פינוי פליטים בדרום סוריה
צילום: אי-פי

שר החוץ הירדני: 422 סורים הוכנסו לממלכה דרך ישראל

בממלכה אומרים כי התכנון היה להעביר 800 סורים מארגון "הקסדות הלבנות". נתניהו: "אישרתי להעביר את אנשי הארגון דרך ישראל למדינות נוספות, כצעד הומניטרי חשוב". בבריטניה, גרמניה וקנדה הודו לישראל וירדן על החילוץ
כתבי כאן חדשות
22 ביולי 2018
16:18
עודכן ב 19:23

בירדן אומרים היום (ראשון) כי 422 סורים מארגון "הקסדות הלבנות" הועברו הלילה לממלכה דרך ישראל. שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, צייץ בטוויטר כי התכנון הראשוני היה להעביר 800 איש.


גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לחילוץ והעברת הסורים לירדן בסיוע ישראל. בסרטון שפרסם היום אמר נתניהו: "לפני ימים אחדים פנו אליי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, ואחרים, בבקשה שנעזור להוציא מסוריה מאות אנשי "קסדות לבנות". אלה אנשים שהצילו חיים ונמצאו עכשיו בסכנת חיים. לכן אישרתי להעבירם דרך ישראל למדינות נוספות, כצעד הומניטרי חשוב".

בקרב מדינות שונות בעולם נשמעו תגובות חיוביות לחילוץ הסורים. שר החוץ של בריטניה, ג'רמי האנט, הודה לישראל ולירדן על סיוען בהעברת אנשי הארגון הסורי האזרחי, ואמר כי "מדובר בחדשות נפלאות".

האנט צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "אנשי הקסדות הלבנות הם אמיצים ביותר, ובמצב הנורא הזה חילוצם זו לפחות קרן אור אחת". שר החוץ של גרמניה, הייקו מאס, שיבח את פעילות אנשי הארגון והדגיש כי כעת יש להגן עליהם ולהציע להם מקלט. שרת החוץ של קנדה, כריסטינה פרילנד, אמרה כי ארצה משתפת פעולה עם בריטניה וגרמניה ומנסה לשמור על ביטחונם של אנשי הארגון. בריטניה, קנדה וגרמניה התחייבו בפני ירדן כי הן יאכלסו את האזרחים הסורים בשטחה לפרק זמן מוגדר, בשל הסכנה הנשקפת לחייהם.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אמרה: "מדובר במחווה הומניטרית חשובה. האיחוד האירופי מכיר במאמצים החיוניים של ישראל וירדן, ושל אחרים, כולל מדינות החברות באיחוד האירופי, שתרמו להביא את "הקסדות הלבנות" ומשפחותיהם למקום מבטחים".

מדובר צה"ל נמסר הבוקר כי "העברתם דרך ישראל בוצעה כמחווה הומניטרית יוצאת דופן. ישראל לא מתערבת בלחימה הפנימית בסוריה, וממשיכה לראות במשטר הסורי כאחראי לכל הנעשה בשטח סוריה".

בתוך כך, משטרו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, השיב לידיו יותר מ-80% ממחוז קוניטרה בדרום המדינה, כך אומר מנהל מרכז המעקב הסורי, ראמי עבד א-רחמאן. לדבריו, חיל האוויר של רוסיה תקף עד כה יותר מ-130 פעמים במובלעת של שלוחת דאעש במשולש הגבולות סוריה-ירדן-ישראל, ועשרות אלפי בני אדם נמלטו משם לאזורים שבשליטת כוחות אסד.

כ-5,500 מאנשי המורדים התפנו מקוניטרה לכיוון צפון סוריה. כ-1,600 מהם עדיין מכותרים על ידי מיליציות הנאמנות למשטר הסורי. קודם לכן דווח כי בטרם עלו על האוטובוסים במעבר קוניטרה, הציתו המורדים תחמושת כדי שלא תיפול לידי כוחות המזוהים עם הנשיא אסד.

השתתפו בהכנת הכתבה: רועי קייס, גילי כהן, אנטוניה ימין, רובי המרשלג ושמעון מיג'אן