסומים החלה באוקטובר 2013, ושאפה לבצע פעולות אלימות נגד פלסטינים במטרה לגרום למלחמה בין יהודים ופלסטינים, וכתוצאה מכך להפיל את השלטון ולהמליך מלך על פי ההלכה.