לאה גולדין
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאה גולדין: "כל מי שהבטיח לנו שיעשו הכול - בגד בנו"

אמו של סגן הדר גולדין, שגופתו מוחזקת בידי חמאס, אמרה כי לראש הממשלה אין כל כוונה להשיב את בנה. "לא אני שלחתי את הבן שלי לשדה הקרב", אמרה בריאיון לכאן רשת ב', "אבל אני זו שאחזיר אותו"
קלמן ליברמן
16 ביולי 2018
09:47

לאה גולדין, אמו של סגן הדר גולדין שגופתו מוחזקת על ידי חמאס, אמרה הבוקר (שני) כי הבינה כבר לפני כמה שנים שלראש הממשלה, בנימין נתניהו, אין כל כוונה להחזיר את בנה. "זה לא בסדר העדיפויות שלו", אמרה גולדין בריאיון לרועי שרון וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב', "ממשלת ישראל החליטה שלא להחליט, וכשאתה בוחר שלא להחליט - האויב מחליט בשבילך".

האזינו לריאיון:

גולדין התייחסה גם למחאת המשפחה על חוסר ההתקדמות במגעים להשבת גופתו של הדר: "לקחנו את ההחלטה הכי ציונית שבעולם, ולפי בקשת צה"ל הבאנו את הדר לקבורה. אבל כל מי שהבטיח לנו שיעשו הכל - פשוט בגד בנו. לא אני שלחתי את הבן שלי לשדה הקרב, אבל אני זו שתחזיר אותו - למרות שאלו ששלחו אותו מפריעים לי".

לפני כשבועיים הודיע שמחה גולדין כי המשפחה לא תיקח חלק באירוע האזכרה הממלכתי לחללי מלחמת ״צוק איתן״, שהתקיים באותו שבוע בהר הרצל. "68 מחיילי צה״ל מסרו את נפשם והותירו אחריהם חלל עצום", אמר במהלך תצפית על עזה. "במשך כל השנים שעברו, הקפדנו כמשפחה שכולה להגיע לאזכרה הממלכתית בהר הרצל ולעמוד שם לצד יתר המשפחות השכולות. עשינו זאת, למרות שבתוכנו ידענו שמשפחת שאול ומשפחת גולדין הופרדו ממחנה השכול. אנחנו עדיין לא הצלחנו למצוא את הזמן להתאבל על הדר. לנו יש משימה - להחזיר את הדר ואת אורון חזרה הביתה".


לפני כחודש וחצי דרשו לאה ושמחה גולדין מהממשלה לנצל את המגעים לגיבושו של הסכם לשיקום עזה, בשיתוף מצרים וארצות הברית, כדי להשיב לישראל את בנם, גופתו של סמ"ר אורון שאול, ואת האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סאייד. "זו ההזדמנות - צריך ליזום, עכשיו! זה הזמן וזה המקום ואין תירוצים", אמרה האם. המשפחה אף עתרה פעמיים לבג"ץ כדי שהקבינט יישם את החלטותיו ויפסיק מחוות הומניטריות עד החזרת הישראלים.

כמה ימים לפני כן ערכו בני המשפחה מסיבת עיתונאים מחוץ לביתם בכפר סבא, ודרשו לכלול את השבת גופות החיילים והאזרחים הנעדרים בכל הסכם שיקל את המצב ההומניטארי ברצועת עזה."אנחנו לא מוכנים שיהיה הסכם כלשהו עם עזה בלי להחזיר את החיילים והאזרחים הביתה", אמרו בני המשפחה, "הומניטרי תמורת הומניטרי".

המשפחה תקפה את הסחבת מצד הממשלה בהשבת גופותיהם של גולדין ושל סמ"ר אורון שאול, כמו גם האזרחים הנעדרים אברה מנגיסטו, הישאם שעבאן א-סייד וג'ומעה אבראהים אבו ענימה. "הוקמה ועדה של נתניהו, כחלון ודרעי שהבטיחה הבטחות אבל לא עשתה דבר. נפגשה רק פעם אחת מאז שהוקמה. ממשלת ישראל מבטיחה הבטחות ולא מקיימת", אמרו.