בנימין נתניה ונפתלי בנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנט תוקף את הפיוס עם פולין: "ההצהרה המשותפת – חרפה רווית שקרים"

אחרי פרסום כאן חדשות על הפצת המודעות בעיתונים בישראל ובפולין, יו"ר הבית היהודי תקף: "לא נלמד את ההצהרה במערכת החינוך". גם ביד ושם הגיבו: "ישנן הטעיות חמורות בקביעות היסטוריות שהוצגו כעובדות"
גילי כהן ולירן כוג'הינוף
05 ביולי 2018
14:30

שר החינוך, נפתלי בנט, תקף היום (חמישי) בחריפות את ההצהרה המשותפת של ממשלות ישראל ופולין בנוגע לחוק לשינוי הסעיפים בחוק השואה הפולני. לדבריו, הצהרתם של בנימין נתניהו ומקבילו מתיאוש מורבייצקי היא "חרפה רוויית שקרים". גם ב"יד ושם" מתחו היום ביקורת על ההצהרה המשותפת, לאחר הפרסום אתמול בכאן 11 על התנגדותם לנוסח ההסכם.

בנט קרא לראש הממשלה לבטל את ההצהרה או להביאה לאישור הממשלה. לאחר שאתמול פורסם בתכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב' כי ממשלת פולין משתמשת בהצרה המשותפת עם נתניהו, לטובת קמפיין נרחב ופירסמה מודעות עם נוסח ההסכמות בעיתונים.  

"ההצהרה רווית שקרים ועיוותים ומחללת את זכרם של יהודים רבים שנרצחו על ידי פולנים. ההצהרה מתארת פעולה שיטתית כביכול של ממשלת פולין הגולה והמחתרות הפולניות לעזרה ולסיוע לעם היהודי. תיאור זה אינו תואם את המציאות. הפעולות היו מועטות ולא מרכזיות", הוסיף השר.

"אני מכבד ומוקיר את הידידות בין המדינות כיום, אך כשר החינוך של מדינת ישראל, אשר אמון על הנחלת זיכרון השואה, לא אתן את ידי בשום אופן לעיוות אירועי השואה", הודיע בנט. "לאחר התייעצות עם גורמי המקצוע המוסמכים, אני קובע באופן חד משמעי שלהצהרה זו אין כל תוקף היסטורי ועובדתי. "מוטב שלא תהיה שום הצהרה מאשר הצהרה שקרית עם חתימת ממשלת ישראל".


ביד ושם הגיבו על ההצהרה המשותפת ומסרו כי "יש טעויות חמורות והטעיות בהצהרה, וכי גם לאחר ביטול הסעיפים המדוברים מהותו של החוק נשארה על כנה, ובכלל זה האפשרות לפגיעה ממשית בחוקרים, במחקר החופשי ובזיכרון ההיסטורי של השואה".

"הניסיון להאדיר את הסיוע שהוגש ליהודים, ולהציג אותו כתופעה רווחת, כמו גם הניסיון למזער את חלקם של הפולנים ברדיפת היהודים, הוא לא רק פגיעה באמת ההיסטורית, אלא אף בזיכרון גבורתם של חסידי אומות העולם", נמסר מיד ושם. "אנו מאמינים שהדרך הנכונה לתקן עיוותים היסטוריים ותפיסות היסטוריות שגויות היא באמצעות פעולות חינוכיות ומחקריות שיתקיימו באופן חופשי ופתוח".

גורמים מדיניים מסרו בתגובה לביקורת על ההצהרה המשותפת: "חבל שמערבים שיקולים פוליטיים בתהליך שהסתיים בהצלחה, שההישג המרכזי שלו הוא ביטול הסעיפים הבעייתים בחוק".

מלשכת ראש הממשלה נמסרה גם הודעה מטעם הצוות הישראלי בהובלת יוסף צ'חנובר ויעקב נגל, שהיה שותף לניסוח ההצהרה המשותפת: "ההיסטוריונית הראשית של יד ושם פרופסור דינה פורת ליוותה את התהליך מראשיתו, ואמירות היסטוריות המופיעות בהצהרה אושרו על ידה. ההצהרה המשותפת שנחתמה על ידי ממשלת פולין, כוללת התייחסות מפורשת לכך שהיכולת לבצע מחקרים באופן חופשי נשמרה, וששום חוק לא מונע ולא ימנע זאת בעתיד". מיד ושם נמסר בתגובה כי "אם פרופסור פורת הייתה מעורבת, אז זה לא היה מטעם יד ושם. לא ידענו מכך".

יו״ר מפלגת ״יש עתיד״, ח״כ יאיר לפיד הגיב גם הוא בנושא ואמר: ״ההודעה שעליה חתם נתניהו עם ראש ממשלת פולין היא חרפה וביזוי שערורייתי של זכר הנספים, ועליו להודיע שהוא מבטל אותה לאלתר. 200 אלף יהודים נרצחו בשואה בידי פולנים ונתניהו חותם על הצהרה שמנקה את הפולנים ומבזה את זכר הנספים״.