אבו מאזן וסאיב עריקאת
צילום: אי-פי

גינויים בעולם הערבי לחוק הלאום: "יותר גרוע מדרום אפריקה"

שורה של מדינות וארגונים בעולם הערבי פרסמו הודעות גינוי לחוק שעבר השבוע בכנסת, והאשימו את ישראל בהפרדה גזעית. בסוריה טענו: "החוק – תולדה של התמיכה הבלתי מוגבלת מארצות הברית". גם קטר, ירדן, סעודיה לבנון וחיזבאללה תקפו: "הפרה בוטה של הדין הבין-לאומי"
רועי קייס
21 ביולי 2018
17:04

חוק הלאום, שאושר השבוע בכנסת, עורר בסוף השבוע תגובות זועמות רבות ברחבי העולם הערבי. משרדי החוץ של מצרים, קטר וסוריה פרסמו היום (שבת) הודעות גינוי לחוק, ובהודעה הסורית אף נאמר כי ישראל מבצעת "הפרדה גזעית נתעבת אפילו יותר ממשטר האפרטהייד בדרום אפריקה".

גורם במשרד החוץ בדמשק אמר לסוכנות הידיעות הסורית הרשמית כי החוק "מנציח את הגזענות של ישראל באמצעות הפרדה גזעית". לדבריו, החוק הישראלי הוא תולדה של "התמיכה הלא מוגבלת שארצות הברית מעניקה במשך השנים לישראל".

גם משרד החוץ המצרי פרסם הודעה שבה תקף את אישור החוק בכנסת. בהודעה מקהיר נאמר כי השלכותיו של חוק הלאום "מנציחות את מושג הכיבוש וההפרדה הגזעית, וממוטטות את הסיכויים לכונן שלום ולהגיע לפתרון צודק וכולל של הסוגיה הפלסטינית - בייחוד ברקע המאמצים שמושקעים בניסיון לעודד את הצדדים לחדש את המשא ומתן".

בקטר, המתווכת בימים אלה בין ישראל לחמאס בעזה, אמרו דברים דומים. לפי הודעת משרד החוץ בדוחה, חוק הלאום "מנציח את הגזענות ושם קץ לכל תקווה שעוד נותרה לתהליך השלום ולפתרון שתי המדינות". עוד נכתב: "זוהי הפרה בוטה של החוק הבין-לאומי ושל החלטות האו"ם. קטר קוראת לקהילה הבין-לאומית ליישם את החלטותיה ולחייב את ישראל לבטל את החוק הזה".

ביומיים האחרונים זכה החוק לגינויים נוספים ברחבי העולם הערבי, כולל הליגה הערבית, ירדן, סעודיה, לבנון - ואפילו ארגון הטרור חיזבאללה. הנשיא הלבנוני, מישל עון, אמר אתמול כי חוק הלאום הוא "תוקפנות חדשה נגד העם הפלסטיני".

במקביל, גם בחיזבאללה פרסמו הודעת גינוי ואמרו כי ההחלטה תפתח את הדלת בפני הגירה של יהודים מכל רחבי העולם לישראל: "אנו בחיזבאללה מגנים את ההחלטה הגזענית הזאת והשלכותיה. אנו סבורים כי העם הפלסטיני על שלל גווניו ועמדותיו באמצעות הסתמכות על אללה, על עצמו ועל דבקותו בהתנגדות ובהתקוממות שלו... מסוגל להכשיל את התוקפנות החדשה הזאת ולהפוך אותה לניצחון עוצמתי".