שריפה בנגב כתוצאה מעפיפוני תבערה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

26 שריפות בעוטף עזה מהבוקר, חיל הים ירה על כלי שיט בצפון הרצועה

בין השאר, נרשמו במהלך השבת דליקות בכיסופים וסמוך למושבים תלמי יוסף ויכיני. כלי טיס של צה"ל ירה ליד חוליה של משגרי עפיפונים. באירוע נוסף, בוצע ירי לעבר כלי שיט שהתנגש בספינת חיל הים ושלושה מיושביו נעצרו
משה שטיינמץ ומורן שכניק
23 ביוני 2018
15:27
עודכן ב 18:44

מכבי האש ותושבי עוטף עזה התמודדו גם היום (שבת) עם שורת שריפות שפרצו בצפון הנגב, ככל הנראה כתוצאה מעפיפוני תבערה ששוגרו מרצועת עזה לשטח ישראל. לפי הודעת כוחות הכיבוי, מאז שעות הבוקר פרצו באזור 26 דליקות, בין השאר בכיסופים ובמטעים הסמוכים למושבים תלמי יוסף ויכיני. 

מוקדם יותר הודיע דובר צה"ל כי כלי טיס של חיל האוויר ביצע ירי סמוך לחוליה שניסתה לשגר עפיפוני תבערה בצפון הרצועה. גם כלי תקשורת של חמאס דיווחו על ירי של הצבא לעבר מפריחים של עפיפוני ובלוני תבערה מזרחית לעיר עזה. בדיווחים לא צוין שהיו נפגעים.

באירוע נוסף מהצהריים, חיל הים ירה לעבר כלי שיט שהתנגש באחת מספינותיו בגבול עם צפון הרצועה. מצה"ל נמסר כי כלי השיט חרג מהשטח המותר לדיג בחופי הרצועה. תחילה בוצע לעברו ירי אזהרה, ולאחר מכן כוון הירי לעבר הכלי עצמו שהתנגש בספינה. שלושה מאנשיו נעצרו והועברו לחקירה בישראל, בעוד שחשוד רביעי הצליח לשוב על עקבותיו לשטח הרצועה.

ביום חמישי פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי צה"ל מתחיל להשתמש במערכת מבצעית ליירוט עפיפוני ובלוני תבערה.  המערכת, שפותחה על ידי חברת אלביט, מבוססת על טכנולוגיה אלקטרו-אופטית המזהה עפיפונים ובלונים ממרחק של עד שבעה קילומטרים מעל שטח הרצועה.


המערכת תפיק נקודות ציון מדויקת למיקום העפיפון ורחפן יירט את העפיפון. השבוע הוצגה המערכת למפקד זרוע היבשה בצה"ל, ואושרה לניסוי מבצעי. גורם המעורב בניסוי אמר לכאן חדשות כי מוקדם לחגוג, אך הוא העריך כי המערכת תצליח להתמודד עם טרור העפיפונים.

ברקע, השר לנושאים אסטרטגיים וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, גלעד ארדן, הזהיר השבוע כי השילוב של  בלוני הנפץ והרקטות שמשוגרים ברצועת עזה "מקרב אותנו מאוד למבצע גדול שאולי ניאלץ לעשות". בטקס הנחת אבן פינה לתחנת כיבוי חדשה בנצרת עלית, העריך ארדן כי "זו אופציה שההסתברות שלה עלתה מאוד".

תגיות:
שריפה