הפגנה נגד עינויי שב"כ
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

אביו של הקטין במשפט דומא: "החוקרים גרמו לבני לבדות סיפורים"

האב התייחס להחלטת בית המשפט לפסול את ההודאות שהושגו באמצעות שימוש בכוח פיזי, ותקף בחריפות את השב"כ: "הילד חתך את הוורידים רק כדי לא לחזור לידיים של החוקרים". על קריאות הנאצה נגד משפחת דוואבשה אמר: "בושה וחרפה"
קלמן-ליברמן
20 ביוני 2018
11:53

אביו של הקטין המעורב בפרשת דומא התייחס הבוקר (רביעי) להחלטת בית המשפט לפסול את הודאות הנחקרים שהושגו באמצעות כוח פיזי, ותקף בחריפות את שירות הביטחון הכללי: "הילד הגיע למצב שהוא מבקש מבית המשפט רעל וחותך לעצמו את הוורידים, רק כדי לא לחזור לידי השב"כ". בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' הוסיף האב: "בני לא העיד על דברים שקרו, אלא גרמו לו לבדות סיפורים".

האזינו לריאיון המלא עם אביו של הקטין בפרשת דומא בכאן רשת ב':

עוד אמר כי "אם שב"כ היו מוכנים לחשוף את שיטות העינויים שלהם, אנשים היו מזדעזעים. אני שבע רצון מכך שדבר שהיה מאוד עמום נחשף ונאמר בצורה ברורה על ידי בית המשפט - הייתה פה פגיעה חמורה בגוף, בנפש ובכבוד. הפסילה של ההודאות התקבלה כנגד הדרישה של התביעה שספגה מהלומה.

"מעבר לעינויים, גם ההודאות שהושגו במה שנקרא 'תרגיל מדובבים' הן הודאות שהושגו תחת סיטואציה של לחצים כבדים, בה מכניסים אותו לכלא עם עבריינים, מאיימים על חייו. אומרים לו: 'אם אתה לא אומר לנו משהו אנחנו נחסל אותך'". 

על קריאות הנאצה שנשמעו אתמול מפי פעילי ימין קיצוני נגד משפחת דוואבשה, מחוץ לבית המשפט, אמר האב: "אני לא שמעתי התבטאויות כאלה אבל אני מתנער מהן, זה בושה וחרפה. שלא יצטייר שההגנה על בני היא הקלת ראש בתוצאות המחרידות של מה שקרה בדומא".

לפי החלטת בית המשפט המחוזי בלוד, כלל ההודאות בהן לא נעשה שימוש בכח פיזי, שנגבו מעמירם בן-אוליאל - הנאשם המרכזי בפרשה - נמצאו קבילות, מלבד אחת. הודאותיו של הקטין, המואשם בתכנון המעשה, שנגבו בכח פיזי נפסלו, כאמור. אולם, כל ההודאות שניתנו לפני חקירות הצורך, נמצאו קבילות.

נגד בן-אוליאל והנאשם הקטין הוגשו כתבי אישום בינואר 2016. בן-אוליאל הואשם בעבירות של רצח והקטין בתכנון המעשה. 


האירוע בדומא התרחש ב-31 ביולי 2015, במהלכו נזרקו בקבוקי תבערה על שני בתי מגורים בעיירה הפלסטינית דומא. כתוצאה מן השריפה שפרצה, נספו בני הזוג סעד וריהאם דוואבשה, ובנם הפעוט בן השנה וחצי עלי סעד דוואבשה. בן המשפחה הנוסף, אחמד דוואבשה בן הארבע, נפצע קשה.

בכתב האישום נגד בן-אוליאל והקטין נטען כי הם תכננו את הפיגוע בדומא כנקמה על רצח מלאכי רוזנפלד בפיגוע ירי בידי חוליית חמאס בסמוך לצומת קידה, ליד דומא, ביוני 2015. כמו כן האשים השב"כ כי הנחקרים היו חלק מהתארגנות שנקראה "קבוצת המרד" - התארגנות שעל פי הפרסומים החלה באוקטובר 2013, ושאפה לבצע פעולות אלימות נגד פלסטינים במטרה לגרום למלחמה בין יהודים ופלסטינים, וכתוצאה מכך להפיל את השלטון ולהמליך מלך על פי ההלכה.